Droga do Sztokholmu: Chorwacja – Nina Kraljić!

W dzisiejszym artykule przedstawiamy krótką historie Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Chorwacja debiutowała w 1993 roku i do tej pory wzięła udział 21 razy. Nadawca nie zmiennie jest Hrvatska Radiotelevizija (HRT).
Największym sukcesem w trakcie Eurowizji dla kraju było dwukrotnie zdobyte 4 miejsce w finale, w 1996 reprezentantem była Maja Blagdan która wykonała piosenkę “Sveta Ljubav” oraz w 1999 roku z utworem „Marija Magdalena” wykonanym przez Doris Dragović.

Maja Blagdan

Reprezentanci kraju wybierani byli poprzez preselekcji narodowe o nazwie “Dora”, którego zwycięzca mógł reprezentować Chorwację w trakcie Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku wybór jednak został ogłoszony wewnętrznie.

Najgorsze miejsce jakie zajęła Chorwacja to rok 2011, nie dosyć że nie weszli do finału to w półfinale zajęli 15 miejsce. Reprezentowała ich wtedy Daria z utworem “Celebrate”

 

Od momentu wprowadzenia półfinałów, Chorwacja tylko 3 razy awansowała do finału najwyżej 13 miejsce, z piosenką “You are the Only One” wykonaną przez Ivana Mikulić w 2004 roku. Następne ich “sukcesy” to miejsce 18 w 2009 roku reprezentował kraj Igor Cukrov z piosenką „Lijepa tena” oraz w 2008 roku wykonawcy  Kraljevi Ulice i 75 Cents z piosenką “Romanca” zajeli 21 miejsce.

 

Niestety w 2013 roku po 4 latach niezadowalających wyników i braku awansu do finału Chorwacja zawiesiła uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ich ostatni reprezentant wykonał utwór pt: „Mižerja”, a sam zespół nazywał się Klapa s Mora, niestety jedna wielka klapa wyszła gdyż zajęli 13 miejsce w pół finale nie awansując kolejny raz do finału.

 

W tym roku reprezentantką została zwyciężczyni “The Voice of Croatia” Nina Kraljić, wybrana została wewnętrznie przez chorwackiego nadawce HRT.
Czy w tym roku uda się w końcu przełamać im złą passę i awansują w końcu do upragnionego finału? Wiele mówi się o tym że właśnie tak się może wydarzyć. Nina wystąpi w pierwszym półfinale 10 maja.

 

Poniżej opinie redakcji INFE Poland – zapraszam do zapoznania się.

Tomek:
Propozycja dosyć mocna, jednak obawiam się o występ na żywo – piosenka może być wykrzyczana. W ogólnym rozrachunku piosenka mnie nie zachwyca ale też nie odstrasza. Ocena 7/10


 

Darek:
Nareszcie Chorwacja wraca w dodatku z tak dobrą piosenką! Bardzo mi się podoba. Top10 w finale 🙂 Ocena 9/10


Paulina:
Zupełnie nie wiem, co niektórzy w tym utworze widzą. Jak dla mnie jest bez wyrazu i zupełnie nie wciąga. Chorwacja jest w tym roku typowana wysoko, ale nie jestem pewna, czy tak rzeczywiście będzie. Ocena 4/10


 

Kamil:
Nikt chyba nie sądził, że Chorwacja pokaże taką perełkę, wszystko pasuje, jest piękny wokal, jest przesłanie, jest trochę folku. Bardzo lubie takie połączenia. Ocena 8/10


Matt:
Piękny głos, piekna piosenka. Piękny powrót Chorwacji Ocena 9/10

 

 

 


ŚREDNIA OCENA: 7,4 

Facebook Comments

Share This:

AuthorDariusz Fry

Najstarszy fan Eurowizji w naszej ekipie, niedawno stukło mi na liczniku 29 lat. Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje m.in filologie hiszpańska. Eurowizje śledzę już od najmłodszych lat. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! I tak to trwa do dziś, moja miłość i pasja do ESC sie pogłebia. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Ukraina, Izrael. Do INFE Poland przystąpiłem w 2015 roku, dzięki temu poznałem masę świetnych ludzi. oraz wiele się tutaj nauczyłem. Aktualną ekipę INFE śmiało mogę okrzyknąć rodzinką którą sam mogłem sobie wybrać.