Droga do Sztokholmu: Chorwacja – Nina Kraljić!

W dzisiejszym artykule przedstawiamy krótką historie Chorwacji w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Chorwacja debiutowała w 1993 roku i do tej pory wzięła udział 21 razy. Nadawca nie zmiennie jest Hrvatska Radiotelevizija (HRT).
Największym sukcesem w trakcie Eurowizji dla kraju było dwukrotnie zdobyte 4 miejsce w finale, w 1996 reprezentantem była Maja Blagdan która wykonała piosenkę “Sveta Ljubav” oraz w 1999 roku z utworem „Marija Magdalena” wykonanym przez Doris Dragović.

Maja Blagdan

Reprezentanci kraju wybierani byli poprzez preselekcji narodowe o nazwie “Dora”, którego zwycięzca mógł reprezentować Chorwację w trakcie Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku wybór jednak został ogłoszony wewnętrznie.

Najgorsze miejsce jakie zajęła Chorwacja to rok 2011, nie dosyć że nie weszli do finału to w półfinale zajęli 15 miejsce. Reprezentowała ich wtedy Daria z utworem “Celebrate”

 

Od momentu wprowadzenia półfinałów, Chorwacja tylko 3 razy awansowała do finału najwyżej 13 miejsce, z piosenką “You are the Only One” wykonaną przez Ivana Mikulić w 2004 roku. Następne ich “sukcesy” to miejsce 18 w 2009 roku reprezentował kraj Igor Cukrov z piosenką „Lijepa tena” oraz w 2008 roku wykonawcy  Kraljevi Ulice i 75 Cents z piosenką “Romanca” zajeli 21 miejsce.

 

Niestety w 2013 roku po 4 latach niezadowalających wyników i braku awansu do finału Chorwacja zawiesiła uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ich ostatni reprezentant wykonał utwór pt: „Mižerja”, a sam zespół nazywał się Klapa s Mora, niestety jedna wielka klapa wyszła gdyż zajęli 13 miejsce w pół finale nie awansując kolejny raz do finału.

 

W tym roku reprezentantką została zwyciężczyni “The Voice of Croatia” Nina Kraljić, wybrana została wewnętrznie przez chorwackiego nadawce HRT.
Czy w tym roku uda się w końcu przełamać im złą passę i awansują w końcu do upragnionego finału? Wiele mówi się o tym że właśnie tak się może wydarzyć. Nina wystąpi w pierwszym półfinale 10 maja.

 

Poniżej opinie redakcji INFE Poland – zapraszam do zapoznania się.

Tomek:
Propozycja dosyć mocna, jednak obawiam się o występ na żywo – piosenka może być wykrzyczana. W ogólnym rozrachunku piosenka mnie nie zachwyca ale też nie odstrasza. Ocena 7/10


 

Darek:
Nareszcie Chorwacja wraca w dodatku z tak dobrą piosenką! Bardzo mi się podoba. Top10 w finale 🙂 Ocena 9/10


Paulina:
Zupełnie nie wiem, co niektórzy w tym utworze widzą. Jak dla mnie jest bez wyrazu i zupełnie nie wciąga. Chorwacja jest w tym roku typowana wysoko, ale nie jestem pewna, czy tak rzeczywiście będzie. Ocena 4/10


 

Kamil:
Nikt chyba nie sądził, że Chorwacja pokaże taką perełkę, wszystko pasuje, jest piękny wokal, jest przesłanie, jest trochę folku. Bardzo lubie takie połączenia. Ocena 8/10


Matt:
Piękny głos, piekna piosenka. Piękny powrót Chorwacji Ocena 9/10

 

 

 


ŚREDNIA OCENA: 7,4 

Share

Najstarszy fan Eurowizji w naszej ekipie, niebawem stuknie mi na liczniku 30-stka. Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje m.in filologie hiszpańska. Eurowizje śledzę już od najmłodszych lat, zaraziła mnie do niej moja mama. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! I tak to trwa do dziś, moja miłość i pasja do ESC sie pogłebia. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Ukraina, Izrael. Do INFE Poland przystąpiłem w 2015 roku, dzięki temu poznałem masę świetnych ludzi. oraz wiele się tutaj nauczyłem. Aktualną ekipę INFE śmiało mogę okrzyknąć rodzinką którą sam mogłem sobie wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *