W DRODZE PO MARZENIA: GRUZJA – OTO NEMSADZE – SUL TSIN IARE

Eurowizja zbliża się wielkimi krokami, a my tymczasem prezentujemy pierwszy artykuł z autorskiego cyklu „W Drodze Po Marzenia”. Bohaterem niniejszego artykułu jest Oto Nemsadze z kompozycją „Sul tsin iare”, ang. “Keep On Going”, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza „Rób dalej swoje”/ ”Idź naprzód”. Oto Nemsadze z utworem „Sul tsin iare” zajmuje u nas 41. miejsce. Pokrótce spróbujemy przybliżyć Wam nieco sylwetkę wokalisty i jego utwór. Ponadto przedstawimy notowania fanów i bukmacherów a także nasze opinie na temat tegorocznej gruzińskiej propozycji konkursowej.

BIOGRAFIA ARTYSTY

Oto (Otar) Nemsadze urodził się 18 czerwca 1989 r. w mieście Gori, położonym we wschodniej części Gruzji. Zaczął śpiewać mając zaledwie 3 lata. Pierwszym nauczycielem muzyki Oto była jego matka, Maia Nemsadze. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze, a później także na fortepianie. Ukończył Wydział Biznesu i Ekonomii Uniwersytetu Państwowego im. Iwane Dżawachiszwilego w Tbilisi. Śpiewa i komponuje w stylach jazz, blues, rock i pop.

KARIERA MUZYCZNA

Oto Nemsadze zadebiutował na gruzińskiej scenie w 2010 roku, kiedy to wygrał jeden z największych konkursów w Gruzji „Geostar” (odpowiednik talent show „Idol”). Co ciekawe, aby zakwalifikować się do Eurowizji 2019 Nemsadze musiał wrócić i wygrać ponownie gruzińskiego Idola, tym razem już pod nazwą „Sakartvelos Varksvlavi” (Gwiazda Gruzji). Po Geostarze Oto założył swój zespół jazzowy, który koncertuje głównie w Tbilisi i Batumi, ale nie tylko. Grupa miała też okazję wystąpić w Kijowie na 100-leciu koncertu jazzmana Alexeya Kogana „Theme with variations”. W 2012 roku, Oto wziął udział w ukraińsko – gruzińskim konkursie „10 + 10” w duecie z Mariettą, który również wygrał. Potem wystąpił jeszcze w ukraińskim „Voice of the Ukraine” 2013 gdzie zajął drugie miejsce w Superfinal.

Na “ringu” „Voice of the Ukraine” Oto Nemsadze z piosenką ‘Jesus Christ Superstar’

„Voice of the Ukraine” Oto Nemsadze w duecie z Kristiną Solovą

W 2013 roku, w Bravo Records wydał również swój debiutancki album „Fiqrebis Zgva” i dał swój pierwszy solowy koncert w Tbilisi. W 2014 roku, Oto wygrał projekt telewizyjny „Bravo” na „Rustavi 2”, a w 2015 r. zajął drugie miejsce w projekcie „Erti Etshi” (Twoja twarz brzmi znajomo) na Imedi TV. W 2015 roku był członkiem jury krajowych preselekcji Junior Eurovision. W 2016 roku zdobył nagrodę Radia Fortuna „Słowik Roku”. W tym samym roku został też zaproszony do wzięcia udziału w konkursie „Britain’s Got Talent”, ale nie mógł w nim uczestniczyć z powodu trudności wizowych. W 2017 roku, Oto Nemsadze wraz z grupą „Limbo” i piosenką „Dear God” napisaną przez jego brata Beso uczestniczył w gruzińskich preselekcjach do konkursu Eurowizji, kończąc je na 10. miejscu.

Krajowy #Finał #Eurowizji 2017/Limbo/Oto Nemsadze & Group Limbo, Dear God

W 2018 roku nagrał w studiu „Betkho Lab” wraz z Limbo album „Is rats darcheba”. W tym samym roku wyruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych dla gruzińskiej diaspory.

W 2019 roku, Oto wygrywa „Sakartvelos Varksvlavi” (Gwiazda Gruzji), który w tym roku pełni rolę preselekcji eurowizyjnych i tym samym uzyskuje prawo reprezentowania kraju w 64 Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

KOMPOZYCJA SUL TSIN IARE

Autorem tegorocznej propozycji eurowizyjnej jest Roman Giorgadze, który od 2015 r. do dziś pełni funkcję dyrektora Centrum Muzyczno-Kulturowego im. J. Kiszydze w Tbilisi. Roman Giorgadze od lat aktywnie współpracuje z różnymi gruzińskimi artystami jako autor tekstów i aranżer. Pisze muzykę do filmów, programów telewizyjnych i reklam. Od 2007 r. aktywnie uczestniczy w krajowych preselekcjach eurowizyjnych (Eurowizji i Eurowizji Junior) jako aranżer i producent dźwięku. Roman Giorgadze powiedział w jednym z wywiadów, że jego celem było skomponowanie piosenki z gruzińskim przesłaniem, która pozwoli na pokazanie korzeni abchaskiego folkloru i jego cech wspólnych z folklorem gruzińskim. Piosenka „Sul tsin iare” została wykonana w finale gruzińskiego Idola.

CZY GRUZJA MA SZANSĘ NA AWANS DO FINAŁU I WYSOKIE MIEJSCE?

Gruzja zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest dziewiąte miejsce, które w 2010 i 2011 zajęły Sopo Niżaradze z piosenką „Shine” oraz Eldrine z piosenką „One More Day”. Do tej pory Gruzja wzięła udział w konkursie jedenaście razy. W 2009 wycofała się z udziału po tym, jak Europejska Unia Nadawców (EBU) nakazała zmianę tekstu piosenki „We Don’t Wanna Put In” zespołu Stephane & 3G, który pośrednio nawiązywał do rosyjskiego premiera Władimira Putina. Powróciła do konkursu w 2010.

Jak widać Gruzja w zmaganiach eurowizyjnych radzi sobie raczej średnio. Jak będzie w tym roku? Przypomnijmy, że Gruzja bierze udział w 1 półfinale, który odbędzie się 14 maja.

W typowaniach bukmacherów Gruzja zajmuje 40. miejsce w całej stawce Eurowizji, natomiast w klasyfikacji półfinałowej miejsce 17.

W plebiscycie prowadzonym na stronie escstats.com Oto jest tylko o 1 pozycję wyżej zarówno w półfinale jak i w finale. Plasuje się tam odpowiednio na 39. i 16. miejscu.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard, w której głosują fani Eurowizji z całego świata, wokalista i jego piosenka plasują się na 41. miejscu z 1769 punktami na koncie.

Postanowiliśmy sprawdzić jak utwór radzi sobie na kanale Eurowizji na YouTube. Utwór ma ponad 280 tysięcy wyświetleń oraz 3,6 tysiąca łapek w górę i 1,9 łapek w dół. Kilka dni temu pojawiła się w serwisie YouTube oficjalna wersja utworu (nie jest to wersja finalna, gdyż wersja końcowa zostanie wydana w formie wideoklipu). Oficjalna wersja ma jeszcze stosunkowo niewiele wyświetleń ale wydaje się, że jest o wiele lepsza od poprzedniej. Wybrani internauci pozostawili pod piosenką następujące opinie:

Tomas14:

Uważam, że ta piosenka ma coś, czego my nie czujemy, ponieważ nie jesteśmy Gruzinami. Dla wielu osób jest to zbyt nudne. Ale szanuję wasz wybór. Musimy zrozumieć, że Eurowizja to nie tylko miejsce do celebrowania, ale także miejsce gdzie możecie zaprezentować waszą muzykę ludową innym krajom. Powodzenia z Litwy.

Марія Рад:

Otar, jesteś niesamowity !!!!!!! Pozdrowienia z Ukrainy ♥

A Cat Wearing A Top Hat:

Niesamowity głos, ale piosenka mogłaby być lepsza. Mimo to, nadal mi się podoba.
Dodatkowe punkty za wykonanie w języku gruzińskim.

Przejdźmy teraz do naszej redakcji i sprawdźmy jak wyglądają opinie członków INFE:

Roksana:

Tekst i przekaz piosenki jak najbardziej na plus. Biorąc pod uwagę całość wydaję mi się strasznie nudna. Myślę, że Gruzja nie zajdzie daleko z takim utworem.

Darek:

Chciałbym powiedzieć coś dobrego o tej piosence, ale nie ma w niej nic kompletnie ciekawego. Po wysłuchaniu 20 sekund mam już jej na tyle dość, że przełączam na inna. Będę w ogromnym szoku jeśli ta piosenka znajdzie się w finale, co jest raczej mało prawdopodobne. Ocena: 1/10

Bartek B:

Wybrany przez Gruzję utwór w roku 2019 wydaje się kontynuacją złych wyborów tego kraju. Jak dla mnie kraj nie ma jakiejkolwiek szansy na awans do finału. 0,5/10

Tomek:

Bardzo podoba mi się wokal, mocny, lekko zachrypnięty. Do tego klimatyczna muzyka. Szkoda tylko, że dopiero pod sam koniec utwór nabiera mocy. Ogólnie mnie się podoba. Ocena 7,5/10

Bartek Ch:

To chyba najgorsza piosenka tegorocznego konkursu. Jest nudna, wtórna i nijaka. Jedyne co ja ratuje to ciekawy wokal Oto. Ocena 2/10

Maciek:

PODCZAS SŁUCHANIA: Może to tylko moje odczucie, ale przed obejrzeniem występu wszystko, ale to zupełnie wszystko aż do pierwszych dźwięków jakby odradzało mi obejrzenie występu. Jakaś taka niesamowicie pejoratywna aura roztoczyła się nad Gruzinem. Zaczyna się dość tajemniczo, trochę lirycznie. Zgadzam się, by iść dalej. Napięcie powoli rośnie. Dobrze wspomaga je podkład muzyczny, ale tak najbardziej to chyba głos naszego Oto Nemsadze. Chwila pauzy i…. drobny zawód. Czy tu gdzieś był refren? Potem wszystko znowu się nakręca. Nie od początku, ale na pewno z wcześniejszego momentu, niż był przed pauzą. To chyba jednak był refren. Czuję się troszkę oszukany. Wszystko w tym utworze kroczy najwyraźniej do tego momentu z chórkami. Kulminacyjny można by rzec. Nie wiem dlaczego, ale przypomina mi to refren Anny Marii Czerwonych Gitar. Czy łupnie jeszcze na koniec? Jakoś bardzo to nie. Utwór dość jednostajnie przyspieszony z małym dołkiem w połowie. OPINIA: Piosenka nie jest aż tak zła, jak myślałem. Głos wokalisty jest na prawdę przyjemny w odbiorze. Muzyka i chórki też na plus. Ale to co przeważa o prawdopodobnym utonięciu Gruzji to utwór. Nie porywa, mimo że ma do tego jakiś potencjał. Występ raczej tu dużo nie pomoże, najpewniej nic z tego nie będzie. Dwukrotne zwycięstwo w tym samym show nie daje niestety gwarancji zajęcia dobrego miejsca w Tel Awiwie. A takim byłby z pewnością awans do finału. OCENA LICZBOWA W SKALI ESC: 3

Dawid:

Utwór Otto Nemsadze jest nijaki. Od samego początku buduje napięcie, które według zamierzeń powinno eksplodować w momencie kulminacyjnym. Niestety nic takiego nie ma miejsca. Całość ciągnie się jak “flaki z olejem”, nie wywiera emocji ani nie buduje odpowiedniego klimatu. Żadne udogodnienia sceniczne tego nie zmienią. Na pochwałę zasługuje tekst w języku ojczystym i charyzmatyczny ochrypły głos wokalisty o dużej mocy. 2,5/10

Przyznam szczerze, że początkowo utwór ten pominęłam zupełnie w moim zestawieniu, gdyż wydawał mi się za ciężki i nieeurowizyjny. Zdanie zmieniłam nieco gdy sięgnęłam trochę do historii Gruzji i Abchazji, a także zagłębiłam się w tekst utworu, tak aby zrozumieć przesłanie jakie ze sobą niesie. Zastanawiające jest to, że utwór jest plasowany bardzo nisko zarówno w typowaniach bukmacherskich jak również wśród fanów Eurowizji (u nas w INFE zdania są podzielone), a jednak większość komentarzy pod utworem to komentarze pozytywne, zachwalające kompozycję, jak również warsztat wokalny artysty. Jednakże patrząc przez pryzmat narodowościowy osób komentujących to znaczącą większość stanowią internauci z państw historycznie związanych z Gruzją. I to wyjaśnia wszystko, gdyż oni doskonale wiedzą o czym jest ta piosenka, reszta Europy już nie do końca, a to jest niezwykle ważne w odbiorze i ostatecznej ocenie. Właśnie przez to dla pozostałej części Europy bez prawidłowego zrozumienia, utwór ten jest po prostu nudny. Finalnie kompozycja mi się podoba jednak sądzę, że na Eurowizji “przepadnie”. Ogromny plus za głos wokalisty, który jest genialny! Całość jednak trochę za ciężka, ale na swój sposób piękna.

Oto Nemsadze – Sul tsin iare (Final Version) Georgia Eurovision 2019

TEKST UTWORU: OTO NEMSADZE – SUL TSIN IARE

sul ts’in iare,
bevri iare,
edzebe, ip’ove, iare, iare
sadghats mgherian,
gulit mgherian,
mavtulebia,
mgherian,
iarebia,
maints mgherian

vaarada varada, varada rada hee
vaarada varada, varada rada hee
iare,
modzebni,
dak’argul simgherebs,
khma rom miats’vdino,
mteli khmit imghere

sul ts’in iare,
gulit iare,
iarebia,
iare,
am mavtulebzets gadaiare
varados mgherian,
mamebi,
shvilebi,
aats’q’vet chonguri,
chven ar davishlebit

iare gulit da zghva gadaiare,
simgherit vushushebt ertmanets iarebs

vaarada varada, (vaarada varada)
vaarada varada, varada rada heee (simarada varada)
vaarada varada, varada radaaaa

iaare gulit da zghva gadaiaree,
simgherit vushushebt ertmanets iarebs

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *