W drodze po marzenia: Chorwacja – Roko Blažević – The Dream

Na miejscu 34. naszego redakcyjnego rankingu znalazł się reprezentant Chorwacji – Roko Blažević z utworem “The Dream”. Poznajmy go bliżej.

Roko urodził się 10 marca 2000 r. w Split, w Chorwacji. Jest jednym z najmłodszych uczestników Eurowizji.
Jego kariera muzyczna rozpoczęła się dość wcześnie, ponieważ już w wieku 7 lat, nie tylko śpiewał, ale również grał na fortepianie.

Przez lata brał udział w wielu imprezach w kraju, jak i poza jego granicami, a także w programach muzycznych.
Roko wziął udział w chorwackiej edycji znanego programu Mam Talent, gdzie doszedł do finału i zajął drugie miejsce. Jego mentorem był Jacques Houdek, członek Jury a także reprezentant Chorwacji na Eurowizji w 2017 r.

W lipcu 2017 r. Roko wygrał serbski reality show Pinkove Zvezdice, natomiast w grudniu 2018 r., zajął drugie miejsce w chorwackim programie Zvijezde.

16 lutego 2019 r. wygrał program Dora 2019, co pozwoliło mu na reprezentowanie kraju na tegorocznej edycji konkursu Eurowizji. Jego mentorem ponownie był wzpomniany wcześniej Jacques Houdek.

Roko jest nazywany przez wiele osób “chorwackim Michaelem Bublé” (Michael Bublé jest kanadyjkim wokalistą, ale korzenie ma chorwackie). Roko gra w zespole wraz z Rando i Luka, synami chorwackich piosenkarzy  Zlatanem Stipišić Gibonni oraz Tomislavem Mrduljaš.

Czas na garść statystyk. W głosowaniu prowadzonym na stronie www.escstats.com zajmuje obecnie 37. miejsce, plasując się pomiędzy Litwą a Rumunią. Trzy osoby uznały ten utwór jako swój ulubiony.

Na notowaniach bukmacherskich sprawa ma się już troszkę lepiej. W ogólnym rozrachunku, utwór na chwilę obecną zajmuje 35. miejsce,

natomiast w swoim półfinale znajduje się poza dziesiątką, a dokładniej na miejscu 15.

W aplikacji My Scoreboard Eurovision utwór jest na miesjcu 38.

 

Sprawdźmy jak piosenka (wraz z teledyskiem) radzi sobie na serwisie Youtube. Niewiele brakuje, żeby teledysk osiągnął puła 600 000 wyświetleń, brakuje nieco ponad tysiąc wyświetleń. Ponad 8,2 tys. osób podoba się ten utwór (łapka w górę), odmiennego zdania jest ponad 3,4 tys. (łapka w dół).

Zerknijmy do sekcji komentarzy by poznać opinie niektórych widzów.

Nie lubię skrzydeł, nie jestem fanem tekstu, ale koleś umie śpiewać!
To jest jak cos z 2005 roku
Czy jestem jedyną osobą, która kocha tę piosenkę ? Jest absolutnie oszałamiająca i jego głos jest bardzo mocny ! Powodzenia z Francji !!
Kocham to.. Co za niesamowity głos.. Dziękuję za wybranie go ❤️ od Portugalii 🇵🇹
Normal Thing 
Nie osądzajcie mnie ale KOCHAM TO BARDZO MOCNO

Poznajmy opinie o tym utworze osób z naszej redakcji

Maciej

Chorwacja: Miła w odsłuchu ballada, jednak mało wpadająca w pamięć. Receptą na to miały być chyba skrzydła, ale moim zdaniem jest to kiczowate, i więcej zabiera niż daje. Moja ocena 4/10

Bartek B.

Chorwacja – utwór nie zachwyca, kolejny z niezauważonych przeze mnie w tym roku. Chorwacja nie ma szansy na finał… szkoda, bo ten kraj ma muzyczny potencjał. 2/10

Tomasz

Lubię takie ballady, mocne, wyraziste. Do tego plus za mocny głos i wstawkę w języku narodowym. Mam nadzieję, że nie będzie to bardzo “wykrzyczana” piosenka. No i te skrzydełka trochę tu chyba nie pasują. No ale to już nie w mojej kwestii to jak ma wyglądać występ. Póki co ocena 7,5/10

Roksana

Piosenka Chorwacji bardzo mi się podoba. Zdecydowanie trafia w moje klimaty. Chłopak ma coś w sobie przyciągającego. Głos jest powalający, a image bardzo oryginalny.

Asia

Utwór przyjemny i melodyjny, ale dla mnie mało ciekawy.To taka kompozycja z cyklu “gdzieś to już słyszałam”. Nie podoba mi się image wokalisty. Te skrzydła w moim odczuciu kojarzą się trochę z kiczem. 4,5/10

 

Chorwacja zadebiutowała na Eurowizji w 1993 roku, choć chciała wystartować już rok wcześniej. Mieli nawet wybranego reprezentanta i utwór (Magazin – Hallelujah – przyp. red.), jednak ze względu na to, że kraj nie był aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców, nie mógł wziąć udziału.

Rok później w barwach kraju pojawił się zespół Put z utworem Don’t Ever Cry. Zajęli 15. miejsce, zdobywając 31 punktów.

Najlepszym rezultatem jaki udało się Chorwacji osiągnąć było 4 miejsce w roku 1996, dzięki Maji Blagdan, oraz w 1999 roku, za sprawą Doris Dragović.

W latach 2014-2015 Chorwacja nie wystawiła reprezentanta w konkursie.

Najgorszy wynik uzyskała w zeszłym roku. Ówczesna reprezentantka, Franka Batelić, nie awansowała do finału, a także uplasowała się na 17. miejscu, otrzymując 63 punkty.

 

Tekst utworu

 

I have a dream
A dream as beautiful as it is extreme
I know it’s not as crazy as it may seem
So I don’t ever wanna give up on this dream

Open your heart
And you’ll arrive at where the dream has to start
To pull a world together out of the parts
And turn this war into a hopeful work of art

We have lived the darkest night
Waiting for the day
Now the time for us is right
To arise and say

I dream of love
You dream of love
Angels of God
We all dream of love

Svijetu nisi dužan ti
Ništa donijeti
Jedino si čovjek kad Možeš voljeti

Kao heroj
Kao heroj
I moj i tvoj
Ljubav je hero

 

(źródło: escstats.com, eurovisionworld.com, eurovision.tv, Youtube.com)

About Tomasz Hojda

Jestem Tomek, rocznik 91. Eurowizją interesuję się od 2003 roku, kiedy to "zupełnym przypadkiem" natrafiłem na występ Ich Troje. Poza Eurowizją lubię słuchać muzyki (nie tylko tej z Eurowizji :)), kolekcjonować różne rzeczy, czytać książki. Lubię też rozmawiać, spacerować, i robić wiele innych, ciekawych rzeczy. No i śpiewać, choć nie zawsze mi to wychodzi 😀

Share

Jestem Tomek, rocznik 91. Eurowizją interesuję się od 2003 roku, kiedy to "zupełnym przypadkiem" natrafiłem na występ Ich Troje. Poza Eurowizją lubię słuchać muzyki (nie tylko tej z Eurowizji :)), kolekcjonować różne rzeczy, czytać książki. Lubię też rozmawiać, spacerować, i robić wiele innych, ciekawych rzeczy. No i śpiewać, choć nie zawsze mi to wychodzi :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *