W DRODZE PO MARZENIA: AUSTRIA – PÆNDA – LIMITS

W dzisiejszym “odcinku” z cyklu „W Drodze Po Marzenia”, przedstawiamy tegoroczną reprezentantkę Austrii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. Jest to Gabriela Horn, znana szerszej publiczności jako Pænda. W naszym cyklu Pænda, z utworem „Limits”, plasuje się na 32. miejscu. Spróbujemy przybliżyć Wam nieco sylwetkę artystki i jej kompozycję. Ponadto przedstawimy notowania fanów i bukmacherów a także nasze opinie na temat austriackiej propozycji na 64 Konkurs Piosenki Eurowizji.

BIOGRAFIA ARTYSTKI

Pænda, właśc. Gabriela Horn, urodziła się 25 stycznia 1988 roku w Deutschlandsbergu. Austriacka wokalistka,  autorka piosenek i producentka muzyczna. Śpiewa praktycznie od najmłodszych lat. Swoją przygodę z muzyką zaczynała w szkolnym chórze. W wieku 14 lat pisała już własne utwory oraz uczyła się gry na fortepianie i gitarze. Już wtedy próbowała swoich sił w kilku pop-rockowych zespołach. Studiowała jazz w Wiedeńskim Instytucie Muzycznym.

Od 2015 występuje pod pseudonimem Pænda. 2 lutego 2018 roku wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Evolution I, który promowała singlem „Waves”. Pænda jest wyjątkowo utalentowaną i wszechstronną artystką. W swoich produkcjach robi wszystko sama – od komponowania po grę i końcową produkcję.

PÆNDA – Waves (official video)

KOMPOZYCJA LIMITS

Singiel Limits został wydany 8 marca 2019 roku przez wytwórnię Wohnzimmer Records w dystrybucji Universal Music Austria. Do utworu zrealizowano oficjalny teledysk, który został opublikowany 8 marca 2019 roku na kanale „Eurovision Song Contest” w serwisie YouTube. Za reżyserię klipu odpowiada Lelo Brossmann. Pænda nie napisała piosenki specjalnie na ESC. W wewnętrznej, niepublicznej procedurze jury ORF, zaczęło od innej, jeszcze nieukończonej kompozycji – Ö3. Redaktor Eberhard Forcher przejrzał utwory na planowany kolejny album „Evolution II” i „Limits” ostatecznie przekonało jury. Album ukaże się 26 kwietnia br. W Tel Awiwie Pænda zaprezentuje swoją piosenkę 16 maja w drugim półfinale i miejmy nadzieję, że 18 maja w finale.

CZY AUSTRIA MA SZANSĘ NA AWANS DO FINAŁU, A MOŻE NAWET ZWYCIĘSTWO?

Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF). Austria dwukrotnie wygrała konkurs: w 1966 i 2014, dzięki czemu krajowy nadawca otrzymał możliwość organizowania 12. i 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Austria kilkukrotnie rezygnowała z udziału w konkursie. W 1969 nadawca postanowił zbojkotować 14. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Madrycie z powodu objęcia hiszpańskich rządów przez Francisco Franco. Kraj powrócił do udziału w konkursie w 1971, jednak dwa lata później znów zdecydował się wycofać ze stawki konkursowej. Ze względu na słabe wyniki, austriacki nadawca nie wystawił swojego reprezentanta również na konkursy w latach 1998 i 2001. W 2006 telewizja zrezygnowała na rok z udziału w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji z powodu niezadowolenia z jakości konkursowych propozycji oraz ze słabego wyniku osiągniętego rok wcześniej. Te same motywy kierowały stacją podczas rocznej rezygnacji ze startu w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku. Kraj powrócił do stawki konkursowej w roku 2011.

Zwycięstwo Austrii w 2014 roku, wywołało niemałe zamieszanie w skali globalnej. Miało to związek z dosyć  kontrowersyjną postacią wokalisty ukrywającego się pod pseudonimem Conchita Wurst. Conchita Wurst to poza sceną 26-letni Thomas Neuwirth. Wizerunek Conchity przybrał klika lat temu. Pierwszy raz dał się poznać światu podczas udziału w talent show w 2006 roku. Później uczestniczył w innym programie muzycznym w 2011 roku, już jako panna Wurst. Artysta studiował kierunek modowy na Graz School Of Fashion. Swoje alter ego Thomas wykreował z powodu wcześniejszej dyskryminacji jego orientacji seksualnej. Artysta podczas finału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji wykonał utwór “Rise Like a Phoenix”, który zapewnił mu wygraną.

Conchita Wurst – Rise Like a Phoenix (Austria) 2014 LIVE Eurovision Grand Final

Jak widać Austria w zmaganiach eurowizyjnych radzi sobie całkiem nieźle. Jak będzie w tym roku? Przypomnijmy, że Austria bierze udział w 2 półfinale, który odbędzie się 16 maja.

W typowaniach bukmacherów Austria zajmuje 33. miejsce w całej stawce Eurowizji, natomiast w klasyfikacji półfinałowej miejsce 14.

W plebiscycie prowadzonym na stronie escstats.com Pænda jest tylko o 3 pozycje wyżej w finale i 1 pozycję wyżej w półfinale. Plasuje się tam odpowiednio na 30. i 13. miejscu.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard, w której głosują fani Eurowizji z całego świata, wokalistka i jej piosenka plasują się na 36. miejscu z 5223 punktami na koncie.

Postanowiliśmy sprawdzić jak utwór radzi sobie na kanale Eurowizji na YouTube. Utwór ma ponad 469 tysięcy wyświetleń oraz 5,5 tysiąca łapek w górę i 2,7 tysięcy łapek w dół. Kilka tygodni temu pojawiła się w serwisie YouTube oficjalna wersja utworu. Oficjalna wersja ma 58 tysięcy wyświetleń oraz ponad 600 łapek w górę i ponad 200 łapek w dół. Wybrani internauci pozostawili pod piosenką następujące opinie:

jajceboy:

Liczyłem na więcej. To nie jest złe, ale rozczarowujące. Trwa i trwa bez budowania jakiegokolwiek napięcia . Myślę, że może być trudno, chyba że inscenizacja jest spektakularna.

Nana Lawliet:

Omg Kocham to!
Z Hiszpanii <3

Roy Moreno:

Spodziewałem się czegoś zupełnie innego, ale wcale nie zawiodłem się na tej propozycji!
Naprawdę widać, jak ona emocjonalnie śpiewa i muszę powiedzieć, że będzie to dość trudna piosenka do wykonania na żywo, ponieważ utwór ma dużo wysokich dźwięków,
Paenda, powodzenia ♥

Przejdźmy teraz do naszej redakcji i sprawdźmy jak wyglądają opinie członków INFE:

Roksana:

Za pierwszym razem kiedy wysłuchałam piosenkę Austrii kompletnie mnie nie zaciekawiła. Wydała się być nudna, nie było w niej nic zaskakującego. Dopiero po kilkukrotnym odtwarzaniu „Limits” nabrała dla mnie zupełnie innego brzmienia. Myślę, że może ,,czarnym koniem” Konkursu Piosenki Eurowizji.

Bartek B:

Austria – mimo że nie dają jej wielkich szans, dla mnie jest jedną z ciekawszych propozycji. Trzymam kciuki za awans. 7/10

Bartek Ch:

Austria to jedna z najbardziej niedocenianych utworów tego konkursu. Jest bardzo spójna i ambitna. Wokal piosenkarki jest bardzo przyjemny. Ocena 9/10

Tomek:

Ładna piosenka, ładny głos, ale w moim odczuciu brakuje tu czegoś, co by sprawiło, że zapamiętam na dłużej tę propozycję.Bez polotu. Gdyby było tu coś, dzięki czemu po samym tytule mógłbym przywołać piosenkę do głowy, to byłoby wyżej.Może występ na żywo to odmieni. Póki co ocena słabe 7/10

Dawid:

Zacznijmy od tego że wiele osób ma problemy z prawidłowym rozczytaniem pseudonimu wokalistki 🙂 A tak przechodząc do meritum. W piosence niewiele się dzieje. Prawdopodobnie zabiegiem miało być wywołanie emocji u słuchacza czy też widza. Płacząca Paenda wyśpiewując swoim lekko piskliwym głosikiem frazy refrenu mnie osobiście nie powala. Utwór wyprodukowany został profesjonalnie, nie mam zastrzeżeń lecz sama piosenka powoduje u mnie stan przedśpiączkowy nie potrafię w niej ujrzeć głębszego dna. Tekst niby ok. Głos dziewczyna ma dobry. Kłuje niestety powtarzający się “ptasi” śpiew powtarzany non stop. Obawiam się o występ na żywo, ponieważ piosenka może wzbudzić u ludzi pożądane przez artystkę uczucia bądź też zanudza się na śmierć. Zobaczymy jak będzie dla mnie to średniak. Ocena 5/10

Darek:

Tegoroczna propozycja Austrii, bardzo mi się podoba! Piosenka jest wykonana świetnie. Uwielbiam takie ballady! Mam nadzieje, że wokalnie Paenda da radę podczas konkursu w maju. Ocena 9/10

Maciej:

Utwór ciekawy, ale tylko z początku. Czeka się na coś wielkiego, ale tego niestety nie ma. Aby go pokochać, trzeba się wsłuchać. Na to może nie być czasu podczas występu. Moja ocena: 6/10

Powiem tak. Gdy pierwszy raz usłyszałam “Limits”, to wydawało mi się nudne. Z każdym kolejnym przesłuchaniem, przekonuję się do niego coraz bardziej 🙂

Jak sądzicie? 🙂 Czy Pænda powtórzy sukces Conchity Wurst z 2014 roku? 🙂 Czekamy na Wasze opinie 🙂

PAENDA – Limits (Official Lyrics Video)

TEKST UTWORU: PÆNDA – LIMITS

Mind’s got to move, but I’m
So trapped within me
Expanded all my limits too carelessly

I’m calling all the time
To get me back alive
‘Cause nothing really
Makes sense no more
But I’m on on holes
I need big parts anymore

‘Cause the face in the mirror
Just couldn’t be clearer
Right back from me
And how I’d like to say
We’ll be better tomorrow
Or any day

Yeah, I’m talking ’bout you, you, you
And the luck you’re trying to find
You, you, you
And how hard you try to hide it

I sensed the pain, but it
Doesn’t hurt anymore
It’s even number than the
Ache I felt before
So I smile for a while, let the
Torture begin now
The pressure on my chest
Becomes almost routine, oh
It’s not like I don’t care, but
There’s nothing left to bear

Yeah, I’m talking ’bout you, you, you
And the love you’re trying to find
You, you, you
And how hard you try to hide it

Share