W DRODZE PO MARZENIA: MACEDONIA PÓŁNOCNA- Tamara Todevska – Proud

W dzisiejdszym odcinku naszego cyklu W drodze po marzenia! przyrzymy się kolejnemu reprezentantowi (a właściwie reprezentantce), który powraca na scenę Eurowizyjną. W barwach Północnej Macedonii w konkursie Eurowizji w Tel Avivie wystąpi Tamara Todevska. Wykona ona utwór pod tytułem “Proud

 

 

Tamara urodziła się 1 czerwca 1985 roku w Skopje. Dorastając w rodzinie muzyków (mama jest śpiewaczką operową, tata nauczycielem w szkole muzycznej, siostra jest piosenkarką), już w wieku 6 lat miała swoje pierwsze występy. Warto też wspomnieć o jej starszej siostrze, Tijanie, która również była reprezentantką Macedonii w 2014 roku.

Wracając do Tamary, swój pierwszy singiel wydała w 1997 roku, Igra luda, który nagrała w duecie z siostrą. W 2002 pojawiła się na festiwalu Sunčane Skale  z utworem Dali znam. Później pojawiała się też na różnych festiwalach. Rok 2005 przyniósł światu debiutancki album Sino. Rok później album uzyskał tytuł Najlepszy album roku. W końcu przyszedł czas na Eurowizję.

Tamara pierwszy raz na Eurowizji pojawiła się w 2004 roku jako chórzystka ówczesnego reprezentanta kraju – Toše Proeskiego. W 2007 próbowała swoich sił w eliminacjach do Eurowizji Skopje Fest z utworem Kazi koj si ti. Zajęła wtedy 2. miejsce.

Rok później, w duecie z Rade Vrčakovskim (Vrčak), udało się wygrać eliminacje i wystąpić w konkursie Eurowizji w Belgradzie. Podczas eliminacji wykonali utwór Vo Ime Na Ljubovta, jednak później nagrali anglojęzyczną wersję piosenki pod tytułem Let Me Love You. Zajęli wtedy 10. miejsce, jednak nie awansowała do finału. Co prawda lokata uprawniałaby do awansu, jednak wtedy zasady się różniły i awansowało 9 krajów z najlepszym wynikiem, a dziesiąty kraj awansował dzięki tzw. “dzikiej karcie”

W następnych latach pojawiały się kolejne single (Szila, Nejkes da sum sama, Možes li, Gotowo je), a następnie, w lipcu 2015 roku pojawił się drugi album studyjny Eden dien. Rok wcześniej pojawiła się na Eurowizji jako wsparcie wokalne dla swojej siostry, Tijany.

25 stycznia tego roku ogłoszono, że to właśnie Tamara zostanie reprezentantką Macedonii Północnej na konkursie w Tel Avivie. Wykona ona utwór Proud.

 

Czas na garść statystyk. Według serwisu escstats.com utwór zajmuje 18. lokatę,

bukmacherzy, biorą pod uwagę wszystkie państwa, przewidują podobnie – również 18. miejsce

a w swoim półfinale – awans z 9. pozycji

W aplikacji My Eurovision Scoreboard już nie jest tak wesoło. Utwór uplasował się na 26. miejscu, jednak niewiele brakuje mu do piosenki z Węgier.

W serwisie Youtube.com utwór (wraz z teledyskiem) ma na swoim koncie 1 279 646 wyświetleń. Ponad 20 tysięcy łapek w górę i niecałe 4 tysięcy łapek w dół pokazuje, że jednak utwór się podoba. Czy tak samo jest w przypadku komentarzy?

Czas, by przerwać klątwę braku kwalikacji!!
Jestem Kostaryki i jestem wielkim fanem Eurowizji. I póki co to jest najlepsza piosenka z 2019: mocne i silne przesłanie. Kocham to bardzo mocno!!!! Proszę głosujcie, głosujcie i głosujcie.
Gratulacje. Miliion wyświetleń w niecały miesiąc. 🙂
Płaczę. To jest cudowna piosenka ??
Ta piosenka dotknie waszych serc… myślę, że to jest to, czego Eurowizja szuka – więc wszyscy głosujmy na tę piosenkę nie po to żeby weszła do finału, ale po to by wygrała!!!!!!!

 

Jak widać opinie są bardzo pozytywne. Czy podobnie będzie w przypadku naszej redakcji?

Barłomiej B.

Macedonia – Nie jest źle. Piosenka ma potencjał, rozwija się. Ale własnie, brak tego czegoś. 4,5/10

Asia

Bardzo dobry utwór. Stylistycznie i momentami muzycznie bardzo przypomina mi Rise Like A Phoenix Conchity Wurst. Świetny mocny wokal. Mimo, że jest to typ ballady to ma ona w sobie taką moc, że ekscytuje już od pierwszego dźwięku. 8/10

Roksana


Macedonia: Ocena – 9/10 ,,Proud” jest jedną z moich ulubionych piosenek. Bardzo cenię sobie tekst i przesłanie jakie w niej zawiera. Ciekawa jestem występu na żywo, bo w wersji studyjnej wokalistka ma piękny, silny głos. Mam nadzieję, że zdobędzie wysokie miejsce.

Maciej

Macedonia w tym roku proponuje Staremu Kontynentowi potężną balladę, w której tematem przewodnim jest walka o prawa kobiet. Teledysk, przesłanie i sama kompozycja pozwalają wierzyć w finał. Macedonia ma jednak problem z występami, a to występ oceniają jurorzy i widzowie. Mam nadzieję, że tym razem się uda. W końcu, nowa nazwa – nowe porządki. Moja ocena 8/10

Tomasz


Macedonia, w większości przypadków prezentowała utwory, które (mniej lub bardziej) przypadały mi do gustu. Tegoroczna piosenka jest zdecydowanie w tej drugiej grupie. Mocny utwór, potężny wokal, do tego przesłanie, które może sprawić, że utwór podniesie niektóre osoby na duchu. Trzymam bardzo mocno kciuki za Tamarę. Ocena 9,5/10

A co wy sądzicie o tym utworze?

Tekst utworu

 

Girl
They will try to tell you what to do
How to look, smile, act and move
All the rules are made for you to lose
But baby let me tell you something
GirlFor every tear the world makes you cry
Hold on to me, I am always on your side
Don’t be afraid to spread your wings and fly

Tell them
Raise your voice and say it loudly
Show them, what it means to stand up proudly
Tell them
This is me and thanks to you I am proud

Girl
They will try to tell you what to do
Have no fear, the power lies in you
Shine your light, go and break the rules

Tell them
Raise your voice and say it loudly
Show them, what it means to stand up proudly
Tell them
This is me and thanks to you I am proud

About Tomasz Hojda

Jestem Tomek, rocznik 91. Eurowizją interesuję się od 2003 roku, kiedy to "zupełnym przypadkiem" natrafiłem na występ Ich Troje. Poza Eurowizją lubię słuchać muzyki (nie tylko tej z Eurowizji :)), kolekcjonować różne rzeczy, czytać książki. Lubię też rozmawiać, spacerować, i robić wiele innych, ciekawych rzeczy. No i śpiewać, choć nie zawsze mi to wychodzi 😀

Share

Jestem Tomek, rocznik 91. Eurowizją interesuję się od 2003 roku, kiedy to "zupełnym przypadkiem" natrafiłem na występ Ich Troje. Poza Eurowizją lubię słuchać muzyki (nie tylko tej z Eurowizji :)), kolekcjonować różne rzeczy, czytać książki. Lubię też rozmawiać, spacerować, i robić wiele innych, ciekawych rzeczy. No i śpiewać, choć nie zawsze mi to wychodzi :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *