W DRODZE PO MARZENIA: POLSKA – TULIA ,,PALI SIĘ”

Państwo, o którym mowa w dzisiejszym artykule z serii ,,W drodze po marzenia” wywołało wiele kontrowersji.
Jak widać po tytule chodzi tu o nasze polskie reprezentantki. Zapraszamy do zapoznania się z historią zespołu ,,Tulia”, przeczytania wybranych opinii oraz tego ,,jak nas widzą bukmacherzy?”

                       TEKST PIOSENKI:

Samotnemu sercu nie potrzeba wiele
Kiedy bez kochania wyschnie na wiór
Jedna mała iskra staje się płomieniem
Unoszonym wiatrem wiosennych pól

Pali się, pali się miłosny ogień!
Płonie w nas, płonie w nas jak suchy las!
Kochaj mnie, kochaj mnie mocniej i mocniej!
Na nic tu, na nic tu ogniowa straż!

Samotnemu sercu, które tylko wątpi,
Bo nieprzytulane zmarzło na lód
Promień obietnicy taki lód roztopi
Wyjdzie jak z niewoli kochania głód

Pali się, pali się miłosny ogień!
Płonie w nas, płonie w nas jak suchy las!
Kochaj mnie, kochaj mnie mocniej i mocniej!
Na nic tu, na nic tu ogniowa straż!

Porzucone serce, które nic nie czuje
Światu obojętne, twarde jak głaz
Ale gdy przyspieszy- samo się rozkuje
Doda oczom blasku, nadrobi czas

Pali się, pali się miłosny ogień!
Płonie w nas, płonie w nas jak suchy las!
Kochaj mnie, kochaj mnie mocniej i mocniej!
Na nic tu, na nic tu ogniowa straż!

HISTORIA ZESPOŁU:
W październiku 2017 wokalistki nagrały i opublikowały swoją wersję przeboju Depeche Mode „Enjoy the Silence”, który w tym samym miesiącu został udostępniony na oficjalnym fan page’u zespołu na Facebooku. Następstwem tego wydarzenia, w listopadzie 2017 w Szczecinie został założony zespół Tulia. W lutym 2018 wydały oficjalny teledysk do piosenki, który uzyskał ponad 3,5 mln wyświetleń w serwisie YouTube. W tym samym miesiącu zaprezentowały teledysk do coveru piosenki Dawida Podsiadło „Nieznajomy”, który osiągnął wynik ponad 10 mln wyświetleń na YouTube . W między czasie dziewczyny wydały swój album studyjny – ,,Tulia”, na którym znalazły się własne produkcje oraz covery w tym m.in. Depeche Mode oraz zespołu Metallica.
Uplasował się na 7. miejscu listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce, uzyskał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 30 tys. egzemplarzy. Podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobyły trzy statuetki: nagrodę jurorów i publiczności oraz nagrodę specjalną od ZAiKS. 15 lutego 2019 ogłoszono, że będą reprezentować Polskę w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. 8 marca ogłoszono, że konkursową piosenką będzie utwór „Fire of Love (Pali się)”.
9 marca otrzymały Nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyka” za fonograficzny debiut roku.

20.10.2018 Torun MFF Tofifest N/z zespol Tulia fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

PRZEWIDYWANIA:


SINGLE:

OPINIE:
Dariusz:
Tegoroczna propozycja Polski jest jedna z moich ulubionych! Podoba mi się folkowy klimat! Dziewczyny moim zdaniem robią kawał dobrej roboty. Pytanie tylko czy taka odmiana spodoba się europejskiej publiczności? Według mnie finał powinien wejść lekko! Ocena 8,5/10.

Asia: Jestem trochę zawiedziona ponieważ sądziłam, że Tulia wystąpi z innym, nowym utworem, bo zespół ma ogromny potencjał. Osobiście nie przepadam za utworem “Pali się”, ale i tak trzymam mocno kciuki.
Ogromnie cenię Tulię za warsztat wokalny i oryginalność. 8/10.

Roksana: Od samego początku, kiedy był ,,szum” odnośnie wyboru naszego reprezentanta miałam pewne obawy, czy aby na pewno sprostamy wymaganiom tegorocznej Eurowizji. Co mogę powiedzieć o Tulii?
Są bardzo oryginalne, wyróżniają się na tle innych państw, ale czy to wystarczy, aby się ,,wybić”?
Osobiście – wątpię. Bardzo trzymam kciuki za dziewczyny, chciałabym, żeby dostały się do finału, choć może być z tym kłopot. Kiedy pierwszy raz usłyszałam ,,Pali się” głosy dziewczym wydawały mi się mega irytujące i miałam ochotę natychmiast je zatrzymać, ale po kilkukrotnym wysłuchaniu przyzwyczaiłam się do tego. Liczę, że Europa jednak doceni wokal i utwór dziewczyn, gdyż w mój gust niestety nie trafiają.
Oceniam: 6/10.

Bartłomiej Ch. : Polska propozycja napewno wyróżnia się na tle innych, czy pozytywnie? tego nie wiem.
Wiem za to jedno. Nie sprawia mi żadniej przyjemności słuchanie tego utworu, a to muzyce jest najważniejsze. Mam mocno mieszane uczucia. 6/10.

Dawid: Piosenka totalnie nie w moim guście, tak samo dla większości odbiorców jak sądzę. Nie można odmówić utworowi klimatu i różnorodności. Mamy tutaj zlepek folku, rock’a i lekkiego pop’u. Całość wydaje się staromodna, lecz posiada w sobie coś nowoczesnego. Plus za ,,biały śpiew”, który sprawia ciarki na ciele. Polska w tym roku ryzykuje. Wszystko może skończyć się pozytywnie lub negatywnie, zobaczymy jak Europa to przyjmie. Dla mnie ocenka jak w przypadku Islandii, nie moje gusta, lecz doceniam za inność. 5/10.

Maciej: Zrobiliśmy coś niesamowitego. Ale po kolei. Na początku, gdy w specjalnym komunikacie poinformowano o wyborze zespołu ,,Tulia” miałem mieszane uczucia. Pamiętałem je z Opola, ale nie zrobiły wtedy na mnie oszałamiającego wrażenia. Gdy po raz pierwszy odsłuchałem piosenki ,,Pali Się”, przyznam szczerze nie wytrzymałem do końca. Co to były za męki. Ale z czasem przywykłem do ich wokalu. Pierwszy raz dumę z naszych reprezentantek poczułem podczas oglądania relacji z Amsterdamu. Dla mnie najlepszy występ z całego wieczoru – starałem się patrzeć obiektywnie. Później doszedł profil artysty na Spotify. Aktualnie zespół Tulia stał się moim ulubionym w historii Polski startów, a coś czuję na tym się nie skończy. Nie potrafię ocenić ich obiektywnie. Moja ocena: 10.5/10.

Tomasz: Oryginalny wokal, dzieje się w piosence. Utwór mi się podoba i nie mam co się martwić o wykonanie na żywo. Choć te angielskie wstawki moim zdaniem zbędne. Mocne 8,5/10.

Bartłomiej B. : Mówią, że Polska będzie ,,czarnym koniem” tego roku. Może i coś w tym jest. Utwór na żywo brzmi świetnie! Nie byłem fanem tego wyboru, ale z dnia na dzień się przekonywałem bardziej/ 7/10!
12 punktów od Serbii!

t&c are doing amazing sweeтие: To smutne, że obecnie wszystkie kraje biorące udział w tej konkurencji są takie same i nikt nie ma czegoś wyjątkowego, co reprezentowałoby ich kraj. Dlatego właśnie w tym roku uwielbiam polską piosenkę. Dobra robota, Polska! Uwielbiam to.


POLSKA W KONKURSIE PIOSENKI EUROWIZJI:
Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994. Od czasu debiutu za transmisję i przygotowania do konkursu w kraju odpowiada polski nadawca publiczny Telewizja Polska.
W 1993 TVP podjęłą decyzję o wysłaniu pierwszego reprezentanta na 39. Konkurs Piosenki Eurowizji 1994 w Dublinie. Pierwszą z trzech kandydatem, do której zwróciły się władze TVP, była Edyta Bartosiewicz, która odrzuciła zaproszenie. Reprezentantką kraju została Edyta Górniak, która zgłosiła do siedziby stacji trzy piosenki, w tym m.in. „Dotyk” i „To nie ja!”, napisaną przez Stanisława Syrewicza i Jacka Cygana. W trakcie przygotowań polskich słów do konkursowej propozycji zaproponowała Cyganowi stworzenie warstwy tekstowej do kompozycji autorstwa Piotra Rubika. Ostatecznie zdecydowała się na występ w konkursie z piosenką
„To nie ja!”

WSZYSCY POLSCY REPREZENTANCI:


About Roksana Sówka

Eurowizję po raz pierwszy obejrzałam w 2014 r. Natrafiłam na nią przypadkiem przeglądając kanały w telewizji. Od tamtej pory stałam się eurowizyjnym świrem i moją tradycją jest oglądanie co rok tego wspaniałego konkursu.

Share

Eurowizję po raz pierwszy obejrzałam w 2014 r. Natrafiłam na nią przypadkiem przeglądając kanały w telewizji. Od tamtej pory stałam się eurowizyjnym świrem i moją tradycją jest oglądanie co rok tego wspaniałego konkursu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *