W DRODZE PO MARZENIA: WĘGRY – JOCI PÁPAI – AZ ÉN APÁM

W dzisiejszym artykule z serii ,,W drodze po marzenia” będziemy mieli styczność z Węgrami.
Państwo reprezentuje Joci Pápai z utworem ,,Az én apám”.

BIOGRAFIA ARTYSTY:
Joci Pápai, właśc. József Pápai (ur. 22 września 1981 w Tacie) – węgierski piosenkarz, aktor głosowy, raper i gitarzysta, dwukrotny reprezentant Węgier w Konkursie Piosenki Eurowizji (2017 i 2019).

W 2005 wziął udział w przesłuchaniach do drugiej edycji programu TV2 Megasztár. Odpadł na ostatnim etapie przed odcinkami na żywo. W tym samym roku wydał swoje pierwsze single: „Ne nézz így rám!”i „Adj erőt!”, a także utwór „Nélküled”, który nagrał w duecie z raperem Majką. Piosenki umieścił na swoim debiutanckim albumie studyjnym, zatytułowanym Vigaszdíj, wydanym jeszcze w 2005.

W 2015 wydał kolejny singiel, „Mikor a test örexik”. W 2017 z piosenką „Origo” startował w krajowych eliminacjach eurowizyjnych A Dal 2017. Pomyślnie przeszedł przez ćwierćfinał i półfinał konkursu, dzięki czemu przeszedł do finału selekcji rozgrywanego 18 lutego. Zajął w nim pierwsze miejsce po zdobyciu największego poparcia telewidzów, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Węgier w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. 11 maja wystąpił w drugim półfinale konkursu i z drugiego miejsca awansował do finału rozgrywanego 13 maja. Zajął w nim ósme miejsce z 200 punktami na koncie, w tym 152 punkty od telewidzów (7. miejsce) i 48 pkt od jurorów (17. miejsce). Jesienią 2017 uczestniczył w piątej edycji programu TV2 Sztárban sztár. Dotarł do finału, w którym zajął trzecie miejsce.
W 2019 z piosenką „Az én apám” startował w programie A Dal. W lutym zwyciężył w finale konkursu, zostając reprezentantem Węgier w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

TEKST PIOSENKI:

[Zwrotka 1]
Az én apám
Úgy nevelt mint a szél
Halkan fújt énekelt
Úgy mesélt
Ott lakott hol minden út véget ért
Ezeregy év is kevés egy életért, egy életért
[Zwrotka 2]
Hallom őt az ő szívét a húrokon
Latom őt múló idővel arcomon
Az ő hitét büszkeség vallanom
Ezer egy dalból azt az egyet dúdolom, dúdolom
[Refren 1]
Régi napok gyönyörű napok
Szeretem az emlékét
Ő hív
És hozzá szaladok
Játszani így volt szép
Régi dalok megidézik
Még érzem a nap fényét
A szél zúgasát is hallom még
A szél hangjában is hallom még
[Zwrotka 3]
Egy dallal űzte messze el a bánatom
Mit adhatok csak azt, hogy hozzá tartozom
S az én fiamnak büszkeséggel mondhatom
Ő az én apám és itt az én otthonom
[Refren 2]
Régi napok gyönyörű napok
Szeretem az emlékét
Ő hív
És hozzá szaladok
Játszani így volt szép
Régi dalok megidézik
Még érzem a napfényét
A szél fütyült altatót
Legyen álmom szép
A szél fütyült altatót
Ma is hallom még

TŁUMACZENIE:

[Zwrotka 1]
Mój tata
Wychował się jak wiatr
Westchnął cicho
Powiedział mi
Mieszkał tam, gdzie kończyła się każda droga
Tysiące lat to niewiele na życie, życie
[Zwrotka 2]
Słyszę ją w strunach na strunach
Latom z jej przejściem przez moją twarz
Wyznaję jego wiarę z dumą
Tysiąc nucąc piosenkę, nucąc
[Refren 1]
Dawne dni to piękne dni
Kocham jego pamięć
On dzwoni I biegnę do niego
Miło było grać
Przywoływanie starych piosenek
Wciąż czuję światło słońca
Wciąż słyszę odgłos wiatru
Nadal słyszę wiatr
[Zwrotka 3]
Byłem prowadzony przez melodię daleko
Co mogę powiedzieć, że należę do niej
I mogę powiedzieć synowi z dumą
Jest moim ojcem i moim domem
[Refren 2]
Dawne dni to piękne dni
Kocham jego pamięć
On dzwoni I biegnę do niego
Miło było grać
Przywoływanie starych piosenek
Wciąż czuję słońce
Wiatr zagwizdał nasennych
Spraw, aby moje marzenie było piękne
Wiatr zagwizdał nasennych

PRZEWIDYWANIA:
W aplikacji My Eurovision Scoreboard Węgry zajmują 25 miejsce.

W głosowaniu na stronie escstats.com utwór plasuje się na 20 miejscu.

Bukmacherzy zaś widzą państwo na 29 pozycji.

Na oficjalnym kanale eurowizyjnym klip do utworu ma ponad 400 tys. wyświetleń, 6,7 tys. łapek w górę i 826 w dół.

WĘGRY W KONKURSIE EUROWIZJI:
Węgry uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994. Od debiutu za przygotowania kraju do konkursu odpowiedzialna jest stacja Magyar Televízió (MTV). Na przestrzeni lat reprezentant kraju wybierany był wewnętrznie przez władze telewizji, poprzez krajowe eliminacje lub poprzez format telewizyjny A Dal.

Do 2018 Węgry nigdy nie trafiły na finałowe podium. Najwyższym wynikiem w historii startów kraju jest czwarte miejsce, które zajęła Friderika Bayer z piosenką „Kinek mondjam el vétkeimet?” w konkursie w 1994. Najsłabszy wynik w historii uzyskała Csézy z piosenką „Candlelight”, zajmując ostatnie miejsce w półfinale konkursu w 2008.

Od debiutu w 1994 węgierski nadawca kilka razy wycofywał się z udziału na konkursie: w 1996 nie przeszedł rundy eliminacyjnej, a w 1998 zrezygnował z wysyłania reprezentanta na konkurs, aż do 2005. Wycofał się również z udziału w konkursach w 2006 i 2010.


WSZYSCY WĘGIERSCY REPREZENTANCI:


OPINIE:

Roksana: Propozycja węgierska nie jest niczym nadzwyczajnym. Wydaję mi się, że spodoba się ludziom, którzy lubią spokojną, nastrojową muzykę. Na codzień nie mogłabym raczej tego słuchać, jest zbyt powolna. Ciekawa jestem występu na żywo oraz wizualizacji. Chłopak z gitarą, sam na scenie – to raczej nie przejdzie w tym roku, zbyt wielka konkurencja. Duży plus za to, że utwór jest śpiewany w ojczystym języku i ma moc wyciszania ludzi ,,od środka”. Ocena: 5,5/10.

Dariusz: Jeśli chodzi o piosenkę z Węgier to szczerze, nie przemawia do mnie ta piosenka. Bardziej podobała mi się propozycja wcześniejsza, z którą Joci reprezentował kraj poprzednim razem. Ocena 4,5/10.

Tomasz: Bardzo podobała mi się jego poprzednia propozycja. Nie inaczej jest z tegorocznym utworem. Wspaniały głos, bardzo klimatyczna melodia. Ja to kupuję ? ocena 9,5/10.

Nanook lily: Uwielbiam tę piosenkę i styl muzyki tak bardzo. Jest wspaniałym piosenkarzem z wielkim talentem i tyleż emocji w jego głosie. Powodzenia z Belgii.

Bartłomiej B: 2017 to niestety nie jest… Joci prezentuje nam w tym roku znacznie słabsza propozycje niż 2 lata temu, a szkoda, bo to wokalista ze świetnym głosem. Niestety nie jest tak melodyjna i wpadająca w ucho jak “Origo”, które miało to coś, właśnie coś, co brakuje “Az én apám”. 5/10.

Maciej: Bardzo lubię ten utwór. Jest w nim coś takiego, co czuję tylko przy Albanii, Słowenii i Polsce. Taka niesamowita aura, trochę tajemniczości. Jakby to muzyka znowu miała znaczenie, a nie tylko polityka, hałas, wielkie show – jednym słowem pieniądze. Nie wiem czy Europa to kupi, ale ja piosenki Jociego biorę już w ciemno (2017 kocham). Moja ocena 10/10

Asia: Jedna z moich ulubionych tegorocznych propozycji konkursowych. Uwielbiam zarówno styl muzyczny artysty jak również wokal. Cenię go niezmiernie za oryginalność, subtelność i skromność. Czasami mniej znaczy więcej. Kocham ten utwór. 10/10 ?

About Roksana Sówka

Eurowizję po raz pierwszy obejrzałam w 2014 r. Natrafiłam na nią przypadkiem przeglądając kanały w telewizji. Od tamtej pory stałam się eurowizyjnym świrem i moją tradycją jest oglądanie co rok tego wspaniałego konkursu.

Share

Eurowizję po raz pierwszy obejrzałam w 2014 r. Natrafiłam na nią przypadkiem przeglądając kanały w telewizji. Od tamtej pory stałam się eurowizyjnym świrem i moją tradycją jest oglądanie co rok tego wspaniałego konkursu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *