W DRODZE PO MARZENIA: GRECJA – KATERINE DUSKA “BETTER LOVE”

Reprezentantka Grecji podczas tegorocznego 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie jest bohaterką dzisiejszego odcinka cyklu “W drodze po marzenia”. Nasza redakcja umieściła ją na 6 miejscu. Na izraelskiej scenie zobaczymy Katerinę Duskę, która wykona utwór “Better Love”. Postaramy się przybliżyć Wam nieco tegoroczną reprezentantkę oraz jej piosenkę, z którą będzie walczyć o wejście do finału 14 maja. Ponadto przedstawimy notowania fanów i bukmacherów, a także nasze opinie na temat tegorocznej propozycji Grecji.

ŻYCIORYS

Katerine Duska jest greko-kanadyjską piosenkarką i autorką tekstów. Obecnie mieszka w Atenach. Zadebiutowała w 2016 roku z albumem “Embodiment” , a w 2018 jej singiel “Fire Away” wybrany został jako podkład muzyczny w oficjalnej kampanii telewizji Canadian tv. Styl muzyczny Katerine opiera się na mrocznym brzmieniu a’la Lykke Li i Jessie Ware, a jej charakterystyczny wokal przyniósł jej porównania do Amy Winehouse. Zdobyła status gwiazdy dzięki piosence One in a Milion, i coverowi “Do I Wanna Know” Arctic Monkeys. Współpracowała również z LP, Albin Lee Meldau, Tom Baxter, Yasmine Hamdan, Oddisee, Kadebostany i występowała w tak prestiżowych wydarzeniach muzycznych jak The O2 Academy, SNFCC, Megaron Concert Hall, czy na festiwalu Amnesty International Give a Home.

STATYSTYKI

W plebiscycie prowadzonym na stronie escstats.com utwór plasuje się na wysokim, piątym miejscu.

O wiele gorzej widzą całą sprawę bukmacherzy, którzy plasują Grecję pod koniec pierwszej dziesiątki, dokładniej na dziewiątej pozycji.

Jak zawsze podczas naszego cyklu, który jest naszym redakcyjnym top tegorocznego konkursu, sprawdzamy również jak utwór radzi sobie na kanale Eurowizji na YouTube. Utwór ma ponad 1,401 miliona wyświetleń oraz 23 tysięcy łapek w górę i 1,8 tysięcy łapek w dół. Poniżej przedstawiamy Wam również opinie wybranych internautów, którzy pozostawili pod piosenką swoje komentarze:

Ten klip przypomina mi trochę ceremonię otwarcia IO 2004, gdzie pokazano greckie piękno sztuki i sportu na przestrzeni wieków. Dobra robota!
Tomasz 
Cóż mogę powiedzieć. Nie mój klimat, ale utwór nie jest zły. Wokal dość oryginalny. Obawiam się, na żywo nie wyjdzie za dobrze. Liczę na to, że mnie czymś zaskoczy. Póki co, ocena to taka słabsza ósemka.
Asia
Uwielbiam ten utwór. Grecja to jeden z moich faworytów w tym roku. Better Love to piosenka z tzw. wyższej półki. Dodatkowo niesamowity głos artystki o nietuzinkowej barwie sprawia, że kompozycja staje się jeszcze bardziej wyjątkowa. Liczę, że będzie w Top 3. 10/10
Dariusz 
Grecja w moim rankingu jest na wysokim miejscu. Podoba mi się tegoroczna propozycja, chociaż nie umywa się do zeszłorocznej ballady! Piosenka świetnie się przemienia z wolniejszej na bardziej dynamiczna. Mam nadzieje, że wokalnie poradzi sobie na występie dobrze i dzięki temu w tym roku będziemy mogli cieszyć się z powodu awansu do finału. Kocham greckie propozycje i w zeszłym roku tego kraju mi bardzo brakowało. Ocena 9/10
EUROWIZYJNA HISTORIA GRECJI!

Grecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1974 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się grecki nadawca publiczny Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), który decyzją rządu został rozwiązany w 2013 roku. Następcą stacji została telewizja Néa Ellīnikí Radiofonía, Ínternet kai Tīleórasī (NERIT). W historii swojego udziału w konkursie Grecja wystawiła w sumie 38 reprezentantów, z czego jeden wygrał – zwyciężczynią jubileuszowego, 50. Konkursu Piosenki Eurowizji została Elena Paparizou z utworem „My Number One”, dzięki czemu za organizację konkursu w 2006 roku odpowiedzialna była telewizja ERT. Kraj czekał 31 lat na wygraną, ustanawiając nowy rekord najdłuższego okresu między debiutem a zwycięstwem. W 1975 roku nadawca nie wziął udziału w imprezie z nieznanych powodów. Rok później powrócił do stawki konkursowej. W 1982 roku, Grecja miała wystartować w konkursie z piosenką „Sarantapente kopelies” Themisa Adamantidisa, jednak krajowy minister kultury, Melina Mercouri, podjął decyzję o wycofaniu jej dwa tygodnie przed konkursem uznając, że utwór nie spełniała jego standardów jakości. Po powrocie na konkurs rok później, nadawca ponownie zrezygnował z udziału w konkursie w 1984 roku. Kraj powrócił do konkursu w 1985 roku, a już rok później ponownie wycofał się z udziału z powodów politycznych. Wówczas reprezentantką Grecji miała być Polina z utworem „Wagon-lit”. W 1999 roku nadawca nie mógł wystawić swojego reprezentanta z powodu osiągnięcia słabego wyniku podczas 43. Konkursu Piosenki Eurowizji. Rok później ERT wycofał się z udziału w konkursie z powodów finansowych.

TEKST PIOSENKI

Live for the mess
Make me feel ageless
No pain, no gain
Teach me carelessness

And I’m about to see all that’s made up
And everything they want from us
No pain, no gain
Once bitten, make way

And I can’t hide it
I won’t fight this
Yearning feeling inside

Gotta get

Better love, better love
All that we’re after
Way to love, who you love

There’s nothing more to say to back it up when I’m
unafraid, I‘ve lost enough
Go on, hold on for dear life

‘Cause I can’t hide it
I won’t fight this
Burning feeling inside

Gotta get

Better love, better love
All that we’re after
Way to love, who you love

Won’t you lean on me
You can lean on me
Let them look, don’t know, don’t care
Go deep with me
Go deep with me
Go deep with me

Better love, better love
All that we’re after
Way to love, who you love

What you waiting for, what you waiting fo-or, what you waiting for?
Better love, who you love

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *