W DRODZE PO MARZENIA: CYPR – TAMTA – REPLAY

Pierwszy półfinał tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji już 14 maja, a my tymczasem prezentujemy ostatni artykuł, który zamyka nasz autorski cykl „W Drodze Po Marzenia”. Bohaterką niniejszego artykułu jest Tamta Goduadze, z kompozycją „Replay”. Tamta jest naszym No 1. Pokrótce spróbujemy przybliżyć Wam nieco sylwetkę wokalistki i jej utwór. Ponadto przedstawimy notowania fanów i bukmacherów a także nasze opinie na temat tegorocznej propozycji Cypru.

BIOGRAFIA ARTYSTKI

Tamta Goduadze, urodziła się 10 stycznia 1981 roku. Z pochodzenia jest Gruzinką. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła bardzo wcześnie, mając zaledwie 5 lat. W wieku 14 lat, wyszła za mąż za swojego 16-letniego chłopaka i wkrótce urodziła córkę Annie. Pomimo wczesnego macierzyństwa, ukończyła liceum i dostała się na Państwowy Uniwersytet w Tbilisi. W wieku 20 lat przeprowadziła się do Grecji. Matka i młodszy brat Goduadze wyemigrowali tam już wcześniej. W Grecji Goduadze osiadła w Atenach.

KARIERA MUZYCZNA

W 2003 roku jedna z rodzin, dla których pracowała, zaproponowała jej aby zgłosiła się na przesłuchanie do Super Idol. Miało jej to pomóc w otrzymaniu pozwolenie na pobyt. W 2004 roku wzięła udział w przesłuchaniach do pierwszej greckiej wersji programu TV Mega Channel Super Idol. Dotarła do finału, w którym zajęła drugie miejsce, przegrywając ze Stawrosem Konstantinu. Po debiucie w Super Idol , Goduadze podpisała kontrakt z grecką wytwórnią płytową Minos EMI, i tak oficjalnie rozpoczęła się jej kariera muzyczna. Pierwszy singiel Tamty, „Eisai To Allo Mou Miso” z udziałem Stavrosa Konstantinou, został wydany w 2004 roku. 14 lutego 2006 roku, wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany po prostu Tamta. W roku 2007 z piosenką „With Love” uczestniczyła w greckich eliminacjach do 52. Konkursu Piosenki Eurowizji. 28 lutego wystąpiła w finale selekcji, gdzie zajęła trzecie miejsce.

16 maja wydała swój drugi album, zatytułowany Agapise me. W czerwcu 2008 r. Tamta powidziała w jednym z wywiadów, że chciałaby reprezentować Cypr w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009 Nieoficjalnie domniemywano nawet, że Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC) kontaktował się z nią w tej kwestii. Plotki ostatecznie nie potwierdziły się i ERT wybrało Sakisa Rouvasa na konkurs w 2009 roku. Na początku 2009 roku Goduadze wypuściła do radia singiel „Koita me” jako zapowiedź nadchodzącego albumu. W marcu 2010 roku wydała swój trzeci album studyjny „Tharros I Alitheia”. W sezonie 2014-2015 była jurorką i trenerką w X Factor Georgia. W 2015 roku wydała singiel „Unloved”, z myślą o Konkursie Piosenki Eurowizji 2015. Od kwietnia 2016 r. do kwietnia 2017 r. była jurorką i trenerką w The X Factor Greece . W grudniu 2018 roku ujawniono, że Tamta reprezentuje Cypr w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 z piosenką „ Replay ”. Tamta otrzymała wcześniej możliwość reprezentowania Cypru w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 z utworem „ Fuego ”, ale odrzuciła ofertę z powodu problemów z harmonogramem.Grecję w 2018 roku, właśnie z “Fuego” reprezentowała wokalistka Eleni Foureira, zajmując drugie miejsce w konkursie, co dotychczas jest najlepszym, historycznym wynikiem Cypru w Konkursie Piosenki Eurowizji. Oba utwory zostały napisane przez grecko-szwedzkiego autora piosenek Alexa P. Teledysk został wydany 5 marca 2019 roku.

CZY CYPR MA SZANSE NA WYSOKIE MIEJSCE, A MOŻE NAWET WYGRANĄ?

Cypr uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1981. Od debiutu przygotowaniami do konkursu zajmuje się nadawca publiczny Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC). Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest drugie miejsce, które w 2018 roku zajęła Eleni Fureira z piosenką „Fuego”.

Eleni Foureira – Fuego – Cyprus – LIVE – Grand Final – Eurovision 2018

Cypr dwukrotnie nie wystawił swojego reprezentanta na konkurs: w latach 1988 i 2001. Podczas finału konkursu w 1988 roku, kraj miał reprezentować Jannis Dimitru z piosenką „Timame”, jednak CyBC nie dopuścił go do występu z powodu wykonania piosenki podczas cypryjskich selekcji w 1984, co naruszało regulamin konkursu. W roku 2001, nadawca nie został dopuszczony do udziału w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji z powodu słabych wyników osiągniętych w poprzednich latach. Jak widać Cypr w zmaganiach eurowizyjnych radzi sobie różnie. Ubiegły rok był niewątpliwie najlepszy. Jak będzie w tym roku? Przypomnijmy, że Cypr bierze udział w 1 półfinale, który odbędzie się 14 maja.

W typowaniach bukmacherów Cypr zajmuje 12. miejsce w całej stawce Eurowizji, natomiast w klasyfikacji półfinałowej miejsce 2, tuż za Grecją, która typowana jest na zwycięzcę 1 półfinału.

W plebiscycie prowadzonym na stronie escstats.com Tamta zajmuje 4 pozycję w finale a 1 w półfinale. Tutaj odwrotnie do typowań bukmacherskich, zarówno w finale jak i półfinale Cypr jest o jedną pozycję wyżej niż Grecja.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard, w której głosują fani Eurowizji z całego świata, wokalistka i jej piosenka plasują się na 4. miejscu z 75773 punktami na koncie.

Postanowiliśmy sprawdzić jak utwór radzi sobie na kanale Eurowizji na YouTube. Utwór ma ponad 2 miliony wyświetleń oraz 26 tysięcy łapek w górę i 2,3 tysiące łapek w dół. Wybrani internauci pozostawili pod piosenką następujące opinie:

Daria Osman

Cypr Zwycięzca 2019. Go Tamta Pozdrowienia z Polski Replay yeah

Harel Israel

Kogo to obchodzi, że to brzmi jak Fuego? To zabawne, chwytliwe i prawdopodobnie przyniesie kolejny świetny wynik dla Cypru. Powodzenia z Izraela

Natalya Eracleous

Wow Cypr w ciągu tych 2 lat ma świetne piosenki! Powodzenia z Rosji!

Przejdźmy teraz do naszej redakcji i sprawdźmy jak wyglądają opinie członków INFE:

Roksana:

Piosenka zdecydowanie bardziej podoba mi się od propozycji z zeszłego roku. Liczę na dobry staging i wykonanie na żywo.

Bartek B:

Mimo że jest faworytką, jedną z tych, która może walczyć o zwycięstwo, dla mnie jest po prostu nieudanym plagiatem “Fuego”. Jeśli Cypr myśli, że 2 miejsce “Fuego” i stworzenie czegoś na to samo kopyto jest drogą do sukcesu, to Cypr w tym roku się zdziwi… 5/10

Tomek:

Ciężko ukryć podobieństwo do zeszłorocznej piosenki z Cypru. Utwór idealnie nadaje się do klubów i dyskotek, gdzie porwie setki albo i tysiące ludzi do szaleństw na parkiecie. Jednak czy takie powielanie to jest metoda na zwycięstwo? Nie wiem, ale utwór mi się podoba, nie tak jak Fuego, ale w top 10 (moim też) znajdzie się dla niego miejsce. Ocena 9/10

Maciek:

Bardzo fajne zakończenie cyklu, jak i rozpoczęcie tegorocznego konkursu! Dla mnie jest to coś innego niż Fuego, choć oczywiście widać podobieństwo. Tak jak wersja studyjna podbiła moje serce, tak obawiam się o występ na scenie. Próby nie napawają optymizmem, i pomimo całej sympatii do wokalistki nie wiem czy nie okaże się tzw. flopem. Moja ocena 8.5/10

Darek:

Tegoroczny Cypr, nie jest moim numerem jeden. Mimo to bardzo piosenka przypadła mi do gustu. Jest bardzo w stylu Fuego i czasami mam wrażenie, że za bardzo ale słucha się tego świetnie i na pewno długo pozostanie na mojej playliście. Ocena 9/10

Bartek Ch:

Drugi rok z rzędu świetna propozycja. Niezwykle świeża i energetyczna, ma w sobie coś co przyciąga. Ocena 10/10

Rzeczywiście “Replay” bardzo przypomina “Fuego”. Obydwa utwory są autorstwa tego samego kompozytora i są w tym samym klimacie muzycznym. Nawet show będzie w podobnym stylu jak rok temu. Mnie osobiście pomimo widocznego “gołym okiem” podobieństwa do Fuego, kompozycja mimo wszystko podoba się. Obawiam się trochę występu na żywo, gdyż ostatnia próba obnażyła pewne niedociągnięcia wokalne Tamty, ale ogólnie jestem dobrej myśli 🙂

A co Wy Kochani sądzicie o “Replay” i jak oceniacie jego szanse w konkursie?

Czekamy na Wasze opinie <3

Tamta – Replay – Cyprus ?? – Official Music Video – Eurovision 2019

TEKST UTWORU: TAMTA – REPLAY

You got a problem
2 A.M. I’m in your head
Let’s just be honest tonight

Only I can solve it
You’re twisting, turning in your bed
Them sheets need my body tonight, mmm

That’s when you call me
That’s when you call me
Say you’re feeling lonely
Early in the morning
Early in the morning
Time is moving slowly

We keep it undercover
I know you miss the taste
Heart beats like an an 808*
You need my love on replay

Replay, replay, replay, yeah
You need my love on replay
Replay, replay, replay, yeah

You’re stuck on me, darling
Like a love song on repeat
Yeah, you got a problem alright, yeah

And I know I’m the one to blame
Because I make you scream my name
Baby, I’m all in tonight, mmm

That’s when you call me
That’s when you call me
Say you’re feeling lonely
Early in the morning
Early in the morning
Time is moving slowly

We keep it undercover
I know you miss the taste
Heart beats like an 808*
You need my love on replay

Replay, replay, replay, yeah
You need my love on replay
Replay, replay, replay, yeah

I know I’m the one to blame
’Cause I make you scream my name
Baby, I’m all in tonight, mmm yeah

That’s when you call me
That’s when you call me

That’s when you call me
That’s when you call me
Say you’re feeling lonely
Early in the morning
Early in the morning
Time is moving slowly

We keep it undercover
I know you miss the taste
Heart beats like an 808*
You need my love on replay

(You need my love)
Replay, replay, replay, yeah
(Yeah, yeah)
You need my love on replay

 

 

 

 

 

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *