Droga do Sztokholmu: Estonia

W czasie naszej Drogi Do Sztokholmu odwiedziliśmy wiele zakątków Europy, ale nad Bałtykiem nas jeszcze nie było! Dziś jedno z młodszych państw Eurowizji – Estonia. W tym roku będzie nas zachęcać byśmy wcisnęli tytułowe ‘Play’ i sprawdzili czy to aby na pewno miłość… Zapraszamy!

Estonia zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku wraz z m.in Polską i od razu odnotowała niezłą wpadkę – zdobyła jedynie dwa punkty i przedostatnie miejsce w tabeli finałowej ( i tak lepiej od Litwy, która punktów nie dostała w ogóle).
Potem było już tylko lepiej, zaliczyli parę miejsc w top 10 a nawet w top 5! Przełomowym rokiem był rok 2001, zupełnie niespodziewanie w barwach Estonii zwyciężają Tanel Padar & Dave Benton i 2XL z piosenką “Everybody“. Zdobyli wtedy 198 punktów, co na owe czasy było niezłym wynikiem.
Po wprowadzeniu półfinałów w 2004 roku sytuacja wyglądała już mniej ciekawie… Estończycy nie mogli znaleźć sposobu, żeby dostać się do finału, aż do 2009 roku. W Moskwie na scenę wychodzi Sandra Nurmusalu z tercetem smyczkowym, razem – Urban Symphony. Bardzo egzotyczna, niecodzienna piosenka zawładnęła konkursem, język estoński tylko dodawał jej tajemniczości. Estonia ukończyła rywalizację na 6 miejscu.
Do tego roku zaliczyli sporo dobrych utworów, dwa miejsca w top 10 i tylko dwa razy zostali bez finału. Nieźle.

Jüri-Pootsmann-1-e1459346368360-300x265
W tym roku ich reprezentantem został młodziutki Juri tumblr_o3yo75eEGE1qlt4tao2_500Pootsmann – sensacja estońskiej sceny muzycznej. Juri ma 22 lata, a w życiu osiągnął już sporo.W 2015 zwyciężył szóstą edycję  Eesti otsib superstaari czyli estońską wersję Idola. Do tej pory wydał tylko jedną EP’kę z 5 utworami. W 2016 zakwalifikował się do preselekcji Estonii do Eurowizji w Sztokholmie z utworem Play. Zwyciężył całe show zdobywając w Super Finale ponad 30 tysięcy głosów.
Kilka ciekawostek:
– Juri kocha buty! Na jego profilach społecznościowych możemy obejrzeć jego pokaźną kolejcję!
-Gdy był mały uczęszczał do chóru, lecz miał śpiewał tak wysoko, że był w grupie dziewczynek. Dopiero po paru latach, gdy jego głos przeszedł przemiane na baryton (niezły kontrast, co?) mógł śpiewać razem z innymi chłopcami.
-Juri nienawidzi swojego uśmiechu, na zdjęciach zawsze jest poważny właśnie dlatego, żeby go nie uwiecznić!

Jak Play ocenia nasza redakcja? Zapraszamy!

Juri ma niesamowity głos, który dodaje Play tajemniczości, pewnego rodzaju uroku. Bardzo dobry utwór! – Kamil ocena 9/10
_____________________________________________
Na samym początku “Play” w ogóle mnie nie zainteresowało. Z czasem, gdy przypadkowo odtwarzał mi się na Spotify – odkryłem w niej ogromny potencjał i trafiła prosto do mojego serca i mojego TOP5. Juri, you’re the best baltic boy! – Rafał ocena 10/10
_____________________________________________
Wiem, że nie każdy fan lubi tę piosenkę, moje serce jednak podbiła. Jest bardzo tajemnicza i intrygująca. Do tego dochodzi głos wokalisty, który po prostu uwielbiam. Estonia drugi rok z rzędu należy do moich faworytów. – Paulina ocena 9/10
_____________________________________________
Estonia w tym roku bardzo musicalowa, ale czy to przelozy sie na dobry wynik? Raczej średnio. – Matt ocena 4/10
_____________________________________________
Estonia to drugi rok z rzedu kawalek swietnej muzyki. Tajemniczy a mimo wszystko mily dla ucha – Bartłomiej ocena 10/10

ŚREDNIA 8,4

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *