Ukraina wybierze reprezentanta na Eurowizję 2020 w lutym. Nowa zasada w preselekcjach

Nadawca ukraiński UA:PBC we współpracy z telewizją prywatną STB rozpoczynają przygotowania do preselekcji Vidbir 2020! Z powodu zamieszania, jakie zaistniało w tym roku zostały dodane nowe, kontrowersyjne reguły. Dziś otwarto także zgłoszenia piosenek do przyszłorocznych selekcji.

Na aplikowanie wszyscy zainteresowani artyści mają czas do 20 stycznia. Podobnie jak w tym roku, przyszłoroczny Vidbir będzie się składał z dwóch etapów: półfinalów i finału. Pierwszą fazę zaplanowano na 8 i 15 lutego 2020 natomiast finał odbędzie się 22 lutego. Preselekcje ponownie poprowadzi Sergiy Prytula.

Nadawca UA:PBC wesprze zwycięzcę preselekcji finansowo podczas przygotowań do Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 i podczas samego pobytu w Rotterdamie natomiast koszta organizacji Vidbiru spoczną na nadawcy STB.

Po ubiegłorocznym skandalu ze zwycięstwem Maruv nadawca postanowił dodać nową regułę preselekcji. Brzmi ona następująco:

Uczestnik narodowych eliminacji może być artystą lub zespołem, który nie występował na terytorium Federacji Rosyjskiej po 2014 roku i nie planuje tego podczas trwania preselekcji czy Konkursu Piosenki Eurowizji oraz nie przybył na terytorium Krymu z pogwałceniem ustawodawstwa Ukrainy.

Dyrektor generalny telewizji UA:PBC- Zulab Alasania wyraził następujące stanowisko:

Eurowizja jest specyficznym Konkursem, ponieważ nie chodzi w niej tylko o muzykę, ale również o zdolność reprezentowania swojego kraju na świecie. To właśnie dlatego, jako nadawcy publicznego ważne jest dla nas wybranie nie tylko zdolnego artysty, ale też takiego, który rozumie tę odpowiedzialność, podziela pozycję i wartości ukraińskiego społeczeństwa i jest gotowy przestrzegać zasad uczestnictwa. Będzie potrafił jak najlepiej reprezentować Ukrainę w konkursie.

W tym roku Vidbir wygrała Maruv z utworem Siren Song. Po jej zwycięstwie nadawca dodał nowe reguły, przez co wokalistka odmówiła podpisania kontraktu. Uczestnicy, którzy znaleźli się na dalszych pozycjach odmówili reprezentowania Ukrainy w konkursie, w związku z czym nadawca wycofał się z rywalizacji w Tel Awiwie.

(źródło: escbubble)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *