Jaki był powód wycofania się Węgier z Eurowizji? Czy chodzi o LGBT?

Węgry nie wezmą udziału w Eurowizji 2020 w Rotterdamie, taką decyzję podjął lokalny nadawca. Wśród powodów jakie wymienia się w mediach węgierskich jest zarzut iż konkurs jest zbyt gejowski dla skrajnie prawicowego rządu i popierających go mediów.

Oficjalnie żaden powód nie został podany w sprawie wycofania się Węgier z konkursu. Pojawiają się jednak doniesienia, że jest to związane z zaostrzeniem się homofobicznej retoryki w kraju, a premier Victor Orban stosuje praktykę pierwszeństwa rodziny w celu zabezpieczenia jej tradycyjnego wyglądu oraz aby spowodować wzrost urodzeń.

W tym roku węgierski przewodniczący parlamentu porównał adopcję dzieci przez pary homoseksualne do pedofilii a prorządowy telewizyjny komentator nazwał Eurowizję “homoseksualną flotyllą” i dodał, że wycofanie się z konkursu wpłynie dobrze na zdrowie psychiczne społeczeństwa węgierskiego.

Z doniesień brytyjskiego dziennika The Guardian wynika, że pomimo tego, iż oficjalny powód wycofania nie został podany, wśród pracowników stacji MTVA, panuje przekonanie, że było to poprzez związki Eurowizji ze społecznością LGBT.

Publiczne media na Węgrzech są ściśle powiązane z rządem i były głównym narzędziem do rozprzestrzeniania informacji co do polityki migracyjnej i innych kwestii. Węgierska strona index.hu, powołuje się na anonimowe źródło, że przyczyną wycofania się było uznanie Eurowizji za zbyt homoseksualną. Zoltán Kovács, rzecznik Orbana określił doniesienia index.hu jako wiadomość fałszywą, jednak nie podał innego powodu, dla którego Węgry wycofały się z Konkursu Piosenki Eurowizji.

W korespondencji maliowej z dziennikiem The Guardian MTVA przyjęła stanowisko, że zamiast Eurowizji, będzie się skupiać na wpieraniu wartościowych produkcji, mających na celu promocje utalentowanych muzyków węgierskich. W poprzednich latach Węgry wybierały swojego przedstawiciela za pośrednictwem konkursu A Dal. W  przyszłym roku, pomimo wycofania się kraju z Eurowizji konkurs się odbędzie, jednak nagrodą będzie obecność w krajowych mediach i festiwalach. Nadawca nie określił jednak oficjalnego powodu wycofania się z Eurowizji.

Ostatnio, opozycja zapytała rząd jaki był powód wycofania się Węgier z Eurowizji. Partia rządząca uniknęła odpowiedzi, twierdząc, że była to niezależna decyzja węgierskiej telewizji. András Bencsik, prorządowy dziennikarz i komentator telewizyjny powiedział następujące słowa:

Z zadowoleniem przyjąłem decyzję o wycofaniu się Węgier z Eurowizji. Będzie to z korzyścią dla zdrowia psychicznego społeczeństwa. Cieszę się, że Węgry nie wezmą udziału w homoseksualnej flotylii, do której został sprowadzony konkurs. Dużo młodych ludzi myśli, że jest to konkurs, który mogą oglądać osoby poniżej 18 roku życia, jednak to wydarzenie wpływa destrukcyjnie na gust młodych ludzi, promując krzyczących transwestytów i kobiety z brodą.

EBU również zajęła stanowisko w sprawie wycofania się Węgier. Zgodnie ze stanowiskiem Unii, nie jest to nic nowego, że kraj robi sobie przerwy co jakiś czas, i wskazała że Węgry już robiły sobie przerwy od udziału w Eurowizji.

(źródło: The Gurdian)

 

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *