Droga do Sztokholmu: Finlandia

Z Estonii przenosimy się do Finlandii.

finland2

Stare fińskie powiedzenie mówi, że “tworząc świat, Bóg zapomniał w Finlandii oddzielić ziemię od wody”. 30 proc. terytorium tego kraju stanowią podmokłe łąki i bagna. Oryginalna nazwa Finlandii – Suomi – pochodzi od słowa “suo” – moczary. Jest to kraj Skandynawski, który przyciąga swoim krajobrazem, oraz krainą świętego Mikołaja – Laponią. Niektórym Finlandia kojarzy się z popularną polską wódką ale nie będziemy się nad tym zastanawiać.

DEBIUT W 1961 ROKU


Laila Kinnunen

Laila Kinnunen

Fiński nadawca telewizyjny “Yleisradio” (w skrócie YLE). Ogłosił iż Finlandia zadebiutuje podczas 6. Konkursu Piosenki Eurowizji w Francji. Widzowie wybrali swojego reprezentanta przez preselekcje o nazwie “Euroviisukarsinta”. Pierwszą reprezentantką została Laila Kinnunen która wykonała utwór „Valoa ikkunassa” posłuchać możecie go poniżej:

 

ROK 2004 BEZ FINAŁU DLA FINLANDII


Jari Sillanpää

Jari Sillanpää

Przykre wieści z Stambułu. Jari Sillanpää wykonując utwór “Takes 2 To Tango” w rundzie półfinałowej odpadł z rywalizacji o Grand Prix Eurowizji zajmując 14 miejsce z wynikiem 51 punktów. Jest to trzeci najgorszy wynik Finlandii w konkursie, gorzej było tylko rok później i rok temu.

TWARDA WYGRANA W 2006 ROKU


lordi

Lordi

Stało się! Po 57 udziałach Finlandia wywalczyła to o co tak się starała od początku istnienia w konkursie. Dosyć kontrowersyjny zespół Lordi wykonując piosenkę “Hard Rock Hallelujah” zdobył 1. miejsce w konkursie z sumą 292 punktów. Jest to jedyne zwycięstwo Finlandii na Eurowizji.

Projekt sceny w 2007 roku.

Projekt sceny w 2007 roku. Wtedy kiedy organizacją konkursu zajmowała się fińska telewizja YLE.

KONTROWERSJĄ PO GRAND PRIX PODEJŚCIE DRUGIE?


aina

Zespół PKN

W 2015 roku, wygrywając UMK, zespół PKN został wybrany aby reprezentować Finlandię podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jak większość wie wszyscy członkowie zespołu są niepełnosprawni, co nieoficjalnie miało przynieść wielki sukces. Niestety tak się nie stało, piosenka “Aina mun pitää” skończyła na dnie tabeli 1 półfinału z dorobkiem 13 punktów.

SANDHJA REPREZENTANTKĄ W 2016 ROKU.


sandhja

Sandhja

Głosowanie UMK, wszyscy obstawiają swoich faworytów, większość głosów pada na Saare Aalto i na Sandhje. Osoby które postawiły na tą drugą miały szczęście ponieważ to Sandhja będzie reprezentować Finlandie w Sztokholmie. Jej piosenka “Sing It Away” jest bardzo szybką radosną piosenką, idealną do biegania! Organizatorzy również dostrzegli tą cechę dlatego powierzyli reprezentantce zaszczyt otwierania jej półfinału. Jak sobie poradzi Sandhja? Tego dowiemy się już 10 maja!

A teraz zobaczmy jak redakcja INFE Poland oceniła tegoroczną propozycję kraju moczar.

Matt:

Bardzo lubię tegoroczną Finlandię, myślę że pomimo 1 pozycji startowej awans to tylko formalność! Ocena: 8/10

Paulina:

Piosenka ciekawa, wpada w ucho….ale coś mnie jednak od niej odrzuca. Ocena: 5/10

Kamil:

Według mnie jedna z najlepszych piosenek tego roku, niesamowicie pozytywna energia, która od pierwszego odsłuchu rozbudziła we mnie miłość! Ocena: 9/10

Rafał:

Głos Finki przypomina mi głos Kieszy – niestety, fenomenu Kieszy nigdy nie rozumiałem. Tak samo jest w wypadku Sandhji – nie lubię, irytuje mnie. Ocena 2/10

Tomasz:

Finlandia. Dość rytmiczna piosenka. Idealna do słuchania podczas jazdy samochodem lub biegania. Dość szybko wpadła mi w ucho. Ocena 8/10

Dariusz:

Finlandia mi się bardzo podoba w tym roku. Utwór jest skoczny i szybko wpada w ucho. Finał powinien być ich. Ocena 8,5/10

Bartek:

Zwrotki sa bardzo udane niestety refreny mocno irytyuja. Piosenka zagadka, albo zachwyci albo przepadnie niezauwazona. Ocena: 7/10

 

OCENA KOŃCOWA: 6.78/10

CIEKAWOSTKI


 • Finlandia wzięła udział w konkursie 48 razy!
 • Finowie nie wystąpili na Eurowizji w: 1995,1997,1999,2001,2003 roku.
 • Najwięcej punktów otrzymali od: Szwecji,Norwegii i Islandii. Natomiast najwięcej rozdali: Szwecji, Izraelowi oraz Włochom.
 • Finlandia nie wyszła z półfinałów 5 razy co umieszcza ją na ostatnim miejscu pod względem awansów do finału wśród krajów Skandynawskich.
 • W 2009 roku Finlandia otrzymała “dziką kartę” co pozwoliło im na awans do finału.
 • Finowie nigdy nie zdobyli 2 i 3 miejsca w finałowej klasyfikacji.
 • Miejscem organizacji w 2007 roku była “Hartwall Arena”
 • Utwór “Aina Mun Pitaa” jest najkrótszym eurowizyjnym utworem w historii konkursu.
 • Finowie otrzymali dwa razy nagrodę im. Marcela Bezençona (W 2007 i 2011 roku). Oraz raz nagrodę fanów (W 2002 roku).
 • Finowie wybierali zawsze przez preselekcje, najpierw przez format “Euroviisukarsinta”, a od 2012 roku został on zastąpiony przez nowy format – UMK (Uuden Musiikin Kilpailu).
 • W 2006 roku Finowie zdobyli taką samą ilość punktów w półfinale jak i w finale.
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *