Włochy: już dziś startuje Festival di Sanremo 2020! ??

Już dziś o 20:45 na żywo prosto z Teatru Ariston wystartuje transmisja tak zwanego Pierwszego Wieczoru jubileuszowej, siedemdziesiątej edycji Festiwalu Piosenki Włoskiej Sanremo 2020. Dwunastu artystów (połowa stawki) zaprezentuje premierowo swoje utwory, z którymi walczyć będą o przychylność widzów oraz jurorów (w tym tych demoskopowych). Jedno jest pewne – emocji nie zabraknie. Transmisja dostępna będzie tutaj. Warto również przeszukać listę kanałów, gdyż bardzo często znaleźć można tam kanały włoskojęzyczne. Festiwal transmitowany będzie w Rai Uno, Rai Radio 2 oraz Rai Italia.

Wszystkie koncerty poprowadzi Amadeus (na grafice), który jest dodatkowo dyrektorem artystycznym festiwalu. Pierwszego wieczoru towarzyszyć mu będą Rula Jebreal oraz Diletta Leotta. Tę drugą zobaczymy również w  sobotnim finale. Łącznie show poprowadzi aż jedenastu konferansjerów. Ale to nie prowadzący, a artyści są w Sanremo najważniejsi. I choć Sanremo rokrocznie przyciąga gwiazdy lokalnej sceny muzycznej, to tym roku o zwycięstwo bić będzie się cała plejada. Elodie, Rita Pavone czy Marco Masini to nazwiska, których fanom muzyki włoskiej przedstawiać nie trzeba. Pełna stawka (w kolejności występów) przedstawia się tak:

 • IrIrene Grandi – Finalmente io
 • Marco Masini – Il confronto
 • Rita Pavone – Niente (Resilienza 74)
 • Achille Lauro – Me ne frego
 • Diodato – Fai rumore
 • Le Vibrazioni – Dov’è
 • Anastasio – Rosso di rabbia
 • Elodie – Andromeda
 • Bugo e Morgan – Sincero
 • Alberto Urso – Il sole ad est
 • Riki – Lo sappiamo entrambi
 • Raphael Gualazzi – Carioca

Po rocznej przerwie wraca również Nuove proposte, czyli część festiwalu przeznaczona dla początkujących artystów. Podczas pierwszego wieczoru czterech z nich walczyć będzie w duelach o pierwsze dwa miejsca w czwartkowym półfinale. Będą to Eugene w Via Di Gioia z utworem tsunami, który zmierzy się z  8 Marzo Tecle Insolina. W drugiej części Due Noi Fadi’ego powalczy z  Vai bene così Leo Gassmanna. Komu uda się oczarować włoską publiczność? Dowiemy się już dziś wieczorem.

Nie zawiodą również goście specjalni. Jeszcze dziś na scenie zaprezentuje się chociażby Al Bano i Romina Power. Jutro zaśpiewają znani chociażby z Sylwestra Marzeń Ricchi e Poveri, a już w piątek na deskach teatru Ariston zobaczymy Duę Lipę! I nie, nie jest to tylko plotka jak przy okazji rzekomego przyjazdu Ariany Grande rok temu.

Tegoroczne San Remo to również Giuria demoscopia, czyli głosowanie na podstawie reakcji widzów i środowiska muzycznego. Głosowanie takie pojawiało się już w konkursie w poprzednich latach, i na pewno wyróżnia włoski festiwal od innych. W tegorocznej edycji organizatorzy zdecydowali również, że artyści muszą zadeklarować wcześniej swoją dyspozycyjność do ewentualnego występu na Eurowizji. Ma to zapobiec sytuacji, w której zwycięzca Sanremo odmawia wyjazdu, co zmusza telewizję RAI do poszukiwania kandydata spośród pozostałej części stawki.

Sanremo jest festiwalem kultowym. To na jego wzór powstała chociażby Eurowizja! I choć niekiedy trzeba uzbroić się w olbrzymie pokłady cierpliwości, festiwal ów jest i pozostanie ikoną. Nie zostało już nic więcej jak zaprosić was do oglądania!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *