Droga do Sztokholmu: Francja

6917465-french-flag-wallpaperW dzisiejszej odsłonie serii Droga do Sztokholmu przyjrzymy się historii kraju trójkolorowych. Na samym początku usłana różami i laurami z czasem zamieniła się w bardzo ponurą i ciężką przygodę.

Francja na Eurowizji zadebiutowała już w pierwszej edycji, podczas której reprezentowana była przez dwie piosenki – Le temps perdu oraz II est la. Z powodu ogłoszenia jedynie zwycięzcy (propozycji Szwajcarskiej) do tej pory nie wiemy, które miejsce zajęły utwory. Jednak już rok później, po zmienieniu zasad głosowania Republika zajęła drugie miejsce z utworem La belle amour, zdobywając 17 punktów. Podczas kolejnej, trzeciej już edycji konkursu Francja wygrała dzięki André Claveau, który kompozycją Dors, mon amour wyśpiewał 27 punktów.

W kolejnych latach wcale nie było gorzej – aż do 1991 roku Francja aż 16 razy zakończyła rywalizację na podium, 5 razy wygrywając cały Konkurs.
Po raz ostatni w pierwszej trójce Francja uplasowała się w 1991 roku, gdy kraj ten reprezentowała Amina z utworem C’est le dernier qui a parlé a raison, a republika weszła w ciężką erę eurowizyjnych porażek, która trwa do tej pory. Na 23 uczestnictwa jedynie siedem razy kraj ten wszedł do pierwszej dziesiątki, co spowodowało zdecydowany odwrót Francuzów od Eurowizji, którzy zaczęli postrzegać ją jako konkurs, z którego ich ojczyzna powinna się wycofać.

Rok 2016 to nowa nadzieja wśród francuskich fanów Eurowizji – Francuska propozycja J’ai cheche od samego początku stała się ogromnym faworytem do wygrania konkursu. W rankingach bukmacherów zajmuje miejsca w TOP3, co zwiastuje naprawdę dobre wiadomości dla Francji, która zdecydowała się postawić na nowoczesną, pełną energii propozycję stworzoną przez Amira, francuskiego piosenkarza izraelskiego pochodzenia.
https://www.youtube.com/watch?v=boYQovCybYQ
Mimo tego, że dopiero zaczyna swoje kroki w przemyśle, to scena nie jest mu obca – już jako dziecko występował w synagogach i podczas lokalnych wydarzeń. W 2006 roku wziął udział w izraelskiej edycji Idola, gdzie odpadł po czterech odcinkach. Nie powstrzymało go to jednak przed dalszym rozwojem – w 2008 roku podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy z francuską wytwórnią muzyczną, a już w 2011 wydał swoją debiutancką płytę, która zawierała utwory po hebrajsku. Przeszła jednak bez większego zauważenia, a sam Amir skupił się na koncertowaniu. W 2014 roku zajął trzecie miejsce we francuskiej wersji The Voice w finale zdobywając 18% głosów. Francuzi mogli także poznać go podczas trasy koncertowej, którą odbył zaraz po zakończeniu programu.
Jak mówi – J’ai cherche opowiada o jego własnych przeżyciach i napisał ją podczas jednej z nieprzespanych nocy. Amir chciał przekazać w piosence swoją historię o tym jak znalazł muzykę, która nadała mu sensu życia. Początkowo piosenka miała być francuskojęzyczna, jednak podczas komponowania zdecydował się na dodanie angielskiego refrenu.

Czas na kilka ciekawostek na temat udziałów Francji w Konkursie Eurowizji:

  • 1. Francja jako kraj założycielski należy do tzw. Wielkiej Piątki i ma zagwarantowany udział w finale konkursu.
  • 2. Kraj ten uczestniczył w każdej edycji Eurowizji, która kiedykolwiek się odbyła.
  • 3. Najgorszy wynik osiągnęła w 2014 roku, gdy reprezentował ją zespół TWIN TWIN, który zdobył 2 punkty i 26. miejsce.
  • 4. Podczas swojej długiej przygody, Francja przyznała najwięcej punktów Izraelowi – 152, Turcji – 151 oraz Wielkiej Brytanii – 146 punktów.
  • 5. Kraj dostał najwięcej punktów od Szwajcarii – 145, Norwegii – 134 oraz od Grecji – 126.
  • 6. Francja zrezygnowała z organizacji konkursu dwa razy – w 1963 i 1969 roku.

Sprawdźmy co o propozycji sądzą członkowie redakcji INFE Poland:

Paulina:

Jestem jedną z niewielu osób, która totalnie tego nie kupuje. Nie rozumiem fenomenu tej piosenki i chyba nie zrozumiem. Dla mnie to zwykły utwór, jakich wiele w życiu słyszałam i kompletnie mnie nie porywa. Jedyne co przyciąga to pozytywna energia bijąca od Amira. Ocena końcowa 6/10

Bartek:

Mój absolutny faworyt tego roku! Ma wszystko co powinien mieć laureat. Chwytliwy świeży i ze świenym wokalem. Mam nadzieje ze mnie nie zawiedzie. Ocena końcowa 10/10

Kamil:

Amir zupełnie mnie porwał! Świetna piosenka, bardzo pozytywna energia, szczery uśmiech, wszystko gra. Ocena końcowa 9/10

Matthew:

Piosenka Francji jest bardzo radiowa propozycja co przekłada się ze jest bardzo lekka i prosta, ale to działa! Ocena końcowa 6,5/10

Tomek:

Francja – bardzo fajna, żywiołowa piosenka. Wokal ma dość dobry. Pasuje do tej piosenki. Ocena końcowa 8,5/10

Rafał:

Francja wreszcie trzyma poziom! Do boju, Amir! Wierzę w TOP3! Jest pozytywnie, jest miło, jest nowocześnie. Będzie dobrze! Ocena końcowa 10/10

ŚREDNIA: 8,34

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *