Zaskakująca zmiana w zasadach Eurowizji! Za rok chórki będą mogły być na podkładzie!

Europejska Unia Nadawców (EBU) zdecydowała się na wprowadzenie zmian w regulaminie Konkursu Piosenki Eurowizji, które pozwolą aby widowisko w 2021 roku na pewno odbyło się w wyznaczonych datach 18, 20 i 22 maja, niezależnie od globalnych okoliczności.

Martin Österdahl, nowy supervisor Konkursu Piosenki Eurowizji powiedział:

Lekcja, którą doświadczyliśmy wiosną 2020 roku zmusiła nas do przygotowania planu na globalny kryzys i w tym celu dostosowaliśmy zasady Konkursu. Musimy być bardziej elastyczni i wprowadzić zmiany nawet w samym formacie aby zorganizować show w tych trudnych czasach. Jako organizatorzy największego widowiska muzycznego na świecie  jesteśmy zdeterminowani i zjednoczeni w naszej misji aby przywrócić Konkurs, nowego zwycięzcę a co za tym idzie nowego gospodarza. Te elementy są w naszym DNA.

Zasady dla Konkursu Piosenki Eurowizji 2021 zostały przyjęte przez grupę referencyjną oraz zarząd EBU i przekazane państwom członkowskim chcącym wziąć udział w przyszłorocznej Eurowizji.

W ramach nowych zasad Grupa Referencyjna postanowiła testowo na rok znieść zakaz nagrywania chórków na podkład. Oznacza to, że wokale dodatkowe nie będą musiały wybrzmieć na żywo. Ideą zmiany jest zaoferowanie nadawcą możliwości odkrywania nowych kreatywnych pomysłów, podróżowania z mniejszą delegacją i zmniejszenie obciążeń technicznych nadawcy gospodarza.

Österdahl tak wyjaśnia zmiany:

W 2013 i 2016  roku kiedy byłem producentem wykonawczym konkursu z ramienia SVT zastosowaliśmy zmiany w ustalaniu kolejności występów (przed 2013 odbywało się to drogą losowania, teraz kolejność ustalana jest przez producentów), a później sposób prezentowania punktów. Obie te zmiany na stałe zagościły w najstarszym telewizyjnym show, sprawiając że konkurs stał się jeszcze bardziej emocjonujący.

Użycie nagranych chórków będzie opcjonalne dla państw uczestniczących, które same zdecydują, czy wokal dodatkowy będzie nagrany z taśmy czy live, możliwa będzie także hybryda. Wszystkie wokale główne będą w dalszym ciągu musiały być zaprezentowane na żywo.

EBU przygotwała także krótkie Q&A z najczęściej pojawiającymi się pytaniami:

  1. Jak zagwarantujecie, że Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w przyszłym roku?

Zaktualizowaliśmy zasady Konkursu, w taki sposób, który pozwoli dokonać modyfikacji w formacie widowiska i umożliwić organizacje wydarzenia aby kontynuować tradycję Eurowizji, pomimo nałożonych ograniczeń, wobec nieznanego scenariusza. Stare zasady na to nie pozwalały.

2. Jakie zmiany są przewidywane?

Jest zbyt wcześnie, aby spekulować jaki rodzaj zmian zostanie wprowadzony,  Oczywiście,  najchętniej powrócilibyśmy do Konkursu jaki znamy i kochamy na zatłoczonej arenie z fanami i delegacjami.

3. Co zmieniło się w zasadach dotyczących wykorzystania chórków na Konkursie Piosenki Eurowizji?

W poprzednich latach, wszystkie wokale musiały być wykonane na żywo przez głównych artystów i chórzystów. Podczas gdy główny wokalista i towarzyszące mu wsparcie wokalne muszą nadal występować na żywo na scenie, nadawcom została udostępniona opcja dodania do podkładu muzycznego nagranego chórku.

4.Kto podjął decyzję?

Decyzja została podjęta przez Grupę Referencyjną i zarząd EBU a została zatwierdzona przez Komitet Telewizyjny.  Oba organy składają się z przedstawicieli uczestniczących nadawców, będącymi członkami EBU.

5. Dlaczego zdecydowano się na tą zmianę?

Uważamy, że wcześniejsze nagranie chórków, zwiększy potencjał twórczy i różnorodność wystąpień i pozwoli unowocześnić Konkurs Piosenki Eurowizji. Pozwoli to także autorom i producentom zaprezentować swoje utwory w sposób najbardziej zbliżony do oryginału. Pozwoli to także zminimalizować koszty i zmniejszyć rozmiar delegacji.

6. Czy delegacje dalej będą mogły korzystać z chórzystów?

Tak. Użycie nagranych chórków będzie opcjonalne. Każda delegacja sama podejmie decyzję. Będzie możliwość także wersji mieszanej- chórków na taśmie i na żywo.

7. Czy istnieją wymagania dotyczące zawartości podkładu?

Podkład nie może zawierać głównego wokalu i wokalu wspierającego, lub innego który miałby efekt zastąpienia, lub niesłusznego asystowania głównego wokalu.

8. Czy będzie limit głosów w nagranych chórkach?

Nie. Ta swoboda przysługuje wszystkim delegacjom.

9. Czy ta zmiana jest stała?

Nie, Grupa referencyjna zgodziła się na testowe wprowadzenie tej zasady na rok. Podobnie jak w przypadku innych zasad, zostanie ona poddana przeglądowi w przyszłym roku.

(źródło: eurovision.tv)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *