Redakcyjne podsumowanie 2020 roku

Trudno jest podsumowywać rok, o którym chciałoby się jak najszybciej zapomnieć. Niemniej, członkowie naszej redakcji podjęli się napisania kilku zdań o mijających dwunastu miesiącach. Czy pomimo globalnej pandemii, dostrzegają w nim jakieś pozytywy? Przekonajcie się sami!

Bartłomiej
2020 to był niezwykle trudny rok na Eurowizji, ponieważ została przerwana ponad 65-letnia tradycja dorocznego święta muzyki europejskiej. Bardzo żałuje, że konkurs nie odbył się w tym roku ponieważ uważam, że mogło wygrać państwo, które jeszcze nigdy nie wygrało (Litwa, Islandia, Bułgaria) co byłoby ciekawe. Było bardzo dużo interesujących piosenek, ale cóż, nigdy nie dowiemy się kto wywiózłby z Holandii szklany mikrofon. W kontekście polskim, niestety nie wiemy jak poszłoby na Konkursie Alicji Szemplińskiej, która powinna dostać możliwość startu za rok (jej najnowsze single są bardzo obiecujące) ale w przypadku Juniora potwierdził się fakt, że format Szansy to był jednostrzałowiec, który wyszedł nam z Viki. Przypadek z Alą, która śpiewa świetnie pokazał, że to konkurs PIOSENKI a wokal jest drugorzędny. Mam nadzieje, że jeśli jednak Alicja Szemplińska nie zostanie wybrana wewnętrznie na 2021 to TVP zmieni sposób wyboru reprezentanta. Jeśli chodzi o wspomniany Junior to tutaj należą się niezwykłe brawa dla TVP za organizację w tym trudnym czasie. Wydarzenie było na bardzo wysokim poziomie i widać, że potraktowane poważnie przez nadawcę. Oby to nastawienie zmieniło się także na Konkurs w przyszłym roku!


W 2020 roku to Alicja Szemplińska z utworem “Empires” miała reprezentować nasz kraj w konkursie. 

Tomasz
Powiedzieć, że był trudny, to jak nie powiedzieć nic. Sam tego doświadczyłem, ale w kwestii konkursu jestem zadowolony. Nie ma oczywiście porównania do roku 2019, kiedy to mogłem na żywo oglądać Eurowizję dla Dzieci, jednak cieszę się, że udało się zorganizować coś, co dało ukojenie dla fanów konkursu. Jak to śpiewa znana wokalistka “cieszmy się z małych rzeczy”.

Zamiast zaplanowanego tego dnia finału, 16 maja organizatorzy zaprosili nas na “Światełko dla Europy”

Dariusz
Ten rok nie zapisze się w historii Eurowizji jako udany. Okres pełnego ekscytacji oczekiwania na finał po poznaniu wszystkich piosenek został przerwany druzgocącą wiadomością o odwołaniu konkursu z powodu pandemii. Nie było święta muzyki oraz rywalizacji najlepszych wykonawców w Rotterdamie, co spowodowało wielki smutek oraz żal u mnie jak i wśród wielu fanów na całym świecie. Pewnym pocieszeniem była Eurowizja Junior, która pomimo wielu trudności i ograniczeń związanych z sytuacją epidemiologiczną odbyła się w Warszawie. Nie był to konkurs taki jak poprzednie, ponieważ występy były wcześniej nagrane. Pomimo tego finał był udany i przyniósł nam wszystkim sporo radości i pozytywnych emocji tak bardzo potrzebnych w tych trudnych czasach. Miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie lepszy i będziemy mogli się w nim w pełni cieszyć eurowizyjną rywalizacją, czego sobie i Wam wszystkim życzę.

Pod koniec listopada, w bardzo okrojonych warunkach ale jednak, udało się zorganizować Eurowizję Junior

Maciej
Tegoroczny sezon selekcyjny był jednym z lepszych w moim “eurowizyjnym” życiu. Tym bardziej żałuję, że sam konkurs musiał zostać odwołany. Z perspektywy czasu widzimy, że była to oczywiście dobra, jedyna możliwa do podjęcia decyzja. Na szczęście ten dziwny rok zostawia nam kilka muzycznych perełek. Zarówno Światełka dla Europy jak i Eurowizji Junior nie pamiętam (no może za wyjątkiem występu Duncana z naszymi zwyciężczyniami), co przy ogromnym szacunku do organizatorów obydwu wydarzeń, nie świadczy dobrze o ich poziomie. Mam szczerą nadzieję że przyszły rok stanie pod znakiem, stopniowego ale jednak, powrotu do normalności, także tej w świecie eurowizyjnym. Zwłaszcza że sezon selekcyjny zapowiada się znów bardzo ciekawie, a na dalekim horyzoncie jest Eurowizja Junior we Francji, czy American ESC.

Redakcja INFE Poland życzy wszystkim wam, by nowy 2021 rok był czasem nie tylko powrotu do normalności, ale też stawiania sobie nowych wyzwań, dzięki którym będziemy stawać się lepszymi ludźmi. Do siego roku!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *