Ostatnia dekada na Eurowizji dla Polski była jak prawdziwy rollercaster. To właśnie w tej dekadzie, bo w 2014 roku udało się przerwać passę braku finału, która trwała od 2008 roku, kiedy na Eurowizji w Belgradzie reprezentowała nas Isis Gee. Zapraszamy do wyboru najlepszej piosenki polskiej minionej dekady w ankiecie na końcu artykułu.
Dekadę w 2011 roku rozpoczęła Magdalena Tul. Otwierała wtedy całą Eurowizję w Dusseldorfie. Przed Konkursem była stawiana w roli jednej z ulubionych piosenek fanów, a w wielu plebiscytach znajdowała się w TOP 10 ( na stronie kolumbus.jarpen dokładnie była 11). Niestety majowa Eurowizja wszystko zweryfikowała i piosenka Jestem zajęła ostatnie, 19 miejsce w półfinale. Był to na pewno szok dla wielu fanów, nie tylko z Polski.
Lata 2012-2013 to brak udziału Polski na Eurowizji. W 2012 roku TVP tłumaczyła brak udziału organizacją EURO 2012 przez Polskę i transmisję Olimpiady w Londynie. Niestety absencja przedłużyła się o rok, a konkretnego powodu braku udziału nie podano.
Rok 2014 był rokiem przełomowym dla Polski. TVP po dwuletniej przerwie zdecydowała się na powrót do Konkursu, ale nie wrócono do preselekcji. Artystę postanowiono wybrać wewnętrznie. Akurat wtedy swój wielki hit wydali Donatan i Cleo – My Słowianie. TVP jak i sami artyści dostawali wiele maili z prośbą o występ na Eurowizji. Telewizja Polska postanowiła zaprosić Donatana i Cleo do udziału w Eurowizji a sam Donatan zapytał fanów na Facebooku co sądzą o ewentualnym udziale. Ostatecznie My Słowianie wybrzmiało na Eurowizji i był to przełom w polskich startach. Pierwszy raz od 6 lat awansowaliśmy do finału i był to początek dobrej passy Polaków. Awansowaliśmy wtedy z 8 miejsca w drugim półfinale, a w finale zajęliśmy 14 miejsce.
Rok 2015 to Eurowizja w Wiedniu i kolejny dobry występ Polski. Ponownie TVP postawiła na wybór wewnętrzny, podobno stało się to już we wrześniu 2014 roku. Zainteresowana udziałem była nawet Edyta Górniak, ale z powodu wyboru innej piosenkarki niestety odmówiono jej. TVP wybrało Monikę Kuszyńską z piosenką In The Name Of Love, specjalnie napisaną na Eurowizję. Monika również zajęła 8 miejsce w półfinale a w sobotnim finale 23 miejsce.
Początkowo w 2016 roku TVP planowało również wybrać artystę wewnętrznie, jednak w trakcie sezonu preselekcyjnego telewizja postanowiła zmienić zdanie i zorganizować preselekcje. Zgłosiło się do nich sporo gwiazd takich jak Margaret, Edyta Górniak, Michał Szpak czy Natalia Szroeder. Ostatecznie to właśnie Michał wygrał preselekcje z piosenką Color Of Your Life a na Eurowizji poszło mu bardzo dobrze. Michał zajął 6 miejsce w półfinale, a w finale był 8. Było to pierwsze miejsce w TOP 10 Polski od 2003 roku. Warto tutaj dodać, że w głosowaniu telewidzów zajął trzecie miejsce, niestety to jurorzy przyznali mu bardzo mało punktów, co uniemożliwiło mu zająć lepszą pozycję.
Rok 2017 to kolejny rok kiedy wybieraliśmy przez preselekcje. Wygrała je Kasia Moś z ambitną piosenką Flashlight. Podczas Eurowizji wokalistka zmagała się z chorobą, jednak mimo to perfekcyjnie wykonała swój utwór, co pozwoliło jej zająć 9 miejsce w półfinale i awansowała do finału, gdzie zajęła 22 miejsce. Mimo wszystko zdobyła uznanie i poparcie wielu fanów.
W 2018 roku skończyła się dobra passa Polski na Eurowizji. Ponownie odbyły się Krajowe Eliminacje. Doszło w nich do małej sensacji ponieważ drugie miejsce zajął mało popularny zespół Happy Prince, głównie dzięki poparciu jurorów. Koncert preselekcyjny wygrali GROMEE & Lucas Meijer z piosenką Light Me Up. Był to zupełnie inny utwór od dwóch ostatnich, które wysłaliśmy. Niestety Polska nie awansowała do finału. Półfinałowe zmagania zakończyliśmy na 14 miejscu.
W roku 2019 TVP postanowiła powrócić do wyboru wewnętrznego. Wybór padł na zespół Tulia. Podczas Eurowizji w maju dziewczyny wykonały utwór Pali Się (Fire of Love). Była to bardzo oryginalna i świetnie zaśpiewana propozycja. Wydaje mi się, ze to czego zabrakło zespołowi Tulia to po prostu szczęście. Zajęły 11 miejsce a do premiowanego 10 miejsca zabrakło dwóch punktów.
W 2020 roku Eurowizja się nie odbyła, ale piosenka została wybrana. TVP postanowiła powrócić do otwartych preselekcji a użyła do tego formatu Szansa na Sukces, który sprawdził się w przypadku Eurowizji Junior, kiedy preselekcje w SnS wygrała Viki Gabor. Tutaj największe uznanie widzów zdobyła Alicja Szemplińska, która w tamtym roku wygrała również Voice of Poland. Preselekcje wygrała z utworem Empires. Niestety. nigdy nie dowiemy się jak poszłoby jej z tym utworem na Eurowizji.
Zapraszamy do udziału w ankiecie!

(źródło: informacje własne, youtube)
About Bartłomiej Chodyna
Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.
Dodaj komentarz