Jak do Rotterdamu szykują się państwa skandynawskie?

Pisząc o państwach skandynawskich mam na myśli pięć krajów: Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię oraz Szwecję. W tym artykule znajdziecie krótkie podsumowanie przygotowań eurowizyjnych tamtejszych nadawców.

DANIA

Po odwołaniu Eurowizji 2020 telewizja DR, tak jak przy każdym udziale w konkursie od debiutu ogłosiła organizację już 51. edycji preselekcji, a więc Dansk Melodi Grand Prix, do których zostało zakwalifikowanych osiem utworów. Finał eliminacji odbędzie się 6 marca, po raz pierwszy od 1999 w studiu telewizyjnym. Jeżeli niedoszli reprezentanci Danii – duet Ben & Tan zgłosiliby utwór to nie mają żadnej gwarancji udziału w preselekcjach.

FINLANDIA

Finowie szykują kolejną edycję Uuden Musiikin Kilpailu, w tym roku z siedmioma artystami, którzy będą ogłoszeni w najbliższą środę, 13 stycznia. Co więcej, dzień później i w każdy następny dzień powszedni poznamy jedną piosenkę konkursową. Oliwy do ognia dolewa samo kierownictwo konkursu, które poprzez instagrama publikuje wskazówki odnośnie uczestników. Dowiadujemy się stamtąd o tym, że w stawce mamy m.in. mieszkańca Turku, ikonę swojego gatunku muzycznego z międzynarodowym sukcesem, “artystów znanych przez każdego Fina” czy byłego reprezentanta Finlandii na Eurowizji nagrywającego piosenki w języku innym niż fiński. Przypomnijmy, że zwycięzca UMK20 Aksel Kankaanranta ogłosił, iż nie zgłosił się do preselekcji fińskich i nie będzie ponownie walczył o bilet do Rotterdamu. Finał zaplanowano na 20 lutego 2021.

ISLANDIA

Nadawca z tej wyspy pełnej gejzerów miał ogromny dylemat jak wybrać reprezentanta na tegoroczną Eurowizję. Z jednej strony ma długą tradycję preselekcyjną, a same eliminacje Söngvakeppnin zostały spopularyzowane przez film Nelflixa. Z drugiej, zespół Daði & Gagnamagnið  był uważany za jednego z faworytów odwołanego konkursu, a utwór Think about Things stał się niezwykle popularny w sieci. Ostatecznie telewizja RÚV wewnętrznie wybrała swoich niedoszłych reprezentantów, którzy chcą stworzyć…..chór fanów. Ściślej rzecz ujmując, w chórkach nagranych z taśmy pojawić mają się fani! Na nagrania Daði czeka do 11.01.

NORWEGIA

Najszybciej, bo już w sobotę 16.01. czeka nas start Norsk Melodi Grand Prix! W tym roku Norwegowie przygotowali dla nas rozbudowane show – 5 rund eliminacyjnych, specjalne głosowanie drugiej szansy, gdzie widzowie wybiorą szóstego finalistę i finał, w którym do wcześniej wybranych w półfinałach piosenek dołączy szóstka automatycznych finalistów. Już za dwa dni, 11 stycznia poznamy artystów i piosenki pierwszego półfinału. Na razie pozostaje nam ekscytować się plotkami, w których pojawiają się nazwiska m.in. Elisabeth Andreassen [czterokrotna uczestniczka Eurowizji, na których zajmowała dla Norwegii pierwsze (1985), drugie (1996) i piąte miejsce (1994), a dla Szwecji w 1982 – ósme.] czy Adelen (zwyciężczyni OGAE SC 2013 z preselekcyjnym Bombo). Zwyciężczyni zeszłorocznych preselekcji – Ulrikke – odmówiła udziału w preselekcjach i ma wystąpić jako gość specjalny finału. Chociaż nie takie niespodzianki człowiek już widział…..

SZWECJA

W sezonie preselekcyjnym nie mogło zabraknąć Melodifestivalen, czyli szwedzkiego festiwalu wyłaniającego piosenkę eurowizyjną, będącego niemalże świętem dla fanów Eurowizji z całego świata. Tradycyjnie składać się będą z czterech rund eliminacyjnych, konkursu drugiej szansy i finału. Poznaliśmy stawkę, tytuły utworów jak i prowadzących, o których więcej możecie dowiedzieć się z tego artykułu:

Finał Melodifestivalen zaplanowany jest na 13 marca, a wszystkie koncerty preselekcyjne odbędą się bez publiczności w studiu telewizyjnym w Sztokholmie.

About Piotr Dyja

Na co dzień uczę się w jednym z katowickim liceów, w klasie historycznej i działam społecznie. O istnieniu Eurowizji dowiedziałem się w 2014 na fali popularności utworu "My Słowianie". Moją ulubioną eurowizyjną, polską piosenką jest "Ale jestem" Anny Marii Jopek, a największą sympatią darzę Albanię, Serbię i Słowenię, których konkursowe utwory uwielbiam. Prowadzę także w wolnej chwili własną stronę na fb - All About Eurovision, na którego was zapraszam ♥

Na co dzień uczę się w jednym z katowickim liceów, w klasie historycznej i działam społecznie. O istnieniu Eurowizji dowiedziałem się w 2014 na fali popularności utworu "My Słowianie". Moją ulubioną eurowizyjną, polską piosenką jest "Ale jestem" Anny Marii Jopek, a największą sympatią darzę Albanię, Serbię i Słowenię, których konkursowe utwory uwielbiam. Prowadzę także w wolnej chwili własną stronę na fb - All About Eurovision, na którego was zapraszam ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *