Droga do Sztokholmu: Łotwa

Podbijamy Inflanty! W kolejnej części naszego cyklu przenosimy się na Łotwę!latvia

Łotwa zadebiutowała w 2000 roku, ich pierwszym reprezentantem okazał się być Brainstorm z piosenką My Star. Łotysze zajęli wysokie 3. miejsce zdobywając 136 punktów.

https://www.youtube.com/watch?v=GCUFM8etFv4

 

Po jedynie dwóch startach Łotysze zdobyli wymarzone Grand Prix. Jest to zasługa Marie N. i jej utworu I wanna. Konkurs zorganizowano w Rydze (w roku w którym Eurowizja zawitała do Łotwy, Polska zdobyła jeden z najlepszych wyników w historii swojego udziału).

https://www.youtube.com/watch?v=TAb6ozO0tk0

 

Łotwa należy do tych krajów którzy odpadli w pierwszym w historii półfinale Eurowizji. Było to w 2004 roku oraz zdobyli 17. miejsce (23 punkty).

 

Od 2009 roku do 2014r. Łotwa osiągała fatalne wyniki. Nigdy w tym czasie nie awansowała, jedynie kopała dołki na samym dnie tabeli. Wyniki rok w rok wahały się miedzy 19. a 17. miejscem. Jedynie w 2014 roku Łotysze zdobyli 13. miejsce dzięki Arzemnieki.

 

Łotwa zmieniła taktykę. W 2015 roku ruszyły nowe preselekcje o nazwie Supernova. Polegają one na 3 etapach (Starcia,Półfinał,Finał). Pierwszą zwyciężczynią Supernova została Aminata Savadogo, która w Wiedniu wykonała piosenkę Love Injected. Nie dość, że awansowała do finału po latach kompromitacji to zajęła wysokie 6. miejsce (186 punktów, najwyższy dorobek punktowy Łotwy w historii).

 

Drugą edycję Supernova wygrał Justs z piosenką Heartbeat. Piosenka jak i słowa zostały napisane przez Aminatę (ESC 2015). Wystąpi on jako 1. podczas 2. półfinału, który odbędzie się 12 maja. Redakcja INFE Poland życzy Justsowi jak najlepszego wyniku!

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *