Otwórz się na: Vincent Bueno – Amen 🇦🇹

“Niech się stanie”

W dzisiejszej odsłonie cyklu “Otwórz się na” przedstawiamy wam sylwetkę reprezentanta Austrii na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji, który już za nieco ponad miesiąc odbędzie się w Rotterdamie. Vincent Bueno, bo jemu poświęcony jest dzisiejszy artykuł, będzie reprezentować swój kraj z utworem Amen. Zostając z nami dowiecie się nie tylko o życiu prywatnym i twórczości artysty, ale także jakie szanse dają mu fani, a jak widzą to bukmacherzy.

Kim jest Vincent Bueno?

Vincent jest austriackim piosenkarzem, kompozytorem i muzykiem pochodzenia filipińskiego. Urodził się we Wiedniu w 1985 roku, i ma obecnie 35 lat. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w 2007 po zwycięstwie w jednym z lokalnych talentshow, a następnie przeniósł się na pewien czas na Filipiny. Ma na swoim koncie cztery albumy studyjne, jednak żaden z nich jak dotąd nie okazał się wielkim sukcesem.

JAKIE SĄ TEGOROCZNE PRZEWIDYWANIA BUKMACHERÓW?

Vincent Bueno zajmuje aktualnie 25. miejsce w głównym zestawieniu zakładów bukmacherskich, które znajduje się na stronie eurovisionworld.org

Kwestia awansu do finału pozostaje otwarta, a bukmacherzy przewidują, że Vicent Bueno powinien zakwalifikować się z ostatniego, dziesiątego miejsca – wypychając między innymi Polskę i Danię.

W zdecydowanie ciemniejszych barwach przyszłość austriackiego artysty widzi społeczność aplikacji MyEurovision, która plasuje go na odległym, 36. miejscu.

STATYSTYKI W SOCIAL MEDIACH
YOUTUBE.PL

Utwór Amen odtworzono dotychczas 504 662 razy. 9511 osób obdarowało go łapką w górę, a 2394 postanowiło przyznać łapkę w dół.

SPOTIFY

Na najpopularniejszej platformie streamingowej jego konkursowy utwór przesłuchało do tej pory blisko ćwierć miliona osób. W porównaniu z zeszłorocznym Alive jest to jednak o prawie 900 000 mniej.

10 FAKTÓW I CIEKAWOSTEK o Vicencie Bueno

  1. Jego pierwszą muzyczną inspiracją był grający w lokalnym zespole ojciec.
  2. Oboje jego rodzice są z pochodzenia Ilokanami.
  3. Potrafi grać aż a 4 instrumentach – fortepianie, gitarze i gitarze basowej oraz na perkusji.
  4. Oprócz śpiewania i grania potrafi też świetnie tańczyć, co zaczął robić już w wieku 4 lat.
  5. Raptem 7 lat później rozpoczął edukację w Wiedeńskiej Szkole Muzycznej
  6. Oprócz swojego imienia i nazwiska znany jest również pod pseudonimem Suitcase.
  7. Na przełomie 2007 i 2008 brał udział w telewizyjnym Musical! The Show, który wygrał.
  8. Przez kilka lat robił karierę w kraju swoich rodziców, gdzie podpisał lukratywny kontrakt.
  9. Artysta ma już eurowizyjne doświadczenie. W 2017 śpiewał w chórkach Nathana Trenta.
  10. W tegorocznym konkursie znajdziemy aż dwie propozycje pod tytułem Amen. Oprócz Vincenta Bueno, zdecydowała się na taki tytuł Ana Soklič’s ze Słowenii.
OPINIE REDAKCJI INFE POLAND ORAZ EUROWIZYJNY KOCIOŁ:

Roksana

Generalnie piosenka nie trafia w mój gust, lecz podoba mi się moment przed ostatnim refrenem. Ma w sobie coś. Doceniam fakt, że piosenka jest o jego przeżyciach, że dzieli je z nami i pomimo problemów jakie ma nie poddaje się. Ocena: 5/10.

Joanna

Muzycznie jest ok, wykonanie bardzo dobre, niezwykle emocjonalne, ogólnie lubię ten utwór i często wracam do niego. Mam jednak kilka uwag odnośnie tekstu i klipu. Jest to wszystko w takim funeralnym klimacie. Czarna sukienka, pogrzeb, czarny kruk (symbol śmierci), który co prawda staje się wielobarwny pod koniec utworu (symbol życia?), pusty biały pokój (pustka i samotność po odejściu kogoś?), zbyt dużo „drastycznych” metafor. Czy można pogrzebać wzajemne relacje i miłość? Pewnie można, ale dlaczego aż tak dosadnie. Wyrazy użyte w tekście bardziej pasują mi do utworu jakiejś black metalowej kapeli. Refren Amen z kolei przywodzi mi na myśl gospel i nawet linia melodyczna odnajduje się w tym nurcie. Coś mi tutaj nie pasuje. Szukam więc odpowiedzi sięgając do biografii artysty. Niestety nadal nic. Zagłębiam się w komentarze na YouTube no i już wiem nieco więcej, ale nadal są to nieoficjalne informacje. Być może utwór w jakiś sposób nawiązuje do ciężkich doświadczeń życiowych wokalisty, stąd dosyć wymowne porównania zawarte w tekście. Wiedza ta pomaga mi nieco lepiej zrozumieć całość i to, co chyba wokalista chciał tym utworem przekazać, że po opuszczeniu przez bliską osobę (w tym przypadku kobietę), niezależnie od tego czy ona żyje czy też nie, można odczuwać podobną pustkę. Vincent nie jest co prawda autorem tekstu, ale zapewne jest pomysłodawcą konwencji. Nie zagłębiam się dalej. Moja ocena austriackiej propozycji to 6/10.

Tomasz

Utwór bardzo przyjemny dla ucha, ale mam wrażenie, że gdzieś już to słyszałem. Mimo to, po cichu kibicuję tej piosence, bo naprawdę fajnie się tego słucha. Moja ocena 7/10

Paweł

Niestety męczę się słuchając Vincenta Bueno w tym roku. Choć w zeszłym również nie powalił na łopatki to jednak potrafiłem sobie wyobrazić siebie bawiącego się i tańczącego do Alive. Teraz zapewne wykorzystam Jego występ, żeby wyskoczyć do kuchni i zaparzyć kubek herbaty. Ciekaw jestem jak wypadnie wokalnie na żywo. Sam utwór wydaje się do bólu poprawny i przewidywalny. Po prostu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Brak mu ikry i błysku. AMEN 2/10

Dariusz

Piosenka z Austrii jest według mnie nijaka. Nie zachwyca mnie w żaden sposób. Zdecydowanie wolałem zeszłoroczną propozycję. Może sam występ na scenie w Ahoy arenie zmieni moje nastawienie ale na ten moment dla mnie jest totalnie obojętna. Ocena 3/10

Bartłomiej

Tegoroczna Austria bardzo zawiodła. Byłem fanem zeszłorocznego Alive i byłem pewien że i tym razem Vincent nie zawiedzie. Niestety ta piosenka nie ma tego czegoś i jest niestety nudna, ma taki pogrzebowy klimat i nie byłoby nic w tym złego gdyby cały utwór był utrzymany w takiej konwencji. Ocena 3/10

Timur (Eurowizyjny Kocioł)

Austriacka piosenka po prostu sobie jest. Jest i nie wzbudza u mnie kompletnie nic – nie mogę powiedzieć, że mi się podoba, jednocześnie nie powiedziałbym, że jest to bardzo zła propozycja. Austria stabilnie chce zająć w półfinale  9-12 miejsce, a finał chyba w ostatnich latach nie jest ich celem. Niestety, nie czuję żadnych emocji co do tej piosenki, mimo że w wywiadach wokalista wydaje się bardzo sympatyczny. Ocena: 5/10

 

źródło: eurovision.tv, spotify.pl, youtube.pl, eurovisionworld.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *