OTWÓRZ SIĘ NA: BARBARA PRAVI – VOILÀ 🇫🇷 – FRANCJA

„PROSZĘ BARDZO”
W dzisiejszej odsłonie „Otwórz się na”, przyjrzymy się bliżej sylwetce Barbara Pravi, która jest reprezentantką Francji na Eurowizję 2021. Z artykułu dowiecie się kilku ciekawostek o artystce i jej twórczości. Poza tym prześledzimy notowania bukmacherów oraz My Eurovision Scoreboard, a także sprawdzimy, jak „Voilà” radzi sobie w serwisach streamingowych. Poznacie też nasze opinie na temat francuskiego utworu.

KIM JEST BARBARA PRAVI?
Barbara Pravi, właściwie Barbara Piévic, to francuska piosenkarka, aktorka oraz autorka tekstów, urodzona 10 kwietnia 1993 w Paryżu. Dorastała w rodzinie artystów, pośród książek i muzyki. Ze strony ojca, artystka posiada korzenie serbskie. Matka Barbary ma pochodzenie irańskie. Karierę muzyczną rozpoczęła w 2015 roku od podpisania kontraktu z wytwórnią Capitol Music France. Trzy lata później wydała swój pierwszy singel „Pas grandir” promujący jej debiutancką EP-kę zatytułowaną po prostu „Barbara Pravi”. W 2019 roku, wraz z Igitem, współtworzyła utwór „Bim bam toi”, z którym Carla reprezentowała Francję w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Piosenka zajęła wówczas 5. Miejsce i zdobyła miliony wyświeteń w aplikacji Tok tok wygrywając tym uzyskując tym samym pierwszy „złoty Tik Tok” w historii. W roku 2020 Pravi napisała kolejny junior eurowizyjny utwór. J’imagine” wykonywany przez Valentinę Tronel zwyciężył w 18. edycji konkursu! W styczniu 2021 roku zwyciężyła we francuskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji – Eurovision France, c’est vous qui décidez! z utworem „Voilà.

JAKIE SĄ TEGOROCZNE NOTOWANIA BUKMACHERÓW?
Francja aktualnie zajmuje 2 miejsce w głównym zestawieniu zakładów bukmacherskich, które znajduje się na stronie eurovisionworld.org. Jest tuż za Maltą. Z racji tego, że Francja jest członkiem tzw. Wielkiej Piątki, nie uczestniczy w półfinałach.

W aplikacji My Eurovision Scoreboard, Francja zajmuje 5 miejsce otrzymując 98 528 punktów. Jak widać, publiczność typuje troszkę inaczej niż bukmacherzy.

Jak sądzicie czy przewidywania bukmacherów się sprawdzą i “Voilà” znajdzie się w TOP3 ? A może nawet Francja wygra cały konkurs? Przekonamy się już 22 maja.

STATYSTYKI W SOCIAL MEDIACH
YOUTUBE.PL
Premiera piosenki na oficjalnym kanale ESC, odbyła się 8 lutego 2021 r. Od tego momentu pod utworem pojawiło się aż 1 148 453 wyświetlenia. 31 tysięcy osób dało łapkę w górę, a 2 tysiące dało łapkę w dół.

SPOTIFY
Na popularnej platformie muzycznej piosenka „Voilà posiada na dzień dzisiejszy 3 480 449 odsłuchania.

10 FAKTÓW I CIEKAWOSTEK O BARBARZE:
1. Pseudonim artystyczny Pravi pochodzi od serbskiego słowa prava (cyryl. права), które oznacza Autentyczna. Przyjęła go w hołdzie swojemu dziadkowi.
2. W styczniu 2016 roku wykonała On m’appelle Heidi. Jest to francuska wersja utworu na napisach końcowych do filmu Heidi.

3. W tym samym roku zadebiutowała na deskach teatru w rodzimym musicalu „Un été 44” – „Lato ’44”. Zagrała Solange Duhamel, jedną z sześciu młodych osób zamieszkujących Francję za czasów niemieckiej okupacji. Autor tekstów i felietonista muzyczny Frédéric Zeitoun mówi o niej: „na końcu tego musicalu był magiczny moment, finał, nie była to nawet piosenka, a Requiem skomponowane przez Charlesa Aznavoura ze słowami Claude’a Lemesle’a, zatytułowane „Znany tylko Bogu”. Na scenie rozległ się głos wyjątkowo kruchej młoda dziewczyna, której głos położył wszystkich na ziemię, to był naprawdę TEN moment tego musicalu”.

4. W 2017 roku pokazała się w telewizji, występując w filmie La Sainte Famille. Film opowiada historię tradycyjnej katolickiej rodziny mieszkającej na północy Francji, a dokładniej ukazuje perypetie księdza rozdartego pomiędzy wiarą a romansem. Barbara wciela się w postać Marion, grając u boku francuskich gwiazd kina takich jak Stanley Weber, Dominique Labourier czy Gérard Desarthe.
5. Od 2017 do 2018 roku Barbara towarzyszyła Florentowi Pagny jako support podczas trasy koncertowej “55 TOUR”. Francuski wokalista jest jednym z najbardziej znanych artystów, z którymi współpracowała Pravi. W swojej rozległej karierze Florent sprzedał ponad 10 milionów płyt, stając się jednym z „najlepiej sprzedających się” artystów we Francji.
6. Doświadczenie Barbary związane z pisaniem utworów wykracza poza ramy Eurowizji. Oprócz pisania i komponowania własnych piosenek, pisze dla wielu innych artystów, takich jak Yannick Noah, Julie Zenatti, Chimène Badi, Jaden Smith, Angelina etc. Barbara Pravi i Igit, ze swoimi kompozycjami dla dzieci, mają razem ponad 135 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.
7. Jest dumną aktywistką na rzecz praw kobiet. U podstaw osobowości Barbary leżą silne wartości feministyczne. Otwarcie opowiada o swoich doświadczeniach z mizoginią w przemyśle muzycznym. Podczas pracy nad jej pierwszą EP-ką producenci próbowali stworzyć dla niej image, którego nie lubiła. „Chcieli, żebym była nową małą Lolitą” – powiedziała Barbara Ma Musicale. „Odmówiłam, ponieważ chciałam być wierna temu, kim jestem. Myślę, że jeśli jesteś mężczyzną, jesteś zmuszony robić o wiele mniej”. Barbara cały czas prowadzi kampanię na rzecz równości płci w przemyśle muzycznym. 8 marca każdego roku wydaje nową muzykę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W tym roku wydała swoją EP Les prières – cykl modlitw celebrujących wolność i niepodległość. Barbara Pravi dosyć mocno angażuje się w temat przemocy wobec kobiet, gdyż sama miała styczność z przemocą domową. Wraz z pokaźną grupą kobiet nagrała tytułowy hymn Ruchu Wyzwolenia Kobiet „Debout les femmes”.

https://www.instagram.com/p/CMHXQRUAVtf/?utm_source=ig_embed
8. W 2019 roku w ramach TEDx wygłosiła wykład zatytułowany „A tous ceux qui, comme moi…” – „Dla tych, którzy, tak jak ja…”. W rozmowie ze studentami z Emlyon Business School, Barbara opowiada o swojej ścieżce kariery muzycznej, wieloletnich zmaganiach z brakiem pewności siebie i o odnajdywaniu własnej przestrzeni w branży zdominowanej przez mężczyzn.

9. W C’est vous qui decidez! podczas zwycięskiego występu „Voila”, fani byli zahipnotyzowani niesamowitą inscenizacją. Jednym z najbardziej przyciągających wzrok momentów był l’ombre chinoise – chińskie cienie – które przekształciły się w stado ptaków. Chwilę po zwycięstwie Barbara powiedziała jednemu z eurowizyjnych dziennikarzy, że kocha ptaki. „Szaleję na punkcie ptaków” – mówi Barbara. „Kiedy pisałem piosenkę, miałem w głowie wiele ptaków. Czuję się bardzo blisko ptaków, w mojej wyobraźni są ciągle obecne, więc naturalne, że moja postać i głowa stały się ptakami ”.
10. Regularnie od 2020 roku publikuje na Instagramie „Historie kobiet”, aby w humorystyczny sposób podkreślić kobiety nieco zapomniane w historii (Rosemary Kennedy, Zelda Sayre-Fitzgerald, Dido Belle etc.).

OPINIE REDAKCJI INFE POLAND ORAZ EUROWIZYJNY KOCIOŁ:
TOMEK:

Nie jestem pewien, czy ten utwór wpisuje się w kanony Eurowizji, ale wiadomo, że ona się rządzi swoimi prawami. Utwór dość ciekawy, może być czarnym koniem. Moja ocena 8/10

DAWID:

Francuska propozycja jest miodem na moje serce i uszy. Tak mocno wylewającej się francuszczyzny na konkursie nie słyszałem od dawna. W piosence Barbary nie dzieje się wiele ale jej uroda, głos i klimat sceniczny powala. Co mogę więcej powiedzieć … Faworytka do top 3 choć patrząc na zwycięstwo Francji w JESC, może być z tym ciężko 🙂 9/10

ROKSANA:

Francja: ,,Voilá” jest przepiękne. Jeden wielki majstersztyk. Ze wszystkich przesłuchanych propozycji stawiam Francję na pierwszym miejscu. Niesamowity głos, przekaz, oryginalność i cudowna Barbara Pravi = zwycięstwo.

MACIEK:

Nie pamietam bardziej „francuskiej” piosenki na eurowizji w ostatnich latach niż ta. Utwór jest magiczny, i mimo ze zdążył mi się już trochę osłuchać, wracam do niego z przyjemnością. To co jednak sprawia, że potrafię wyobrazić sobie zwycięstwo francuzów, to ten fantastyczny występ z preselekcji. Wcale nie odczuwam, jakby czegoś miało w nim brakować. 9/10

PAWEŁ:

Już mam wyrzuty z powodu tego co napiszę ale obiecałem sobie, że będę oceniał piosenki według własnych gustów i upodobań więc muszę być konsekwentny. Nie moja bajka. Mam jednak świadomość, że to naprawdę dobry utwór. Świetny wokalnie, musicalowy ze smacznym muzycznym minimalizmem. Jestem w sprzeczności sam ze sobą, bo z jednej strony zawsze chcę aby takie utwory znalazły uznanie i zajmowały wysokie miejsca ale z drugiej nie umieszczam go na swojej liście. Koniec końców z bólem serca 4 na 10.

DAREK:

Piosenka bardzo mi się podoba pomimo, że cały czas mam wrażenie, że jest prawie identyczna do “Padame, Padame”. Ogólnie byłem fanem zeszłorocznej propozycji jednak Voile równie mocno przypadła mi do gustu. Myślę, że w finale zajdzie wysoko. Ocena 8/10

TIMUR (EUROWIZYJNY KOCIOŁ):

Autentyczność, skromność, klasa! Tak w skrócie opisałbym “Voilà” i genialną artystkę, jaką jest Barbara Pravi. Nie wiem kiedy ostatnio było na Eurowizji tak wspaniałe nawiązanie do tak zwanych “la chanson” z dawnych lat konkursu. Może Salvador Sobral, jednak jak dla mnie nie do końca. Barbarę znam z kilku innych utworów, które wydała w 2018 roku i jej tegoroczna propozycja nie jest czymś co tworzy na co dzień. Doceniam w tym roku Francję za emocje, klasę, autentyczność i charyzmę. Oglądając występ wokalistka po prostu jest sobą, wprowadza nas do swojego świata i mimo, że na scenie nie dzieje się nic, to ciężko jest mi oderwać od niej wzrok. Jest to zdecydowanie najbardziej prawdziwa i autentyczna artystka Eurowizji 2021. Ocena: 10/10

Gdy pierwszy raz zobaczyłam występ Barbary w C’est vous qui decidez!, to po prostu mnie zamurowało. Poczułam się jakbym została przez nią zahipnotyzowana. Przepiękny, wyrazisty i autentyczny utwór, tak samo autentyczny jak Barbara. Niesamowity głos, muzyka, tekst, ekspresja sceniczna wokalistki i oprawa artystyczna to wszystko tworzy genialną i magiczną całość. Cieszę się niezmiernie, że artystka wytrwała przy swoim oddając serce wspaniałej i ponadczasowej francuskiej muzyce. Można by rzec, że mamy współczesną Edith Piaf. Tyle Francji we Francji chyba jeszcze w historii konkursu nie było. Co do teledysku to uważam, że idealnie pasuje do tego co artystka chce tym utworem przekazać. Internauci piszą, że teledysk kojarzy im się z taką Francją lat 60. Mnie natomiast raczej kojarzy się z czasami okupacji, chociażby patrząc na wagony, image wokalistki, zamaskowane tańczące postacie no i tekst. Poza tym piosenka stylem przypomina mi nieco musical „Un été 44”, który dotyczy właśnie tamtego okresu. Sądzę, że została tutaj użyta alegoria, a motyw przewodni to brak pewności siebie o którym artystka wielokrotnie wspominała i wewnętrzna wojna emocjonalna jaka toczy się w jej duszy. Dla mnie jest to zwyciężczyni tegorocznej Eurowizji. Mam nadzieję, że ją wygra!

TEKST VOILÀ
Écoutez moi
Moi la chanteuse à demi
Parlez de moi
À vos amours, à vos amis
Parler leur de cette fille aux yeux noirs et de son rêve fou
Moi c’que j’veux c’est écrire des histoires qui arrivent jusqu’à vous
C’est tout
Voilà, voilà, voilà, voilà qui je suis
Me voilà même si mise à nue j’ai peur, oui
Me voilà dans le bruit et dans le silence
Regardez moi, ou du moins ce qu’il en reste
Regardez moi, avant que je me déteste
Quoi vous dire, que les lèvres d’une autre ne vous diront pas
C’est peu de chose mais moi tout ce que j’ai je le dépose là, voilà
Voilà, voilà, voilà, voilà qui je suis
Me voilà même si mise à nue c’est fini
C’est ma gueule c’est mon cri, me voilà tant pis
Voilà, voilà, voilà, voilà juste ici
Moi mon rêve mon envie, comme j’en crève comme j’en ris
Me voilà dans le bruit et dans le silence
Ne partez pas, j’vous en supplie restez longtemps
Ça m’sauvera peut-être pas, non
Mais faire sans vous j’sais pas comment
Aimez moi comme on aime un ami qui s’en va pour toujours
J’veux qu’on m’aime parce que moi je sais pas bien aimer mes contours
Voilà, voilà, voilà, voilà qui je suis
Me voilà même si mise à nue c’est fini
Me voilà dans le bruit et dans la fureur aussi
Regardez moi enfin et mes yeux et mes mains
Tout c’que j’ai est ici, c’est ma gueule c’est mon cri
Me voilà, me voilà, me voilà
Voilà, voilà, voilà, voilà
Voilà

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *