Otwórz się na: Portugalia – The Black Mamba – Love Is On My Side 🇵🇹

MIŁOŚĆ JEST PO MOJEJ STRONIE

W dzisiejszym odcinku “Otwórz się na” przybliżymy Wam postać reprezentantów Portugalii – zespołu The Black Mamba. Już za kilkanaście dni zaśpiewają oni na Eurowizji z utworem Love Is On My SideZostając z nami poznacie bliżej artystów, ich muzyczne dokonania, a także typowania bukmacherskie. Prześledzimy jak utwór radzi sobie na serwisach streamingowych oraz w popularnej aplikacji My Eurovision Scoreboard. Na koniec poznacie opinię załogi INFE Poland  oraz Eurowizyjnego Kotła. Zapraszamy!

KIM JEST CZARNA MAMBA?

Jest to założony w 2010 roku zespół w skład którego wchodzą Pedro Tatanka, Miguel Casais, Marco Pombinho, Rui Pedro “Pity” Vaz oraz Guilherme “Gui” Salgueiro. Wykonują oni muzykę z pogranicza bluesa, soulu i funku. W 2021 roku zgłosili się do najważniejszego festiwalu na rodzimej scenie muzycznej, gdzie pomimo nielubianego języka (angielskiego) udało im się triumfować, co przełożyło się na możliwość reprezentowania tego nadmorskiego państwa podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, który już od 18 maja odbywać będzie się w Rotterdamie. Wydali dotychczas 3 albumy studyjne, z czego ostatni w 2018 roku wywindował aż na 5 miejsce list sprzedaży.

JAKIE SĄ TEGOROCZNE TYPOWANIA BUKMACHERÓW ORAZ FANÓW?

Portugalia w głównym typowaniu znajduje się na 24 miejscu do potencjalnego zwycięstwa w majowym konkursie, co jak na ten kraj jest całkiem dobrym osiągnięciem. Szansa na zwycięstwo to około 1%.

Jeśli chodzi o awans do finału, tu sytuacja ma się już niestety nieco gorzej. Drugi półfinał oceniany jest przez ekspertów jako ten nieco słabszy, a i tak może być problem z przejściem dalej. Szanse Portugalii szacowane są na równe 40%.

Prawdziwe baty Portugalia zbiera jednak w popularnej wśród fanów aplikacji My Eurovision Scoreboard, gdzie tylko dwa państwa dostały od społeczności mniejszą liczbę punktów.

SERWISY STREAMINGOWE (YOUTUBE, SPOTIFY)

7 marca swoją premierę miało oficjalne wideo na kanale eurovision.tv. Od tego czasu utwór wyświetlony został 510 tysięcy razy. Ponad 13 tysięcy osób zdecydowało się zostawić łapkę w górę, dwóm tysiącom nie przypadł on do gustu. Finałowy występ jest zdublowany w dwóch miejscach, i na kanale portugalskiego nadawcy zgromadził on bardzo podobną widownię.

W największym serwisie streamingowym konkursowa piosenka odsłuchana została dotychczas nieco ponad 430 tysięcy razy.

CIEKAWOSTKI I FAKTY O THE BLACK MAMBA 

    1. Ich pierwszy album miał ten sam tytuł co nazwa ich zespołu.
    2. Początkowo było ich w zespole sześciu, ale odszedł z niego Ciro Cruz.
    3. Ich konkursowa propozycja jest pierwszą angielskojęzyczną piosenką, która wygrała Festival da Canção.

4. Grupa nie boi się czerpać z dawnej muzyki – a wręcz przeciwnie, czerpią z niej całymi garściami, nadając jej nowego, nieco nowocześniejszego brzmienia.
5. Główny wokalista oprócz pracy w zespole prowadzi też od 2016 solową karierę.

OPINIE REDAKCJI I EUROWIZYJNEGO KOTŁA

ASIA

Gdy dowiedziałam się, że to właśnie „The Black Mamba” z utworem „Love Is On My Side” będzie reprezentować Portugalię pomyślałam sobie „Boże co oni wybrali, przecież to w ogóle nie nadaje się na Eurowizję” – no właśnie i tu na chwile włączyło mi się tzw. schematyczne myślenie bo eurowizyjne trendy zmieniają się przecież z roku na rok i w zasadzie coś co wydawałoby się jest nieeurowizyjne za chwile eurowizyjnym może być – udowodnił to chociażby Salvador Sobral. To jest tak wysmakowane, piękne i subtelne, że ciężko mi to ubrać w słowa. Cudowny głos z ciemnym brzmieniem! Gdy słucham tego utworu to wyobrażam sobie, że siedzę – oczywiście nie sama – w jakiejś amerykańskiej jazzowej knajpie, zamykam oczy i odpływam. Absolutnie w tym roku nie jest to utwór eurowizyjny, ale jest „above” Eurovision. Uwielbiam to! Moja ocena to 11/10.

TIMUR (EUROWIZYJNY KOCIOŁ)

Bardzo przyjemne dla ucha, kojące, uspokajające, taka klasyka muzyczna – słychać prawdziwe instrumenty, co osobiście bardzo cenię, bowiem w XXI wieku takie piosenki (szczególnie na Eurowizji) są raczej rzadkością. Prosta konstrukcja, łatwy do zapamiętania tekst (niestety po raz pierwszy po angielsku) i niesamowity wokal! Mimo wszystko mam wrażenie, że Portugalia się zgubi w półfinale i ze względu na bycie zbyt nijaką i poprawną nie awansuje do finału. Ocena 7/10

TOMASZ 

Portugalia to totalnie nie mój klimat, ładna piosenka, ale zupełnie do mnie nie przemawia. Nie ma tego czegoś, co by przykuwało moją uwagę. Moja ocena 6/10

PAWEŁ

Mam ogromny problem z tą piosenką. Zaczyna się baśniowo, potem wchodzi w ciekawe klimaty rockowo balladowe. Doskonała kompozycja muzyczna, świetny charakterystyczny wokal. Wydaje się, że każda nuta jest tu idealnie dopasowana. Nie jest to jednak klimat którego poszukuję na Eurowizji. Nie wracam zbyt często do tego utworu, nie wzrusza na tyle, że umieszczam go na swoich listach. Z jednej strony obawiam się, że zabraknie go w finale, a z drugiej nie zdziwiłbym się gdyby trafiła w gusta odbiorców i zajęła przyzwoite miejsce. Ot taki paradoks. Nie sposób jednak nie docenić portugalskiej propozycji. Dla mnie po środeczku 5/10

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *