Eurowizyjne przeboje miażdżą konkurencję – najnowszy raport ze Spotify

65. Konkurs Piosenki Eurowizji już za nami. Wydawałoby się, że emocje po sobotnim finale powoli opadają. Fanów rozpalają jednak doniesienia o kolejnych sukcesach konkursowych propozycji w najpopularniejszym serwisie streamingowym – Spotify. Szwedzka platforma oprócz dostępu do setek tysięcy utworów i podcastów oferuje swoim użytkownikom mały wgląd do statystyk za pomocą narzędzia Spotify Charts. Generalnie dla poszczególnych państw (ale też globalnie) prezentowane są dwie listy – Top200 oraz Viral50. Ta pierwsza tworzona jest dość klasycznie – w oparciu o liczbę odtworzeń konkretnego utworu – z zastrzeżeniem, by każdorazowo było ono dłuższe niż 30 sekund. O wiele więcej o popularności danej piosenki mówi nam jednak notowanie viral. Skomplikowany algorytm bierze pod uwagę między innymi liczbę udostępnień czy wzmianek w serwisach społecznościowych.

Viral50 – Global
I tu pierwsza świetna informacja. Na szczycie tego globalnego notowania znajduje się obecnie Shum 🇺🇦. Na ostatnim miejscu podium plasuje się zaś zwycięskie Zitti e Buoni 🇮🇹. Od piątego w dół jest jeszcze ciekawiej, bo miejsca te zajmują kolejno Dark Side 🇫🇮, Tout l’univers 🇨🇭, Voilà 🇫🇷 i Mata Hari 🇦🇿. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowały się kolejne trzy propozycje: Discoteque 🇱🇹 , El Diablo 🇨🇾 Je Me Casse 🇲🇹. Łącznie aż 22 z 50 utworów wybrzmiały podczas tegorocznego konkursu w Rotterdamie! Mało? Oprócz tej zwycięskiej, zespół Måneskin ma w tym notowaniu jeszcze dwie inne piosenki. Stare przysłowie mówi, że jedna dobra książka sprzedaje wszystkie pozostałe. I prawdopodobnie tak jest w tym przypadku.

Top200 – Global
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie to notowanie jest tym najbardziej prestiżowym. Na wysokim dziesiątym miejscu z liczbą 4,238,506 dobowych odtworzeń uplasowali się w notowaniu z 25 maja zwycięzcy konkursu. Na 38. pozycji znalazł się zaś poprzedni triumfator Duncan Laurence z bardzo popularnym w ostatnim czasie Arcade. Na 71 miejscu znalazło się Voilà 🇫🇷, Shum 🇺🇦 był na 85. Do pierwszej setki załapał się jeszcze Dark Side 🇫🇮. Z wypiekami na twarzy będziemy sprawdzać, jak te wyniki zmieniać się będą w kolejnych dniach i tygodniach.

Polska (Europa)
Właściwie zamiast Polski moglibyśmy wstawić tu dowolne europejskie państwo – wszędzie sytuacja wygląda bardzo podobnie – ewentualnie z większym naciskiem na własny utwór. Średnio połowa wszystkim piosenek pochodzi od eurowizyjnych artystów. Co to oznacza? O Eurowizji się mówi, dzieli się i żyje się nią. Zespół Måneskin całkiem zasłużenie przeżywa właśnie swoje pięć minut. Popularne stają się pozostałe utwory grupy, na horyzoncie widać już powracające z pandemicznej przerwie koncerty. Serca słuchaczy na kontynencie skradły chociażby propozycje ukraińska czy fińska. W radiu Eska kilka razy dziennie grana jest chociażby ta maltańska. Czy tegoroczny rok będzie przełomowy? Czas pokaże.

 

źródło: Spotify Charts, opracowanie własne

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *