Belar(not with)us – Europejska Unia Nadawców zawiesza białoruską BTCR w prawach członkowskich. Białoruś poza konkursem?

Europejska Unia Nadawców w specjalnym komunikacie poinformowała, że białoruski nadawca zostanie zawieszony w prawach członka tejże organizacji. Decyzja ta jest elementem szerszego pakietu różnego rodzaju sankcji polityczno-gospodarczych, które państwa zachodu nałożyły i będą nakładać w reakcji na niedawny akt terroryzmu międzynarodowego, jakim było uprowadzenie przez białoruski reżim samolotu linii Ryanair, i pojmanie lecącego nim opozycjonisty. Pełen komunikat dostępny jest poniżej:

Warto podkreślić, że decyzja ta wisiała w powietrzu już od jakiegoś czasu. 9 sierpnia 2020 na Białorusi zorganizowano teatr polityczny, dla niepoznaki nazwany wyborami prezydenckimi. Faktyczną ich zwyciężczynią została Swietłana Cichanouska, jednak centralna komisja wyborcza za zwycięzcę (i to z kilkukrotną przewagą nad pozostałymi kandydatami) ogłosiła Aleksandra Łukaszenkę (na zdjęciu). Publiczna telewizja od lat stanowi jedno z narzędzi kreowania propagandowej rzeczywistości za naszą wschodnią granicą, a w ostatnich miesiącach zjawisko to zdecydowanie się nasiliło. Białoruś początkowo miała wziąć udział w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak po tym gdy chciała przemycić tam pseudoartystów z piosenką godzącą w fundamenty zachodniej cywilizacji, została z konkursu wydalona.

Większość komentatorów chwali decyzję EBU, wskazując jednak na kilka mankamentów. Przede wszystkim mówi się o tym, że państw zasługujących na zawieszenie w prawach członkowskich jest więcej, wskazując przy tym chociażby na Rosję, Azerbejdżan czy startujący w Eurowizji Junior Kazachstan. Inni wskazują jednak na to, że odwracanie się zachodu od Białorusi (w znaczeniu zarówno gospodarczo-politycznym, ale też kulturowym), wpycha ten kraj jeszcze głębiej w ramiona Federacji Rosyjskiej.

Białoruski nadawca ma dwa tygodnie na ustosunkowanie się do tych zarzutów. Po tym czasie decyzja o zawieszeniu wejdzie w życie. Oznaczać będzie ona chociażby brak Białorusi we wszystkich konkursach pod egidą EBU, a także problemy z różnego rodzaju transmisjami np. z zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

źródła: EBU / opracowanie własne 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *