"Trwam ponieważ ludzie wierzą we mnie". Wywiad z Gabrielą Gunčíkovą

 

Dzisiaj mamy dla was wywiad z tegoroczną reprezentantką Czech- Gabrielą Gunčíkovą! To 22-letnia wokalistka, finalistka lokalnego programu Pop Idol, oraz wielokrotna zdobywczyni nagród na czeskim rynku muzycznym, przez wiele lat związana z trans-Siberian Orchestra, opowiada nam o swoim życiu, nastawieniu przed konkursem i Michale Szpaku!

Bartłomiej Chodyna: Na początku chciałbym Cię spytać, dlaczego w ogóle guncikovazdecydowałaś się na udział w Eurowizji?

Po uczestnictwie w innych konkursach muzycznych, stwierdziłam, że to będzie dla mnie unikalna szansa. Eurowizja kojarzy mi się z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Mam na myśli to, że ponad 40 państw jest razem, a artyści robią wszystko, żeby jak najlepiej reprezentować swój kraj. To co jest niezwykłe, to uczestnictwo państw i ludzi z zupełnie różnych środowisk w tym samym czasie. Jest niewiele rzeczy w życiu które łączą ludzi w ten sposób, a naszym spoiwem jest muzyka. Osobiście, nie traktuje tego w sposób, że ktoś jest lepszy od drugiego. Traktuję to jako szansę na zjednoczenie.

BC: Obawiasz się „czeskiego nieszczęścia”? Czechy nigdy nie dostały się do finału ale Twoja piosenka jest wspaniała.

„Szczęście” to zabawne słowo. Im więcej wkładałam wysiłku, ćwiczyłam, tym większą szczęściarą się stałam, kiedy grałam w piłkę ręczną w narodowej drużynie. Każdy jest kowalem własnego losu. To nie ma dla mnie znaczenia jakie miejsce zajmę. Jestem dumna, że mogę reprezentować mój kraj i czuję się zaszczycona, że otrzymałam tę szansę.

 

BC: Dlaczego wybrałaś szwedzkich autorów piosenki a nie czeskich?

Aktualnie pracuję z wieloma świetnymi muzykami z całego świata. Jak niektórzy z was wiedzą pracuję z jednymi z najwspanialszych muzyków na świecie w trans-Siberian Orchestra. Pojawiła się szansa na pracę ze świetnymi szwedzkimi kompozytorami. Jeżeli coś ma być świetne, to po prostu się uda. Jak powiedziałam wcześniej, w tym konkursie uwielbiam to, że różnorodni ludzie są razem, mogą dążyć do bycia wielkimi a także inspirować innych.

BC: Czy słyszałaś wykonania innych uczestników? Co o nich sądzisz? Co sądzisz o Michale Szpaku?

Uważam, że Real Hero to fantastyczny kawałek. Natomiast gabriela guncikoowaColor of Your Life to niezwykłe połączenie kompozycji w stylu Beatelsów i świetnie zrobionego popu. Michał będzie potężnym przeciwnikiem dla mnie na tej Eurowizji!

BC: Czy możesz powiedzieć coś o swoim występie?

Kiedy występuję, angażuję w to całe swoje serce i duszę. I stand ma ważne znaczenie dla mnie, ponieważ w tej piosence jest dużo z mojego życia. „Trwam”, dlatego, że ludzie wierzą we mnie. Mam nadzieje, że zainspiruję ich tak jak oni zainspirowali mnie. Zawsze staram się być „wzorcem”  Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że mogą na mnie liczyć, chcę być podporą. Czuję, że to główny przekaz mojego występu z I Stand.

BC: Czy oglądałaś Eurowizję wcześniej?

Tak, oczywiście, uważam, że każdy śledził Eurowizję czy chce czy nie. To zbyt duże wydarzenie żeby zostało niezauważone :-).

BC: Jak ludzie w Czechach traktują Eurowizję?

Są bardzo podekscytowani, a ja jestem podekscytowana, że mogę ich reprezentować. Mam nadzieje, że uda mi się sprawić żeby byli dumni i zrobię to jak najlepiej!

BC: Co sądzisz o wcześniejszych reprezentantach Czech?

To co lubię najbardziej ( nie tylko w czeskich reprezentantach) to oglądanie ich postępów, kiedy stają się coraz lepsi. To jest chyba najbardziej interesujące dla fanów. W tym roku mamy świetny Konkurs i bardzo się cieszę, że mogę w nim uczestniczyć!

BC: Co jest najważniejsze w Twoim życiu?

Trudne pytanie, ale postaram się odpowiedzieć jak najprościej. Najważniejsze dla mnie jest aby żyć w zgodzie z samą sobą. Dużo ludzi idzie przez swoje życie, nie wiedząc, kim są ani kim się staną. Codziennie staram się doskonalić siebie i zrozumieć kim jestem, czemu tutaj jestem, dokąd zmierzam i jak mogę pozytywnie inspirować innych. To jest bardzo ważne dla mnie.

BC: Czy opowiesz o swoim hobby, oprócz muzyki?

Kolejne trudne pytanie. Kocham sztukę, filozofię, podróże, dobre jedzenie którym dzielę się z ludźmi. Kocham moją rodzinę, uprawiam dużo sportu, lubię wyzwania i nowe doświadczenia. Jestem otwarta na wiele rzeczy 🙂

BC: Co zrobisz jeśli wygrasz Eurowizję 2016?

#1 będę wdzięczna, #2 mam nadzieję, że to utoruje drogę dla ludzi z mojego kraju aby zobaczyli, że mogą być tym kim chcą być i nigdy nie zatrzymają się w drodze do swoich celów. #3 Będę cieszyć  się nie ze swojego zwycięstwa, ale ze zwycięstwa mojego kraju i wszystkich którzy odważyli się pomyśleć że to możliwe.

BC: Kto jest Twoją inspiracją w muzyce?guncikova1

Odpowiem tak, jak rozumiem to pytanie. Jeśli masz na myśli artystę mam bardzo szeroka listę. Mój tata włączał metal z lat 80 w samochodzie kiedy dorastałam, pokonywaliśmy długie drogi, gdzie włączał Iron Maiden i innych świetnych artystów. To bardzo na mnie wpłynęło. Ale w tym samym czasie lubiłam także kompozycje muzyki klasycznej (wierzcie albo nie, ale uwielbiam operę) Wszystko co jest dobrą muzyką stanowi dla mnie inspirację a ja doceniam profesjonalnie stworzone utwory.

BC: Czy byłaś kiedykolwiek w Polsce?

Nie byłam, ale mam nadzieję, że przyjadę wkrótce, i zobaczę tę niesamowitą, średniowieczną architekturę!

BC: Jakie masz plany po Eurowizji?

Nie zmieniają się w stosunku do tych, które miałam przed Konkursem. Chcę robić dobrą muzykę i to co kocham, pisać, tworzyć i inspirować.

BC: Chcesz coś powiedzieć do INFE Poland?

Kraj, który ma 17 laureatów Nagrody Nobla, mając wspaniałych naukowców takich jak Mikołaj Kopernik czy Jan Heweliusz oraz walczył o swoją niepodległość ponad 40 razy od 1600 roku musi mieć mieszkańców z niezwykłym charakterem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *