Droga do Sztokholmu: Ukraina

543918141

Ruslana

Wprost z dwóch półwyspów: Bałkańskiego i Skandynawskiego przenosimy się w głąb kontynentu. Nadszedł czas na naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainę!

Ukraina zadebiutowała na Eurowizji w 2003 roku wraz z Oleksandrem Ponomariowem. Ów debiut był natomiast umiarkowanie udany – reprezentacja zdobyła jedynie 30 punktów co przełożyło się na 14. miejsce w finale.
Rok później Ukraina wysyła do Istambułu Ruslanę. Młoda piosenkarka w swoim utworze Wild Dances pokazała wiele elementów ludowych, połączonych z występem prezentującym ukraińskie tradycje. Czy to był klucz do sukcesu? Nie ma wątpliwości. Ukraina w wielkim stylu zwyciężyła Eurowizję w 2004 roku.

ZlataOgnevichPNG

Zlata Oghnevich

Kolejnymi godnymi uwagi propozycjami są na pewno: Tina Karol z 2007 roku z utworem Show Me Your Love i 7. miejscem w finale, Mikę Newton z Angels oraz 4. miejsce, Zlatę Oghnevich i zaszczytne 3. miejsce z utworem Gravity oraz dwa utwory które zdobyły drugie miejsce – Verka Serduchka i Ani Lorak. Verka to tak naprawdę Andrij Mychajłowycz Danyłko, który na scenie występuje jako drag queen. Szalony utwór, szalona prezentacja – wysokie miejsce gwarantowane, taka była wtedy Eurowizja. Dancing Lasha Tumbai zajmuje w finale Eurowizji 2007 bardzo wysokie drugie miejsce. Ani Lorak była typowana przez wielu do zwycięstwa, jej mocna piosenka Shady Lady zaniosła ją jednak na wysoką, drugą pozycję.

W tym roku Ukrainę reprezentuje Jamala. Zdążyliśmy już ją poznać dzięki preselekcjom do Eurowizji 2011, gdy zgłosiła utwór Smile, lecz zajęła tam trzecie miejsce. Jej konkursowa piosenka – 1944 – opowiada o losach jej babci, która wraz z bliskimi została brutalnie potraktowana przez okupantów zajmujących Krym. Sama jest działaczką polityczną na rzecz Ukrainy, przyznaje, że 1944 jest swojego rodzaju manifestem.

jamala-1024x614

Jamala

Jak Ukrainę ocenia nasza redakcja?

Bartek:

Cudowna i wzruszająca, mam nadzieję, że uda jej się zdobyć jak najlepsze miejsce. Niech poniesie ją przekaz i niezwykła historia, a także wspaniały los. Ocena końcowa 10/10

Tomek:

Ta piosenka do mnie nie trafia. Klimat niby jest. Wokal potężny również. Jednak dla mnie czegoś brakuje. Ocena końcowa 6/10

Kamil:

Niesamowita propozycja z Ukrainy. Jamala ma niezwykle magnetyzujący głos. Cała piosenka mnie bardzo zauroczyła, good job Ukraine! Ocena końcowa 10/10

ŚREDNIA: 8,66

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *