Droga do Sztokholmu: Polska – Michał Szpak kolorowy ptak ESC!

Oto dotarliśmy do końca naszego cyklu “Droga do Sztokholmu”.
Przez ostatnie 43 dni przekazywaliśmy Wam porcję ciekawostek i faktów na temat uczestnictwa poszczególnych Państw biorących udział w 61 Konkursie Piosenki Eurowizji, którego wielkie otwarcie odbędzie się 08.05.2016 w Sztokholmie. Tym samym rozpocznie się najciekawszy etap konkursu, czyli tydzień Eurowizyjny podczas którego odbędą się dwa pół finały 10.05 i 12.05, oraz Wielki Finał 14.05.

 
Eurowizja-2016-logo-2-wersja

Skupmy się teraz na naszym kraju.
Polska swój debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji miała w 1994 roku. Reprezentowała nas wówczas Edyta Górniak z piosenką “To nie ja”, zajmując ostatecznie 2 miejsce. Do tej pory żadnemu naszemu reprezentantowi nie udało się powtórzyć jej wielkiego sukcesu.

https://www.youtube.com/watch?v=B3lMtyPzukM
Nie oznacza to jednak że w przyszłych latach nie osiągaliśmy dobrych wyników, ale o tym już za chwilę.
Od samego początku konkursem w Polsce zajmuje się nasz krajowy nadawca “Telewizja Polska S.A”. Wybory reprezentantów dokonywane były wewnętrznie, oraz drogą krajowych eliminacji tzw. “Piosenka dla Europy”.

Po ogromnym sukcesie debiutującej Polski wysyłaliśmy w kolejnych latach znanych artystów, m.in. Justynę Steczkowską 1995, Kasię Kowalską 1996, Anne Maria Jopek 1997, zespół Sixteen 1998, Mieczysława Szcześniaka 1999, oraz Andrzeja Piasecznego w 2001 roku, który mimo anglojęzycznej wersji piosenki zajął w finale ostatecznie 20 miejsce ale za to Piasek został wyróżniony Nagrodą im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego wykonawcy eurowizyjnego 🙂

Od 2003 TVP postanowiło zorganizować krajowe eliminację do konkursu Eurowizji. Zgłosiła się ogromna ilość kandydatów, jednakże ostatecznie profesjonalne jury zakwalifikowało 14 uczestników, którzy walczyli o miano reprezentanta podczas 48 Konkursu Piosenki Eurowizji. Byli to m.in Stachursky, Varius Manx, Wilki, Bracia, Ich Troje, Ocean Front, IRA, Magda Femme i Spotlight, Blue Café, Adieu i Krzysztof Antkowiak, Ha-Dwa-O! i Jan Benedek.  Ostatecznie grupa Ich Troje zwyciężyła eliminację z piosenką “Kaine Granzen – Żadnych Granic”, a podczas ESC zajęła wysokie 7 miejsce otrzymując łącznie 90 punktów.

W kolejnych latach reprezentowali nas:
Blue Cafe z piosenką “Love Song” – 2004,
Ivan i Delfin i ich utwór „Czarna dziewczyna” – 2005,
Ich Troje z piosenką „Follow My Heart” – 2006,
The Jet Set i ich utwór „Time to Party” – 2007,
Isis Gee z balladą “For Life” – 2008,
Lidia Kopania z utworem „I Don’t Wanna Leave” – 2009,
Marcin Mroziński z piosenką “Legenda” –  2010
Magdalena Tul z polska wersją piosenki “Jestem” – 2011.

Z powyższych wymienionych artystów i od czasu wprowadzenia rundy półfinałowej podczas ESC, tylko Isis Gee udało się awansować do finału.

Zła passa Polski podczas ostatnich lat konkursu oraz fakt że w 2012 zostaliśmy gospodarzami EURO sprawiła, że nasz kraj nie brał udziału przez następne dwa lata w stawce konkursu.

Wielki powrót w 2014 wzniecił na nowo nadzieje na wysoki wynik w stawce, a nawet zwycięstwo. Wybranymi wewnętrznie przez TVP zostali Donatan i Cleo ze swoim hitem “My Słowianie”.
Awansowaliśmy do finału w którym ostatecznie zajęliśmy 14 miejsce z 62 punktami na koncie.

To był wielki sukces ponieważ w końcu od dłuższego czasu Polska była obecna w finale. W rankingu uwzględniającym jedynie głosy widzów Polska reprezentacja zajęłaby piąte miejsce, a w rankingu komisji sędziowskich – dwudzieste trzecie miejsce. Podczas obu występów Cleo towarzyszyły trzy tancerki zespołu ludowego „Mazowsze”: Alesia Turonak, Sylwia Klan i Anna Łapińska, oraz dwie fotomodelki: Aleksandra Ciupa, Paulina Tumala, których choreografia i skąpe kreacje zostały określone przez Torbjörna Eka, dziennikarza szwedzkiego dziennika Aftonbladet, jako seksistowskie.

Po wygranej w Kopenhadze słynnej Conchity, konkurs zawitał do Wiednia. W 2015 roku po raz kolejny TVP dokonała wewnętrznego wyboru reprezentanta i na łamach programu “Świat się kreci”, 09 marca ogłoszono że została nim Monika Kuszyńska z piosenką “In the name of love” która została napisana wspólnie z jej mężem specjalnie na potrzeby udziału w imprezie. Artystka przyznała że zainspirowało ją hasło Eurowizji “Building Bridges – Budujemy mosty”.
Piosenkarka wzięła udział w wielu eurowizyjnych imprezach promocyjnych, zaśpiewała podczas koncertów Eurovision Pre-Party, Riga 2015 w Rydze, Eurovision in Concert w Amsterdamie oraz specjalnej konferencji ORF w Krakowie Vienna 12 points.
Kuszyńska wystąpiła jako ostatnia w drugim półfinale zamykając stawkę. Piosenkarka zakwalifikowała się do finału, który odbył się 23 maja, i zaśpiewała w nim jako osiemnasta w kolejności. Ostatecznie zdobyła łącznie 10 punktów, dzięki czemu zajęła 23. miejsce na 27 finalistów.
Nie był to rewelacyjny nasz wynik ale występ Moniki sprawił że po raz drugi z kolei pod rząd, polska awansowała do finału.

Na początku października TVP potwierdziła chęć udziału w 61 Konkursie Piosenki Eurowizji. Wybór miał ponownie zostać dokonany wewnętrznie, jednakże po zmianach w TVP ogłoszono iż 5 marca zostaną zorganizowane Krajowe Eliminację do których zgłosiło się 88 artystów, z których profesjonalna komisja wybrała finałową dziewiątkę:

Natalia Szroeder –  “Lustra”,
Napoli – „My Universe”,
Edyta Górniak  – „Grateful”,
Margaret – „Cool Me Down”,
Michał Szpak  – „Color of Your Life”,
Taraka  – „In the Rain”,,
Aleksandra Gintrowska  – „Missing”,
Kasia Moś  – „Addiction”,
Dorota Osińska – “Universal”.

Faworytami do zwycięstwa była Margaret oraz Edyta Górniak. Wynik jednak zaskoczył wielu zarówno polskich, jak i zagranicznych fanów konkursu. Reprezentantem został Michał Szpak który uzyskał sporą przewagę głosów 35,89%, drugie miejsce przypadło Margaret 24,72%,  trzecie miejsce – Edycie Górniak 18,49%.

Aktualnie Michał jest już po 2 próbie przed półfinałem w którym wstąpi 12 maja z pozycji nr 2 zaraz po Łotwie. Występ z próby możecie zobaczyć poniżej:


Dla ciekawostki oficjalny teledysk do piosenki “Colour of your life” na Eurowizyjnym kanale YouTube przekroczył już 4 mln 🙂

Jesteśmy ciekawi jak w tym roku potoczą się nasze losy w stawce konkursu, czy i tym razem awansujemy do finału? Czy zdobędziemy wysokie miejsce w TOP 10? A może okażemy się czarnym koniem tegorocznej Eurowizji i wygramy? To wszystko już w ciągu najbliższego tygodnia.

Poniżej opinie naszej redakcji o Michale:

Tomasz:
Michał jest przepełniony charyzmą. Słychać to bardzo dobrze w jego piosenkach. Jego propozycja jest bardzo dobra. Jego genialny wokal z tą piosenką może zajść wysoko.


Darek: 
Michał Szpak ma genialny wokal w połączeniu z grą świateł i dobrą piosenką możemy naprawdę być wysoko w stawce. Pytanie jak spodoba się to fanom Esc? Po ilości wyświetleń na YT i opiniach na zagranicznych forach zdania są podzielone. Trzymam kciuki za niego.


Rafał:
Polska… Ehh, ciężki temat. Nadal jestem wkurzony za zmarnowanie potencjału, jaki miał utwór Margaret. Ale czasu nie cofniemy. Michał ma naprawdę potężny głos i to jest jego największy plus. Eurowizja to jednak nie “Vocal Contest”, a “Song Contest”. Dla mnie piosenka Szpaka jest po prostu słaba, brzmi tanio i przestarzale. Mimo tego życzę mu powodzenia, finał będzie na sto procent, ale co w finale? Więcej niż TOP 15 nie wróżę.


Bartek: 
Uważam, ze Polska wybrała bardzo dobrze. Kluczem do sukcesu Michała bedzie jej minimalizm w roku, gdzie mamy bardzo dużo efektów. O wokal się zupełnie nie martwię bo wiem, że będzie dobrze. Nasz wynik jest jedną wielką niewiadomą. Wszystko zależy od tego, czy spodoba się w Europie, tak samo jak spodobał się w Polsce, gdzie pokonał gwiazdy z samego TOPu. Każda pozycja jest tak naprawdę w zasięgu piosenki Color of your Life. Powodzenia Michał!

 

Redakcja INFE Poland trzyma kciuki za Michała !!!

_P6_4307


 

 

Teraz czas na podsumowanie naszej Drogi do Sztokholmu!
W każdym z artykułów redakcja INFE Poland oceniała tegoroczną propozycję danego kraju, według których wynosiliśmy ogólną ocenę redakcji.  Wyniki zaskoczyły nas samych i nie spodziewaliśmy się takiego wyniku:

LP Państwo Ocena LP Państwo Ocena LP Państwo Ocena LP Państwo Ocena
1 Islandia 9 11 Francja 8,34 21 Cypr 7,5 31 Dania 5,78
2 Hiszpania 8,75 12 Armenia 8,3 22 Chorwacja 7,4 32 Litwa 5,62
3 Łotwa 8,75 13 Czechy 8 23 Finlandia 6,78 33 Irlandia 5,5
4 Norwegia 8,7 14 Malta 8 24 Mołdawia 6,75 34 Belgia 5,41
5 Ukraina 8,66 15 Macedonia 7,87 25 Holandia 6,7 35 Szwecja 4,9
6 Bułgaria 8,64 16 Szwajcaria 7,75 26 Bośnia i Hercegowina 6,58 36 Albania: 4,75
7 Włochy 8,62 17 Azerbejdżan 7,7 27 Austria 6,25 37 Białoruś 4,12
8 Węgry 8,58 18 Rosja 7,66 28 Izrael 6,1 38 San Marino 3,8
9 Australia 8,4 19 Serbia 7,66 29 Wielka Brytania 5,9 39 Grecja 3,7
10 Estonia 8,4 20 Niemcy 7,6 30 Slowenia 5,83 40 Czarnogóra 2
41 Gruzja 1,6

Celowo nie oceniliśmy Polski aby być bardziej obiektywni. Rumunia ze względu na dyskwalifikację nie została również ujęta w powyższym rankingu.

Czy rzeczywiście Islandia ma szanse na zdobycie grand prix 61 Konkursu Piosenki Eurowizji?

Przypominamy że już jutro tj. 08.05.2016 odbędzie się otwarcie konkursu w Sztokholmie i po słynnym czerwonym dywanie przejdą wszyscy reprezentanci 42 krajów.
Natomiast już w najbliższy wtorek 10.05 o godzinie 21.00 rozpocznie się transmisja ESC prosto z Globe Arena w Sztokholmie, która w tym roku również będzie nadawała Telewizja Polska na kanale TVP1.

Z tego miejsca bardzo pragniemy wam podziękować że jesteście z nami i śledzicie naszą stronę oraz lajkujecie nasz profil na FB.
Dzięki wam chcemy się dalej rozwijać i relacjonować wam wszystkie nowości na bieżąco odnośnie Eurowizji.

 

Redakcja INFE Poland

 

Najstarszy fan Eurowizji w naszej ekipie, niebawem stuknie mi na liczniku 30-stka. Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje m.in filologie hiszpańska. Eurowizje śledzę już od najmłodszych lat, zaraziła mnie do niej moja mama. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! I tak to trwa do dziś, moja miłość i pasja do ESC sie pogłebia. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Ukraina, Izrael. Do INFE Poland przystąpiłem w 2015 roku, dzięki temu poznałem masę świetnych ludzi. oraz wiele się tutaj nauczyłem. Aktualną ekipę INFE śmiało mogę okrzyknąć rodzinką którą sam mogłem sobie wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *