Rumunia wróci na Eurowizję!

Nadawca rumuński TVR, potwierdził uczestnictwo na Eurowizjiromania-tvr 2017 w Kijowie. Oznacza to powrót po zeszłorocznej dyskwalifikacji, przez utratę praw członkowskich w EBU za nieopłacone składki.

Powrót Rumunii został umożliwiony, dzięki umowie zawartej między Rumunią a Europejską Unią Nadawców. Zadłużenie TVR to około 10 milionów euro, które telewizja zobowiązała się spłacić w ciągu trzech najbliższych lat. Oprócz udziału na Eurowizji, Rumuni odzyskali prawo do transmisji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 i 2022.

Tegorocznym reprezentantem kraju miał zostać Ovidiu Anton, z piosenką Moment of Silence. Artysta długo nie mógł pogodzić się z decyzją. Dostał nawet zaproszenie od reprezentantki Mołdawii Lidii Isac, aby wykonać Falling Stars w duecie. Zaproszenia niestety nie przyjął, bo wiedział ile pracy trzeba włożyć w przygotowanie występu eurowizyjnego i nie chciał aby reprezentacja Mołdawii zmieniała plany specjalnie dla niego.

Rumunia bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Najlepszym miejscem jakie udało się osiągnąć jest trzecia pozycja w 2005 i 2010 roku.

(źródło: esctoday)

Facebook Comments

Share This: