Macedonia i Belgia już wybrały!

1483719092552

Macedoński nadawca publiczny, MRT po raz kolejny wewnętrznie wybrał swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Do Kijowa pojedzie młoda Jana Burčeska.

Jana urodziła się 6 lipca 1993 roku w stolicy Macedonii – Skopje. W 2011 roku wystąpiła w macedońskiej wersji programu Idol, w którym zajęła piąte miejsce. Podczas jej zmagać w programie za stołem jurorskim zasiadali m.in. Kaliopi – reprezentantka Macedonii w 2012 i 2016 roku oraz Toni Mihajlovski, który w 2014 roku wraz z Aleksandarem Tarabunovem wziął udział w festiwalu Skopje Fest, który miał wyłonić ich reprezentanta. Z piosenką Marija zajęli piąte miejsce.

Później w 2011 roku Jana wzięła udział w projekcie UNICEF, gdzie walczyła przeciwko przemocy w szkole. 23-letnia dziewczyna starała się już o występ na Eurowizji. W 2012 roku zadebiutowała w macedońskim festiwalu Skopje Fest, gdzie wykonała utwór Bi bila tvoja. W 2013 roku wystąpił a w festiwalu w duecie z Mikim Sekulovskim z którym zaprezentowała kompozycję Ljubovna. Po raz trzeci (również nieszczęśliwy, bo bez zwycięstwa) pojawiła się w Skopje Fest w 2015 roku z piosenką Jas i ti.

https://www.youtube.com/watch?v=z-Z4NjkDfF4

Eurowizyjny utwór Jany ma być kompozycją nowoczesną i atrakcyjną z domieszką charakteru narodowego. Na chwilę obecną nadawca nie ujawnił szczegółów dotyczących daty premiery i wyboru piosenki.


W ostatnim czasie swojego reprezentanta (tym razem wewnętrznie) wybrała Belgia. Belgijski nadawca RTBF poinformował, że w Kijowie reprezentować ich będzie Ellie Delvaux, która ze względu na Eurowizję przyjęła pseudonim Blanche.

Ellie urodziła się 19 lutego 1999 roku w stolicy Belgii – Brukseli. W 2016 roku pojawiła się w piątej edycji belgijskiej wersji programu The Voice The Voice Belgique. W “Przesłuchaniach w ciemno” zaśpiewała utwór AdeleDaydreamer. Na przyjęcie dziewczyny do swojego teamu zdecydowało się dwóch z czterech trenerów. Blanche wybrała  Cats On Trees – duet tworzony przez Ninę Goern i Yohana Hennequina. Podczas “Bitew” wraz z Charlotte Villers wykonała utwór Creep zespołu Radiohead. Blanche awansowała do odcinków na żywo, a Charlotte musiała opuścić program.  Podczas pierwszego odcinka wykonała Running with the Wolves Aurory. W drugim odcinku zaśpiewała piosenkę Naughty Boya Runnin’ (Lose It All). Na tym etapie Ellie musiała pożegnać się z programem, ponieważ nie zakwalifikowała się do półfinału show.

Na kanale Ellie dostępnych jest kilka coverów. Młoda wokalistka spróbowała swoich sił m.in. w utworze Thinking Out Loud i First Love.

Więcej coverów dziewczyny możecie posłuchać tutaj.

(źródła: eurovision.tv; wikipedia.org; escxtra.com; fot.: eurovision.tv (Erina Bogoeva); wiwibloggs.com)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Share

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *