Reprezentanci Irlandii i Austrii już wybrani!

Brenda (Irlandia) i Nathan (Austria)RTE, irlandzki nadawca publiczny, po raz kolejny zdecydował się na wybór wewnętrzny swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. W trakcie programu The Late Late Show ogłoszona artystę, który w barwach Irlandii pojawi się na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie. Będzie nim młody i utalentowany Brendan Murray pochodzący z Galway.

louis_and_brendan_arrive_for_lls-120-letni chłopak był jednym z członków boysbandu HomeTown (zespół rozpadł się 7 grudnia). Podczas programu Brendan wykonał zwycięski utwór irlandzkiego wokalisty Johnego Logana Hold Me Now z 1987 roku.

Decyzję w sprawie reprezentanta podjął Louis Walsh – juror lokalnego X Factora i były menadżer grupy HomeTown, który dostał od RTE wolną rękę w sprawie wyboru. Aktualnie trwają poszukiwania eurowizyjnego utworu dla Brendana. Do nadawcy swoje utwory mogą przysyłać też muzycy spoza kraju. Również w zakresie wyboru utworu Louis Walsh ma pełną dowolność. Może wybrać piosenkę z tych nadesłanych lub sam przygotować odpowiednią kompozycję. Utwory można przesyłać do 16 stycznia.


W ostatnim czasie również austriacki nadawca ORF podjął decyzję w sprawie swojego reprezentanta. Ostatnim razem zdecydowano się na preselekcje, jednak tym razem dokonano wyboru wewnętrznego. Ostatni wewnętrzny wybór Austriaków był dla nich zwycięski. Za sprawą Conchity, wybranej właśnie wewnętrznie Austria po raz drugi zwyciężyła Konkurs. Na eurowizyjnej scenie stanie 24-letni Nathan Trent, który znalazł się również na liście chętnych do udziału w niemieckich selekcjach.

nathan-trent-closeup-chair-by-martin-hauserWokalista urodził się w Innsbrucku w Austrii. Mówi płynnie po niemiecku, angielsku, włosku i francusku. W wyborze reprezentanta telewizji ORF pomagał m.in. Christof Straub – ojciec Zoë (ESC 2016). Nathan sam napisze eurowizyjny utwór, które premiera jest zaplanowana na luty. W czerwcu wydał swój debiutancki singiel Like It Is, którego możecie posłuchać poniżej.

Czy tym razem Irlandii uda się przełamać pasmo licznych porażek i wejść do finału? Czy Nathan powtórzy sukces Conchity z 2014 roku? O tym wszystkim przekonamy się już w maju przyszłego roku.

(źródła: esctoday.com; wikipedia.org; rte.ie; fot.: nathantrent.com; eurovision.tv; goss.ie)

Facebook Comments

Share This:

AuthorTimur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.