Lindita Halimi na Eurowizji w barwach Albanii!

Linda Halimi (Albania 2017)

23 grudnia, późnym wieczorem zakończyły się trzydniowe preselekcje Festivali i Këngës (FiK) w Albanii. Głosowanie jurorów i internautów zwyciężyła Lindita Halimi z utworem Botë (Świat). Muzyka została skomponowana przez Klodiana Qafoku, a tekst napisał Gerald Xhari.

 

 

 

27-letnia Lindita Halimi urodziła się w Vitinie w Kosowie. Brała udział w trzeciej edycji albańskiego programu Idol, w którym znalazła się w Top 10. W 2013 roku przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, a w 2016 roku wzięła udział w piętnastej, a zarazem ostatniej edycji amerykańskiego Idola, w którym znalazła się w Top 51.

Kosowianka brała też dwukrotnie udział w organizowanym przez telewizję Top Channel programie Top Fest. W jednej edycji udało jej się zdobyć pierwsze miejsce. W programie tym uczestniczyły też kiedyś Elhaida Dani i Eneda Tarifa – reprezentantki Albanii w 2015 i 2016 roku. Lindita wygrała też jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Albanii – program Kënga Magjike (Magical Song). Brała również udział  w Nota Fest w  2010 roku, gdzie w jednej z kategorii zwyciężyła, a  w innej zajęła drugą pozycję. Halimi była nominowana do nagrody Zhurma Show Awards w 2011 roku w kategorii “Najlepsza taneczna piosenka”, gdzie niestety nie udało jej się wygrać. Zwycięski 55 Festivali i Këngës nie był jej pierwszym startem w festiwalu. Lindita pojawiła się już w albańskich preselekcjach w 2014 roku z utworem S’të fal z którym zajęła trzecie miejsce. Wtedy pokonali ją Bojken Lako Band z kompozycją Të ndjej i Elhaida Dani z propozycją Diell. Poniżej możecie zobaczyć konkursowy występ Lindity Halimi z 53 edycji FiK.

Formuła, którą zastosowano podczas preselekcji była użyta w festiwalu po raz pierwszy, a więc nie mogło obyć się bez błędów technicznych, których ciężko było nie zauważyć. Głosowanie jurorów wygrała Lindita zdobywając 80 punktów, a w tym 5 najwyższych not (każda po 10 punktów). Ani jednego punktu nie przyznał jej jedynie Vlashent Sata. Na drugim miejscu znalazł się Genc Salihu z utworem Këtu osiągając wynik 52 punktów, a na trzecim Dilan Reka z utworem Mos harro zdobywając 43 punkty.

Widzowie najwięcej swych punktów (10) przyznali Yllowi Limani. Drugie miejsce wśród publiczności zajął Dilan Reka zdobywając 7 punktów, a trzecie Lindita Halimi zdobywając od publiczności 5 punktów.

Po zsumowaniu wszystkich zdobytych punktów (od widzów i jurorów) pierwsze miejsce zdobyła Lindita Halimi, a drugie Genc Salihu. 3 miejsce zajęli ex aequo Dilan Reka z piosenką Mos harro i Yll Limani z utworem Shiu.

Kilka dni po zwycięstwie kosowianki zdecydowano, że na Eurowizji w Kijowie wokalistka wykona konkursowy utwór Botë (Świat) w całości po angielsku. Głównym powodem takiej decyzji jest to, aby przesłanie utworu trafiło do wszystkich, a nie jedynie do osób posługujących się językiem albańskim.

Poniżej prezentujemy pełne wyniki finału 55 Festivali i Këngës (FiK):

 1. Lindita Halimi Botë – 85pkt.
 2. Genc SalihuKëtu –  54pkt.
 3. Dilan RekaMos harro – 50pkt.
 4. Yll LimaniShiu – 50pkt.
 5. XUXIMetropol – 30pkt.
 6. Flaka KrelaniOsiris – 30pkt.
 7. Rezarta SmajaPse prite gjatë – 24pkt.
 8. Orges ToçeShi diamantësh – 24pkt.
 9. Edea DemaliajBesoj në ëndrra – 23pkt.
 10. LYNXSot – 14pkt.
 11. Franc KoruniMacka – 12pkt.
 12. LorelaMe ty – 8pkt.
 13. Fabiola Agalliu & Agnesa ÇavolliShkon e vjen – 7pkt.
 14. Xhesika Polo Eva jam unë – 5pkt.

Podczas selekcji 55 Festivali i Këngës (FiK) odbyły się dwa półfinały (21 i 22 grudnia).

Z pierwszego półfinału nie awansowali:

 1. Xhejni LitoPritja
 2. Erlind ZeraliuDhimbja e gëzimit
 3. Festina MejziniAtje lart
 4. Neki EmraDashuri dhe urrejtje

Z drugiego półfinału nie awansowali:

 1. Elson BrahaEdhe një herë
 2. TiriMë zgjo
 3. Albulena JashariFjalët ia lë zemrës
 4. Luka & Serxhio HajdiniKoha plaket
 5. Classic BoysDashuria për jetën
 6. Linda RukajVija e lumit

Wszystkie konkursowe występy, a także występy specjalne i inne ważne momenty 55 FiK możecie zobaczyć tutaj.

(źródła: rtsh.al; wikipedia.org; facebook.com fot.: telegrafi.com)

Facebook Comments

Share This:

AuthorTimur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.