Artsvik zwycięża Depi Evratesil i jedzie na Eurowizję w barwach Armenii!

Artsvik (Armenia 2017)

24 grudnia Ormianie wybrali swoją reprezentantkę na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany na Ukrainie. Reprezentantką Armenii w 2017 roku będzie Artsvik Harutyunyan. Na premierę konkursowego utworu będziemy musieli jeszcze trochę poczekać (najpóźniej do marca), a tymczasem podejrzymy drogę piosenkarki do zwycięstwa.

Artsvik Harutyunyan urodziła się w 1984 roku w mieście Kapan. Co ciekawe miała ona już doświadczenie z talent show, ponieważ w 2013 roku pojawiała się w drugiej edycji programu Golos – rosyjskiej wersji programu The Voice. Z programem pożeganała się już na etapie “Bitew”. Również w 2013 roku Artsvik wzięła udział w The Voice of Armenia, gdzie dotarła do finału show.

Sunny w wykonaniu Artsvik w programie The Voice Russia:

I Will Always Love You w wykonaniu Artsvik w finale programu The Voice of Armenia:

Za pomocą programu Depi Evratesil (Towards Eurovision) Ormianie wyłonił artystę, który wystąpi na Eurowizji i tym samym zakończyli trwające od października talent show organizowane przez nadawcę ARM TV. W panelu jurorskim show zasiadali byli reprezentanci Armenii na Eurowizji: Hayko (2007), Anush Arshakyan (2009), Inga Arshakyan (2009 i 2015), Aram Mp3 (2014), Essaï Altounian (2015) oraz Iveta Mukuchyan (2016).

Pierwszym etapem programu były “Auditions (Przesłuchania)”. Jurorzy naciskali przycisk, kiedy dany występ im się spodobał. Uczestnicy przechodzili do kolejnego etapu tylko w sytuacji, gdy więcej niż trzech jurorów zdecydowało się go nacisnąć. Pierwszy etap trwał trzy tygodnie (od września do 1 października), a do kolejnego etapu dostało się 80 kandydatów. Na tym etapie Artsvik wykonała utwór Gonna Make It. Wszyscy jurorzy zdecydowali się na przyjęcie jej do dalszego etapu preselekcji.

Gonna Make It w wykonaniu Artsvik podczas etapu “Auditions”:

Drugim etapem programu były “Judges Selection (Selekcje Jurorów)”, gdzie każdy z sześciu jurorów wybierał czterech uczestników do swojej drużyny. Podczas każdego występu mieli oni na to tylko dziesięć ostatnich sekund występu. Juror, który pierwszy nacisnął swój przycisk przyjmował do grupy jednego kandydata. W sytuacji, kiedy żaden z jurorów nie nacisnął guzika uczestnik musiał pożegnać się z programem. Drugi etap programu był podzielony na cztery dni. Podczas tego etapu wystąpiło 37 artystów, a do trzeciego etapu przeszło 24. Artsvik wystąpiła podczas drugiego dnia etapu z piosenką Sweet Dreams. Dostała się do grupy Essaïa Altouniana, który nacisnął przycisk na samym początku możliwego czasu.

Sweet Dreams w wykonaniu Artsvik podczas etapu “Judges Selection”:

Trzeci etap programu Depi Evratesil nosił nazwę “One of Two (Jeden z Dwóch)” i rozpoczął się w listopadzie. Podczas tej rundy selekcji wszyscy członkowie każdej z sześciu grup, musieli wystąpić ponownie. Jeden z nich przechodził do kolejnego etapu, a drugi musiał się z nim pożegnać. Podczas zmagań jednej drużyny, pięciu pozostałych jurorów musiało przyznać jeden punkt wybranemu uczestnikowi. Opiekun drużyny przyznawał jednemu z dwóch występujących trzy punkty.  Etap trzeci był rozłożony na dwa dni, a każdego dnia wystąpiło dwunastu artystów, z czego sześciu odpadło, a sześciu przeszło dalej. Artsvik wystąpiła pierwszego dnia etapu z piosenką If I Ain’t Got You i zdobył maksymalną liczbę punktów, tym samym pozbawiając swojej przeciwniczki Only Girls jakiegokolwiek punktu. Każdy z jurorów przyznał jej wszystkie możliwe do rozdania punkty: pięciu po jednym, a mentor grupy trzy.

If I Ain’t Got You w wykonaniu Artsvik podczas etapu “One of Two”:

Na początku grudnia odbył się odcinek kończący etap “One of Two”. W każdej grupie odbył się “mini finał”. Z każdej grupy do półfinałów dostał się jeden uczestnik. Artsvik zaśpiewała Stand Up for Love i tym samym pokonała Operę Vivę, która zaprezentowała utwór You Raise Me Up.

Stand Up for Love w wykonaniu Artsvik podczas finału kończącego etap “One of Two”:

Przedostatnim etapem selekcji Ormianów były półfinały. 10 grudnia odbył się pierwszy z nich. Z pierwszego półfinału do drugiego dostało się czterech z sześciu wykonawców, których wybrała publiczność i dziewięciu profesjonalnych jurorów w stosunku 50/50.  Do kolejnego półfinału dostały się: z czwartego miejsca – Egine z grupy Hayko, z trzeciego – Syuzann Melqonyan z grupy Ingi, drugiego –  Artsvik, a pierwszego – Marta Kirakosyan z grupy Anusha. Z programem pożegnali się Vahe Aleksanyan (grupa Ivety) i Lusine Aghabekyan (grupa Arama Mp3). W pierwszym półfinale Artsvik wykonała utwór Hurt zdobywająca 32 punkty od jury i 39 punktów od publiczności. Zwycięskie wtedy wykonanie Marty uzyskało 48 punktów od jury i 49 od publiczności. Podczas programu każdy uczestnik wykonał w duecie ze swoim mentorem jeden wybrany utwór.

Hurt w wykonaniu Artsvik podczas pierwszego Półfinału:

Drugi półfinał preselekcji w Armenii odbyły się 17 grudnia. Z drugiego półfinału awansowało dwóch z czterech wykonawców, których wybrała publiczność i (tym razem) jedenastu profesjonalnych, międzynarodowych jurorów w stosunku 50/50. W gronie głosującego jury znaleźli się m.in. Christer Björkman i William Lee Adams – twórca eurowizyjnego portalu Wiwibloggs. Podczas drugiego półfinału każda z czterech uczestniczek zaśpiewała dowolną piosenkę, a potem wybraną eurowizyjną kompozycję. Do finału dostały się: z drugiego miejsca Marta Kirakosyan i pierwszego Artsvik Harutyunyan. Z programem pożegnali się: Egine (zajmując ostatnie, czwarte miejsce) i Syuzanna Melqonyan (zajmując trzecie miejsce). W drugim półfinale Artsvik wykonała utwór Crazy i eurowizyjne A Milion Voices Poliny Gagariny zdobywając pierwsze miejsce i 35 punktów od jury i 27 od publiczności. Marta natomiast zdobyła 21 punktów od jury i aż 40 od publiczności. Co ciekawe ostateczna różnica w wyniku dwóch wokalistek wynosiła 1 punkt.

Crazy w wykonaniu Artsvik podczas drugiego Półfinału:

A Milion Voices w wykonaniu Artsvik podczas drugiego Półfinału:

Podczas, gdy my siedzieliśmy już przy wigilijnym stole, Ormianie zorganizowali ostatni etap programu Depi Evratesil – “Wielki Finał”! Dwie najlepsze wokalistki wykonały po dwa utwory. Artsvik zaśpiewała przebój Whitney Houston – I Have Nothing i armeński hit – Aprelu april (Ապրելու ապրիլ). Zwyciężczyni została wybrana przez głosy publiczonści i siedmioosobowego jury w którego skład wchodziła ormiańska diaspora. Głosy zostały zliczone w stosunku 50/50. Artsvik uzyskała 40% głosów od publiczności  i 31% od jury, natomiast Marta zdobyła jedynie 10% głosów od publiczności i 19% od jury. Artsvik Harutyunyan zwyciężyła program z wynikiem 71%, kiedy Marta zdobyła zaledwie 29% głosów.

I Have Nothing w wykonaniu Artsvik podczas Finału:

Aprelu april (Ապրելու ապրիլ) w wykonaniu Artsvik podczas Finału:

Podczas finału preselekcji w Armenii wystąpił tegoroczny reprezentant Cypru – Hovig – o którym więcej możecie przeczytać tutaj. Zaprezentował on mieszankę swoich hitów. Na scenie mogliśmy zobaczyć też Ivetę Mukuchyan, która wykonała eurowizyjne LoveWave oraz swój nowy singiel Amena.

Wszystkie występy z programu Depi Evratesil możecie zobaczyć tutaj.

(źródło: wikipedia.org; fot.: unassvadba.ru)

Facebook Comments

Share This:

AuthorTimur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.