Reprezentantka Rosji dostała zakaz wjazdu na Ukrainę! EBU wydało stanowisko w tej sprawie. Czyj udział jeszcze stoi pod znakiem zapytania?

UPD: Telewizja RTR i Channel One poinformowali, że Yulia będzie reprezentowała Rosję na Eurowizji 2018, jeżeli nie dostanie pozwolenia na tegoroczny udział w Konkursie.

Udział Rosji na Eurowizji 2017 już od momentu zwycięstwa Jamali stał pod dużym znakiem zapytania, cała społeczność fanów Eurowizji, zastanawiała się czy Rosjanie zdecydują się na udział, ze względu na konflikt ukraińsko- rosyjski. Decyzją nadawcy reprezentantką została Yulia Samoylova z piosenką Flame is burning o czym pisaliśmy tutaj. Dzisiaj stało się to, o czym spekulowano od kilku dni. Wokalistka dostała 3- letni zakaz wjazdu na Ukrainę, przez co nie będzie mogła wziąć udział w Eurowizji 2017. Nie wiadomo, czy Rosja zdecyduje się, na wybór nowego reprezentanta.

Głównym powodem przyznania zakazu przez Ukraińską Służbę Bezpieczeństwa był występ artystki na Krymie. Odbyło się to po aneksji półwyspu przez Rosję, popieraną z resztą przez wokalistkę na portalach społecznościowych. Uznano, że nie może ona wjechać na Ukrainę, ponieważ złamała ona prawo państwa, goszczącego Konkurs Piosenki Eurowizji 2017.

Kiedy spekulacje zaczęły zbierać na sile, głos w tej sprawie zabrał Jon Ola Sand – Dyrektor Wykonawczy Konkursu i zaznaczył, że ukraińskie prawo będzie respektowane i nikt nie może wpłynąć na tę decyzję, jakakolwiek ona by nie była.

Dzisiaj swoje stanowisko przedstawiła Europejska Unia Nadawców (EBU), które potwierdza stanowisko dyrektora wykonawczego, jednocześnie wyznając głębokie rozczarowanie, ponieważ uderza to w ducha konkursu oraz w jego wartości. Zapewniła także, o kontynuowaniu negocjacji z nadawcą Ukrainy, których celem jest udział wszystkich artystów wybranych na reprezentantów swoich państw podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2017.

Nieoficjalnie mówi się, iż podobny los może spotkać reprezentantkę Armenii – Artsvik. Obecnie trwa śledztwo, które ma potwierdzić czy także występowała na Krymie po jego aneksji. Na razie nadawca Armenii nie otrzymał oficjalnego pisma z Ukrainy.

(źródła: eurovision.tv; esctoday.com; oikotimes.com)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *