Słuchem Redakcji: Litwa – Fusedmarc – Rain of Revolution

39. miejsce w rankingu redakcji INFE Poland zajmuje Litwa, którą w tym roku będzie reprezentował grupa Fusedmarc. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat historii Litwy w Konkursie Eurowizji, to zachęcamy do przypomnienia sobie artykułu z naszego zeszłorocznego, przedeurowizyjnego cyklu “Droga do Sztokholmu: Litwa“.

W skład grupy Fusedmarc wchodzą: wokalistka Viktorija Ivanovskaja oraz multi-instrumentalista Denisas Zujevas (Vakx). Zespół powstał w stolicy Litwy – Wilnie w 2004 roku. Na samym początku swojej kariery zespół był porównywany do zachodnich gwiazd muzyki alternatywnej. Ich występy charakteryzują się imponującymi oprawami scenicznymi, żywą i spontaniczną atmosferą, a także pełnym energii wokalem. Grupa ta jest wymieniana jako jeden z najbardziej interesujących projektów muzycznych sceny alternatywnej w krajach nadbałtyckich.

30 marca 2005 roku ukazała się ich EP-ka CONTRACTION, której w całości możecie posłuchać tutaj. Krążek zespołu bardzo szybko zyskał uznanie opinii publicznej. W 2007 grupa Fusedmarc zdobyła przyznawaną na Litwie nagrodę A-LT w kategorii “experimental”. Zespół ma za sobą spore doświadczenie jeśli chodzi o występy na żywo. Można było ich usłyszeć m.in. w Rosji, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Estonii, a także Polsce!  W 2008 roku otrzymali kolejną nagrodę w kategorii “Najlepszy litewski zespół wykonujący muzykę elektroniczną”.

W litewskich preselekcjach Eurovizijos Atranka zespół pokonali w sumie aż 51 innych wykonawców, w tym m.in. faworytkę Aistė Pilvelytė dla której piosenkę I’m Like a Wolf stworzyła Aminata Savadogo. W finale selekcji otrzymali 15324 głosów publiczności oraz 72 głosy od międzynarodowego jury w której skład wchodziły osoby z Łotwy, Wielkiej Brytanii, Australii i Niemiec. Dla wielu fanów Eurowizji zwycięstwo tego zespołu było ogromną niespodzianką, a większość z nich stawiała właśnie na Aistė. 

Oficjalne wideo piosenki na dzień dzisiejszy (31.03) uzbierało 95952 wyświetleń na kanale YouTube. Występ z preselekcji uzbierał natomiast 296927 wyświetleń co w sumie daje grupie Fusedmarc 392879 wyświetleń na oficjalnym kanale Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenka w obu wersjach ubierała łącznie 7335 “kciuków” w górę i 5322 w dół. W rankingu escstats.com zajmuje ostatnie miejsce z dorobkiem 203 punktów,

natomiast w aplikacji My Eurovision Scoreboard zajmuje ostatnie 43. miejsce z 727 punktami na koncie.

A oto co utworze Rain of Revolution sądzą widzowie z serwisu YouTube:

Vaulson Neoleon:

Ta piosenka jest bardziej oryginalna, niż pozostałe.

Karolis Petraitis:

Zobaczymy co powiecie jeśli trafią do finału i znajdą się w top 10

Patrik Peťko:

Lubicie tę piosenkę?  Ya! Yeh yeh! Ya ya! Ye ja ja ja! Yah! Yah yeh! Ja ja yeh! 😀 😀

Matas Miliauskas:

Ta piosenka znaczy dla mnie coś więcej niż tylko Eurowizja. To jak początek nowej ery na Litwie.
Na koniec poznajmy opinię osób z naszej redakcji na temat tegorocznej litewskiej propozycji:

Bartek:

Niestety, jest to jedna z gorszych piosenek tego roku. Panuje całkowity chaos, pani piosenkarka chyba z kosmosu do nas przyszła… Niestety ta piosenka nie przyciąga wcale uwagi, a w dodatku jest nudna. Ocena końcowa 3/10

Tomasz:

Jedyne co mogę powiedzieć o tym utworze to to, że piosenka jest energiczna, wokalistka posiada dość mocny wokal. Ale sama piosenka nie trafiła w moje dość szerokie gusta. Ocena końcowa 5/10

Timur:

Bardzo oryginalna propozycja, której po Litwie chyba nikt się nie spodziewał. Piosenka oryginalna, inna, wyróżniającą się, nie pasująca do trendów Konkursu, a więc również taka, która przypada mi do gustu. Jest muzycznym freakiem, którym w tamtym roku była Gruzja, która również mi się podobała. Trzymaj tak dalej Litwo! Ocena końcowa 6,5/10

Kolejne miejsca rankingu naszej redakcji poznamy już niebawem w kolejnych częściach cyklu. Pragniemy przypomnieć, że pod naszą ocenę nie podchodzą propozycje z Polski oraz Rosji, której udział w tegorocznej edycji Konkursu jest wciąż niepewny.

(źródła: dancefestival.lt; eurovision.tv; lithuanianculture.lt; fot.: 15min.lt; alfa.lt; kauno.diena.lt; ore.lt; )

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *