Słuchem Redakcji: Hiszpania – Manel Navarro – Do It For Your Lover

40. miejsce w rankingu redakcji zajęła Hiszpania, którą w tym roku będzie reprezentował Manel Navarro Quesada. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii Hiszpanii na Eurowizji to zachęcamy do przypomnienia sobie artykułu z zeszłorocznego, przedeurowizyjnego cyklu ”Droga do Sztokholmu: Hiszpania”.

Manel, to 21-latek urodzony 7 marca 1996 roku w Barcelonie. Od małego interesował się muzyką, od dziecka brał udział w różnych konkursach wokalnych. W jego rodzinnym domu głównie słuchano Boba Dylana i The Rolling Stones, za sprawą jego taty. To właśnie ojciec podarował Manelowi pierwszą gitarę, kiedy ten miał 14 lat. Od tego momentu zaczął tworzyć swoje pierwsze utwory, które nauczył się tworzyć sam. James Bay, HozierBen Howard, Passenger czy Ed Sheeran to artyści, z których czerpie inspiracje orz nagrywał covery ich piosenek we własnych interpretacjach.

Jego kariera na szerszą skalę rozpoczęła się kiedy zaczął zamieszczać swoje wersje różnych piosenek w Internecie. Kolejnym krokiem w 2014 roku był udział w konkursie Teen Star, przeznaczonym dla młodych, uzdolnionych artystów. Manel zwyciężył wtedy dzięki swojej wersji piosenki Drake’aHold On We’re Going Home.

Po triumfie w Teen Star podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy z wytwórnią TeenStarRecords. Mimo swojego pierwszego sukcesu nigdy nie zdecydował się pojawić w programach telewizyjnych typu talent-show. Uważa, że każdy ma swoją drogę do upragnionej kariery, a ta zaproponowana przez tego typu widowiska nie jest dla niego, ponieważ jest nie tylko piosenkarzem ale również gitarzystą i kompozytorem. Ponadto, nie byłby zadowolony śpiewając piosenki dopasowane mu przez kogoś, niekoniecznie pasujące do jego stylu i gustu muzycznego.  Jak okazało się później, wpłynęło to korzystnie na jego karierę, ponieważ parę miesięcy po przygodzie z Teen Star podpisał umowę z wytwórnią Must Producciones, która wylansowała Ayuryn i Sweet Californię – bardzo popularne zespoły na hiszpańskim rynku muzycznym. Dla dziewczyn z drugiego zespołu występował jako support przed koncertami z trasy Wonder Tour. Wtedy pierwszy raz wykonywał swój premierowy singiel Brand New Day.

Przełomem okazał się rok 2016, kiedy podpisał swój największy kontrakt z Sony Music, jedną z najważniejszych wytwórni w przemyśle muzycznym. W ramach współpracy ukazał się kolejny singiel Candle, który osiągnął jeszcze większą popularność niż poprzedni utwór, docierając na drugie miejsce Toplisty Spotify Spanish Viral.

Pod koniec roku jego priorytetem stały się przygotowania utworu na Konkurs Piosenki Eurowizji 2017. Zdecydował się na udział, bo jak twierdzi, Eurowizja jest dla artysty olbrzymią szansą, której nie można odmówić. Dzięki wsparciu swojej wytwórni udało się przygotować Do It For Your Lover i zaprezentować telewizji TVE, która zaakceptowała propozycję i zaprosiła Manela do udziału w finale Objectivo Eurovision 2017. W ten oto sposób stał się jednym z 6 kandydatów do miana reprezentanta Hiszpanii. Szczegółowy przebieg finału preselekcji opisaliśmy tutaj.  Eurowizyjny utwór Navarro doszedł na 34. miejsce top listy Los 40 Principales. Piosenkarz uważa, że nadaje się idealnie do stacji radiowych w całej Europie.

Po preselekcjach Objectivo Eurovision 2017 doszło do skandalu. Wyboru dokonał 3 osobowy panel jurorski po remisie, jaki powstał po przeprowadzeniu całości głosowania. W krótkim czasie po zakończeniu preselekcji internauci znaleźli silne powiązania między Manelem a członkiem jury – Xavim Martinezem, prezenterem radiowym. Panowie nie ukrywali swoich przyjaznych relacji już miesiąc przed finałem preselekcji na Twitterze a ponadto Manel był gościem podczas audycji u Martineza. Dodatkowo, juror przyznał najmniejszą notę faworytce całych preselekcji – Mireli, która z resztą wygrała głosowanie widzów. Sprawa trafiła nawet do hiszpańskiego parlamentu, który nakazał TVE przedstawić szczegóły wyboru reprezentanta.

Jeżeli chodzi o statystyki przedeurowizyjne, Manel radzi sobie raczej średnio. Na kanale Eurowizji, oficjalny klip wstawiony ponad tydzień temu zgromadził 186 812 wyświetleń, 4 991 “kciuków” w dół oraz 4 156 w górę. Mimo to, w komentarzach pod filmem można znaleźć wiele pozytywnych komentarzy z różnych części Europy. “Dlaczego jest tak wiele negatywnych opinii? Ta piosenka jest świetna! Chwytliwa, zachęcająca do tańca i wprawiająca w dobry humor. O wiele lepsza niż w zeszłym roku! Gratulacje dla Hiszpanii, i powodzenia z Bułgarii- pisze creative. “Kocham ten utwór! Powodzenia Hiszpanio, ze Szwecji!”- komentuje Flower 1221. “Ta piosenka jest straszna” – podsumowuje Anny. W jednym z większych rankingów przedeurowizyjnych prowadzonym przez escstats.com, Hiszpania zajmuje 40. miejsce z 337, trzy razy wpłynęły rankingi gdzie był na pierwszym miejscu.

W rankingu utworzonego w aplikacji My Eurovision Scoreboard Hiszpanii idzie niewiele lepiej. Manel znajduje się na 39. miejscu z liczbą 1048 punktów.

Czas poznać opinie naszej redakcji!

Tomasz:

Moja ocena Hiszpanii. Piosenka dość przyjemna, szybko wpada w ucho, jednak to jest typ piosenki, która szybko zostanie zapomnienia. Ocena 6/10

Bartek:
Zdecydowanie wolałem Mirelę. Jest to piosenka lekka i miła do posłuchania ale moim zdaniem nie ma niczego, co przyciągnęłoby słuchacza na dłużej, ani nie sprawia dobrego pierwszego wrażenia, trzeba się z nią osłuchiwać, a jak wiemy na Eurowizji Manel będzie miał tylko 3 minuty aby przekonać do siebie widownię. Ocena 6/10
Dariusz:
Utwór Hiszpanii nie zachwyca mnie jakoś specjalnie, przesłuchałem kilka razy, ale uważam że jest to jeden z gorszych wyborów tego kraju w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli będzie w top20 to będę w ogromnym szoku. Ocena 4,5/10
Timur:
Po wspaniałych propozycjach z 2014, 2015 i 2016 roku Hiszpania w końcu musiała mnie zawieźć. W samych preselekcjach żaden z utworów nie przypadł mi do gustu. Dużo lepsze (ale również nie robiące ogromnego wrażenia poza Brequette) utwory znalazły się w castingu internetowym. Piosenka Manella jest bardzo monotonna i dość płytka. Jedyny plus jaki potrafię znaleźć to to, że piosenka jest radiowa. Ocena 0/10

(źródła: abc.es; metro.co.uk; eurovision-spain.com; wiwibloggs.com; Twitter)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *