Słuchem Redakcji: Albania – Lindita Halimi – World

34. miejsce w rankingu redakcji INFE Poland zajmuje Albania i Lindita Halimi z piosenką World. Jeżeli chcielibyście poczytać i dowiedzieć się nieco o historii Albanii na Eurowizji to zachęcamy do przypomnienia sobie artykułu z naszego zeszłorocznego, przedeurowizyjnego cyklu ”Droga do Sztokholmu: Albania”.

Lindita Halimi urodziła się w 1989 roku w Vitinie w Kosowie. Jako 16-latka brała udział w trzeciej edycji albańskiego programu Idol, w którym znalazł się w top 10. W 2013 roku przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, a w 2016 roku wzięła udział w piętnastej edycji amerykańskiego Idola, w którym udało jej się dotrzeć do top 51.

Kosowianka brała też dwukrotnie udział w organizowanym przez telewizję Top Channel programie Top Fest. W jednej edycji udało jej się zdobyć pierwsze miejsce. Lindita wygrała też jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Albanii – program Kënga Magjike (Magical Song). Brała również udział w Nota Fest w 2010 roku, gdzie w jednej z kategorii zwyciężyła, a w innej zajęła drugą pozycję. Halimi była nominowana do nagrody Zhurma Show Award w 2011 roku w kategorii “Najlepsza taneczna piosenka”, gdzie niestety nie udało jej się wygrać.

Zwycięski 55. Festivali i Këngës nie był jej pierwszym startem w festiwalu. Lindita pojawiła się już w albańskich preselekcjach w 2014 roku z utworem S’te fal z którym zajęła trzecie miejsce. Wtedy pokonali ją Bojken Lako Band z kompozycją Të Ndjej i Elhaida Dani z propozycją Diell. Poniżej możecie zobaczyć konkursowy występ Lindity Halimi z 53. edycji FiK.

Podczas selekcji głosowanie jurorów wygrała właśnie Lindita zdobywając 80 punktów, a w tym 5 najwyższych not. W głosowaniu widzów znalazła się dopiero na trzecim miejscu. Po zsumowaniu wszystkich zdobytych punktów pierwsze miejsce zdobyła właśnie Lindita Halimi i jej piosenka Botë (Świat). Kilka dni po zwycięstwie zdecydowano, że na Eurowizji w Kijowie wokalistka wykona swój utwór w całości po angielsku. Głównym powodem takiej decyzji jest to, aby przesłanie utworu trafiło do wszystkich, a nie jedynie do osób posługujących się językiem albańskim.

Czas na to co tygryski lubią najbardziej, czyli statystyki przedeurowizyjne! Oficjalnym wideoklip na dzień dzisiejszy (04.04) ma ponad 430 tys. wyświetleń na oficjalnym kanale Konkursu Piosenki Eurowizji. Utwór uzbierał  ok. 6 tys. “łapek” w górę i ok. 1 tys. w dół. W rankingu escstats.com Albania zajmuje 27. miejsce z dorobkiem 522 punktów.

W popularnej wśród fanów Konkursu aplikacji My Eurovision Scoreboard Lindita zajmuje 26. miejsce z 4311 punktami.

Sprawdźmy co o utworze oto co utworze myślą internauci:

Sela Moor:

Potencjalny czarny koń. Ona może wygrać <3

Ivan .M:

Albańskie propozycje nigdy mnie nie zawodzą. Takie piosenki zawsze mają mój głos. Gratulacje dla zwycięzcy Konkurs Piosenki Eurowizji 2017 – Albanii. Pozdrowienia z Chorwacji dla moich cudownych albańskich przyjaciół.

Aaron Cardwell:

Ten głos… niesamowity! Naprawdę niesamowity! Powodzenia z Wielkiej Brytanii Albanio.

Tigran Mkheyan:

Jedna z najlepszych piosenek w tym roku! Powodzenia z Armenii

A teraz czas na komentarze członków naszej redakcji INFE Poland:

Bartek:

Podejrzewam, że w tym roku się podniosą. W tym roku remastering się udał, piosenka jest bardzo ładna obawiam się tylko, że może się zgubić w tłumie. Wszystko będzie zależało od tego jak zostanie wykonana. Ocena końcowa 9/10

Timur:

Bardzo dobra, pompatyczna ballada. Po delikatnej zmianie warstwy muzycznej i zmianie tekstu na angielski utwór nie stracił zbyt dużo. Słychać, że utwór był nagrywany z prawdziwą orkiestrą. Nadaje to utworowi tajemniczy i królewski charakter. Lindita ma cudowny i potężny głos. Kolejny rok z rzędu Albania jest w gronie moich faworytów! Ocena końcowa 7,5/10

Dariusz:

Lindita ma całkiem ok głos, sama piosenka sprawia wrażenie jednej z wielu, jakbym gdzieś już to słyszał. Ogólnie wpada w ucho, tylko nie wiem czy to wystarczy, żeby awansować do finału. Ocena końcowa 6,5/10

Tomek:

Dość mocna propozycja, piosenka naprawdę mi się podoba, jednak największym minusem jest język angielski. Z tym dużo traci na wartości – tekst brzmi jakby ktoś dosłownie tłumaczył i jakoś doklejał do melodii. Ocena końcowa 7/10

Kamil:

Albania od samego początku była w gronie moich faworytów i nie zmieniło się to nawet po nieudanym moim zdaniem revampie. “World” jest świetną piosenką o bogatej warstwie instrumentalnej, pełną mistycznej aury. Lindita ma niesamowity głos i świetnie to prezentuje. Liczę na jak najwyższe miejsce w finale dla Albanii! Ocena końcowa 9/10

(źródła: rtsh.al; wikipedia.org; fot.: billbordi.net; telegrafi.com; oikotimes.com; magazina.al)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *