Słuchem Redakcji: Chorwacja – Jacques Houdek – My Friend

39. miejsce w rankingu redakcji INFE Poland, zajmuje Chorwacja, którą reprezentować będzie, Jacques Houdek podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o historii Chorwacji na Eurowizji to zachęcamy do przypomnienia sobie artykułu z zeszłorocznego, przedeurowizyjnego cyklu ”Droga do Sztokholmu: Chorwacja”.

Jacques Houdek właściwie Željko Houdek, urodzony 14 kwietnia 1981 roku, w Velika Gorica. W młodości uczył się gry na fortepanie, ukończył liceum muzyczne oraz uczył się fachu fryzjerskiego w szkole zawodowej.  Po skończeniu liceum w 2001 roku dostał się do Berklee College of Music. W 2002 roku pojawił się jego pierwszy solowy singiel pt: Čarolija, który został zaprezentowany podczas krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji – festiwal Dora,  Željko zajął wówczas 12. miejsce.

W tym samym roku, podpisał kontrakt płytowy z Chorwacką wytwórnią płytową Croatia Records. W 2004 roku ukazała się jego debiutancka płyta studyjna zatytułowana tak samo jak pierwszy singiel Čarolija, rok później wydana została kolejna płyta Kad si sretan, natomiast w 2006 roku album Živim za to. W 2006 roku Houdek wziął ślub z Brigitą Krkač, z którą ma dwoje dzieci, córkę Sofiję i syna Davida.

Znany już na ten moment Jacques nawiązał współpracę w sierpniu 2010 roku, z amerykańską piosenkarką, a naszą reprezentantką kraju podczas Eurowizji, Isis Gee  z którą nagrał utwór Live.

Wziął także udział w przesłuchaniach do programu The X Factor UK, gdzie wystąpił pod pseudonimem Croatian Sensation, pomimo awansu do kolejnego etapu konkursu, nie został dopuszczony do startu z powodu niedostarczenia zezwolenia na pracę w odpowiednim czasie. 25 maja 2012 roku ukazała się jego nowa płyta studyjna zatytułowana Meni za ljuba. W 2015 roku został jednym z mentorów w programie The Voice – Najljepši glas Hrvatske. 

W 2005 roku udzielił wywiadu magazynowi Tena, w którym wyznał, że „geje i lesbijki nie mogą być traktowani na równi z innymi obywatelami, ponieważ to oznacza powrót Sodomy i Gomory”. Za te słowa w 2006 roku otrzymał miano „Homofoba roku”, bardzo szybko żałował swoich słów i opublikował oświadczenie na swoim oficjalnym koncie w serwisie Facebook, w którym wyraził swój żal za nominację oraz przyznał, że jest przyjazny homoseksualistom.

Jeżeli chodzi o statystyki przedeurowizyjne, Jacques Houdek na kanale Eurovision Song Contest, oficjalny klip wstawiony ponad 4 tygodnie temu zgromadził 413 980 wyświetleń, 1 910 „kciuków” w dół oraz 5 096 w górę.  W jednym z większych rankingów przedeurowizyjnych prowadzonym przez escstats.com, Chorwacja zajmuje 33. miejsce z 495 punktami.

W rankingu utworzonego w aplikacji My Eurovision Scoreboard Chorwacja znajduje się na 36. miejscu z liczbą 1881 punktów.

Zapewne jesteście ciekawi jak tegoroczną propozycję Chorwacji, ocenia nasza redakcja, poniżej opinie:

Tomasz:

Piosenka dość intrygująca, łącząca elementy klasyczne z muzyką nowoczesną. Dodać do tego dobry wokal i wynik na pewno będzie zadowalający. Osobiście nie przepadam za takim połączeniem. Ocena końcowa 6/10

Bartek:

Niestety, ale po zeszłorocznej świetnej piosence Chorwacja wysyła bardzo zły utwór. W mojej opinii jest nudny, nieciekawy i wtórny. Jedyny plus to umiejętności wokalne… Ocena końcowa 3/10

Darek:

Kompletnie jestem na nie! Gdybym tylko mógł dać ocenę na minusie, chętnie bym to zrobił. Uwielbiam ten region Europy – Serbia, Czarnogóra, ale w tym roku Chorwacji mówię zdecydowanie nie, piosenka kompletnie do mnie nie trafia, a wykonawca jakoś kompletnie nie pasuje mi do eurowizyjnego klimatu. Ocena końcowa 1/10

Timur:

Chorwacja, czyli kolejny kraj wystawiający dużo gorszy utwór w porównaniu do poprzedniego roku. Piosenka jest oryginalna – łączy języki i sposoby śpiewania, jednak wszystkiego jest zbyt dużo. Utwór jest dość cofnięty w czasie, nadałby się na Konkurs organizowany w poprzedniej dekadzie. Nie ma w nim także nic nowoczesnego. Ocena końcowa 0/10

(źródła: wiwibloggs.com; youtube.com; jacqueshoudek.com)

About Dariusz Fry

Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje. Mam 31 lat. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! Preselekcjami innych krajów i całą oprawą konkursu zacząłem interesować się w 2008 roku. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Grecja. Kocham Eurowizję za to, że jest nieprzewidywalna i dzięki niej mogę poznać wielu wspaniałych i ciekawych ludzi!

Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje. Mam 31 lat. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! Preselekcjami innych krajów i całą oprawą konkursu zacząłem interesować się w 2008 roku. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Grecja. Kocham Eurowizję za to, że jest nieprzewidywalna i dzięki niej mogę poznać wielu wspaniałych i ciekawych ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *