Słuchem Redakcji: Ukraina – O.Torvald – Time

Eurowizja 2017 coraz bliżej a przed nami miejsce 36. w rankingu redakcji INFE Poland. Miejsce to przypadło tegorocznym reprezentantom gospodarzy czyli Ukrainie, która już drugi raz w historii gościć będzie artystów z całej Europy. Szczegółową historię dotyczącą udziałów Ukrainy, możecie przeczytać w jednej z odsłon ubiegłorocznego cyklu przedeurowizyjnego: “Droga do Sztokholmu: Ukraina”.

W tym roku preselekcje narodowe zwyciężyła rockowa grupa O.Torvald z piosenką Time, i to właśnie im przyjrzymy się dzisiaj bliżej. Grupa powstała w 2005 roku, pierwotnie w Połtawie, jednak muzycy pragnęli rozwinąć swój zespół. Zdecydowali się na przeprowadzkę do Kijowa, gdzie wynajęli dom, w którym mieszkali i zorganizowali salę prób. Od tego czasu wydali już 7 albumów studyjnych. Pierwszy, zatytułowany O.Torvald został opublikowany w 2008, kiedy podpisali umowę z wytwórnią Moon Records. Zespół w obecnym składzie złożony jest z pięciu członków: Yevhen Halych (wokal, gitara rytmiczna) Denys Myzyuk (gitara prowadząca, wokal wspierający), Oleksandr Solokha (perkusja), Mykyta Vasylʹyev (gitara basowa, wokal wspierający) Mykola Rayda (DJ, klawiszowiec). Mogą poszczycić się występami na największych ukraińskich festiwalach muzycznych u boku gwiazd muzyki rockowej. Na festiwalu Prosto Rock dzielili scenę z Linkin Park i Garbage, natomiast na Krashche Misto UA z The Rasmus oraz Evanescence.

Zespół jest silnie związany z Polską. Po swojej dłuższej trasie koncertowej po Ukrainie w 2013 ogłosili w Kijowie, że na moment żegnają się z ukraińską sceną aby skupić się na podboju naszej, polskiej. W marcu 2014 wyruszyli wspólnie z grupą Illusion, legendą polskiego rocka, na trasę po Polsce, gdzie występowali jako support. Specjalnie na tę okazję przygotowali polskie wersje swoich piosenek. Panowie byli uczestnikami 9 edycji programu Must Be The Music w 2015 roku, jednak nie udało im się przejść do półfinałów. Mimo to, zostali docenieni przez jurora talent show – Piotra Roguckiego. Wokalista zespołu Coma, po usłyszeniu castingowego występu uznał że wygrają ówczesną edycję. Ponadto pochwalił image grupy, w szczególności przypadły mu do gustu wąsy artystów. Słowa uznania wypowiedziała także Kora, skomplementowała Ukraińców stwierdzeniem, że są bezbłędni a w ich utworze jest dużo wolności (grupa zaprezentowała wtedy swój własny utwór Bij). Artyści w tym samym roku wystąpili podczas 21 Przystanku Woodstock, w Kostrzynie nad Odrą.

O.Torvald z utworem Time zostali wybrani poprzez narodowe selekcje, w którym głos mieli zarówno widzowie jak i panel jurorski, w proporcji 50/50. Zarówno w jednej jak i drugiej części głosowania zdobyli 2 miejsce, jednak pozwoliło to zostać następnym po Jamali reprezentantem Ukrainy. Szczegóły dotyczące wyboru możecie znaleźć tutaj.

Wokalista zespołu Yevhen, podkreśla, iż udział jego zespołu podczas Eurowizji 2017 ma złamać wszelkie stereotypy związane z Konkursem. Chcą przekazać swoją wiadomość oraz pragną aby została usłyszana przez widownię. Jak twierdzi, kłopoty z jakimi musimy się zmierzyć w obecnych czasach nie wynikają tylko z kryzysu finansowego, ale głównie z powodu problemów w kontaktach międzyludzkich. Uważa, że występ jego grupy na Eurowizji pomoże otworzyć ludziom oczy.

Lider zespołu skomentował także sytuację jaka zaistniała po wyborze Yulii Samoylovej na reprezentantkę Rosji. Nazwał posunięcie kraju jako genialną zagrywkę, a większe komentowanie tej sytuacji jest nie ma najmniejszego sensu. Zaapelował jednak aby być ostrożnym, kiedy komentuje się tę sprawę, niezależnie od tego, czy pojawi się ona na Ukrainie czy też nie, ponieważ jest to rodzaj “wojny informacyjnej”. Samą Yulię nazwał “żołnierzem informacyjnym”

Jeżeli chodzi o statystyki, to videoclip na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTube zgromadził już 193 776 wyświetleń, 4470 “kciuków” w górę i 2079 “kciuków” w dół. Wybrani użytkownicy serwisu napisali następujące opinie o utworze:

Ichiiyuaki:

Nie jest to mój ulubiony gatunek muzyczny, ale jest to utwór, który wyróżnia się spośród reszty, odtwórczych,  piosenek pop bez wyrazu.

Revan:

Jestem bardzo zadowolony z takiej rockowej piosenki w Konkursie, brzmi bardzo dobrze. Klimat, wokal – wszystko jest świetne. Zagłosuję n was chłopaki! Powodzenia z Azerbejdżanu.

mitch0o:

Lubię ten utwór. Brzmi trochę jak “MUSE”, nie jest to coś, do czego przywykliśmy na Eurowizji. Ale większa różnorodność w Konkursie jest zawsze mile widziana, jednak rozumiem, dlaczego nie wszystkim może się podobać.

Tradycyjnie zrobiliśmy przegląd dwóch najpopularniejszych rankingów eurowizyjnych, w których fani z całego świata mogą oddać swoje głosy. I tak na portalu escstats.com gospodarze zajmują w tym momencie 39. miejsce z liczbą punktów 294. Dwie osoby głosujące wskazały piosenkę jako swoją ulubioną.

Z kolei w aplikacji mobilnej My Eurovision Scoreboard piosenka Time uplasowała się na  35. miejscu zdobywając 2220 punkty.

Na sam koniec poznajmy opinię członków naszej redakcji!

Bartek:

Rzeczywiście, piosenka Time wyróżnia się na tle pozostałych, nie ma drugiej o takim charakterze czy energii. Jeżeli pozbawilibyśmy utwór refrenu podejrzewam że byłbym wielkim fanem tego utworu. Nie jest oczywiście źle, ale refren mógłby być lepszy. Ocena końcowa 8/10

Tomasz:

Dość ciekawa propozycja. Lekko mocniejsze brzmienie. Nie sądzę, żeby osiągnęła jakiś mega wysoki wynik, ale osobiście mi się podoba. Ocena końcowa 8/10

Timur:

Ukraina 2017, czyli piosenka z kategorii “coś innego niż pop i przeciętna ballada”, a mianowicie utwór typowo rockowy, ale jednak trochę inny od rockowo-popowej zeszłorocznej propozycji Cypru. Głos jest dobry, jednak utwór nie przypada mi do gustu zapewne dlatego, że wielbicielem muzyki rockowej nie jestem. Mimo wszystko trzymam kciuki, bo utwór trochę inny gatunkowo jest plusem i dobrze robi Eurowizji. Ocena końcowa 1,5/10
Kamil:
Po tak fantastycznej propozycji z poprzedniego roku w Ukrainie spoczywały z mojej strony ogromne nadzieje… O.Torvald sprowadzają na Eurowizję świeżość i rockowe brzmienie, lecz nie przekonuje mnie to… Ocena końcowa 5/10
Darek:
Tegoroczna piosenka gospodarzy jest zupełnie nie w moim guście, trochę odbiega od “norm” eurowizyjnych ale to dobrze, nie wszystkie muszą być typowo popowe lub balladowe, za to daje im mały plus, jednakże uważam ze nie jest to najlepsza decyzja Ukrainy. Ocena końcowa 5,5/10

 

(źródła: eurovision.tv; wikipedia.org; onet.pl; world.24-my; The Sun; wiwibloggs.com; youtube.com; ukrinform.net)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *