Słuchem Redakcji: Norwegia – JOWST – Grab The Moment

Czas na miejsce 26. w przedeurowizyjnym rankingu redakcji INFE Poland! Tym razem przeniesiemy się do Skandynawii, a dokładniej rzecz ujmując do Norwegii, którą w tym roku z piosenką Grab The Moment reprezentuje  JOWST.  Chcielibyście zapoznać się z historią Norwegii w Konkursie Piosenki Eurowizji? Jeśli tak to zapraszamy do przeczytania artykułu z naszego zeszłorocznego cyklu  „Droga Do Sztokholmu: Norwegia” w który krótko omawiamy eurowizyjną przygodę tego wspaniałego kraju.

JOWST to tak naprawdę Joakim With Steen – norweski producent muzyczny i autor tekstów, z którym do Kijowa wybierze się Aleksandrem Walmannem Åsgården – norweski piosenkarz.

Joakim With Steen (JOWST)

Joakim With Steen urodził się 26 czerwca 1989 roku w Trondheim. W wieku 14 lat wraz z rodziną przeprowadził się do Steinkjer.  Już w wieku 15 lat zaczął interesować się muzyką punk rockową, a także pisaniem tekstów. Studiował na producenta muzycznego w szkole Nordoff Vocational w której później także uczył. W 2011 roku rozpoczął pracę jako inżynier dźwięku i producent. Pierwszą artystyczną ideą JOWST był projekt Making a Hit. W zamkniętej grupie na portalu Facebook dał swoim przyjaciołom możliwość oceny trwającego procesu pisania i tworzenia eurowizyjnego numeru Grab the Moment.

Aleksander Walmann Åsgården

Za wokalną częścią piosenki stoi wspomniany wcześniej Aleksander Walmann Åsgården. Wokalista urodził się 12 stycznia 1986 roku w norweskim mieście Porsgrunn. Dorastał w muzycznej rodzinie, a więc muzyką interesował się już od małego. W 2012 roku piosenkarz wziął udział w The Voice – Norges beste stemme, czyli norweskiej wersji popularnego talent show The Voice. W programie dotarł aż do finału. Wraz z Hege Øversveen i Leif Anders Wentzel zajął drugie miejsce.

W tegorocznej edycji norweskich preselekcji do Eurowizji Melodi Grand Prix swoje głosy w stosunku 50/50 oddali widzowie i międzynarodowe jury. W taki sposób do Superfinału trafili: Urlikke, Elin & The Woods, Ammunition i oczywiście JOWST na którego zagłosowało jury z Izraela, Szwecji, Węgier i Malty. Spośród finałowej czwórki zwycięską piosenką okazało się właśnie Grab The Moment.

Teraz spojrzymy na statystki i opinie na temat tegorocznej norweskiej propozycji. Na dzień 12.04 utwór Grab The Moment na oficjalnym kanale Konkursu Eurowizji na YouTube uzbierał około 770 tys. wyświetleń , prawie 10 tys. „kciuków” w górę oraz około 1,5 tys. „kciuków” w dół. W rankingu prowadzonym na stronie escstats.com Norwegia plasuje się na 26. miejsce z dorobkiem 663 punktów.

W  aplikacji mobilnej My Eurovision Scoreboard do tworzenia swoich “topek” JOWST zajmuje 18. miejsce z 6004 punktami.

Zobaczmy jakie są opinie internautów na temat propozycji:

Kara Amberlee:

Mam listę państw, które zasługują na zwycięstwo ESC. To jest na tej liście!

José Vicente Saavedra Perona:

Zdecydowanie najlepsza skandynawska propozycja.

Alex M:

To jest powiew świeżego powietrza. Bardzo współczesne, bardzo 2017! Pozdrowienia zza oceanu!

Ok’Tivs Nesta:

Każdego roku Norwegia miło zaskakuje!

Teraz sprawdźmy co o utworze z Norwegii sądzi kilku z członków redakcji INFE Poland:

Timur:

Nowoczesna, wydaje mi się, że pasująca do radia piosenka. W samym MGP Norwegowie nie mieli moim zdaniem żadnych ciekawych i godnych uwagi piosenek, ale wybór padł na jedną z tych lepszych. Nie jest źle, ale w zeszłym roku utwór Agnete był moim “number one”! Propozycję “Grab The Moment” plasuję w okolicach 20. miejsca. Ocena końcowa 5,5/10

Tomek:

Piosenka mi się podoba. Jest przyjemna dla ucha. Może troszkę przekombinowany jest refren, ale ogólnie nie brzmi to najgorzej. Ocena końcowa 7/10

(źródła: eurovision.tv; wikipedia.org fot.: eurovision-12points.fr; jowstmusic.com; nrk.no; artistpartner.no)

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *