Słuchem Redakcji: Mołdawia – SunStroke Project – Hey Mamma

Kolejnym przystankiem przed Eurowizyjnym świętem, w naszym cyklu #SłuchemRedakcji jest Mołdawia, która zajmuje 24 miejsce w rankingu redakcji INFE Poland. Więcej na temat historii kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji, możecie przeczytać w zeszłorocznym cyklu “Droga do Sztokholmu”, w którym szerzej opisaliśmy Mołdawię, artykuł dostępny TUTAJ

Po raz drugi, bałkański kraj reprezentować będzie grupa SunStroke Project.

Zespół został założony w 2007 roku przez skrzypka Antona Ragozę i saksofonistę Siergieja Stiepanowa, którzy poznali się podczas służby wojskowej, kiedy to narodził się pomysł stworzenia przez nich grupy. W 2010 roku nowym wokalistą zespołu został Siergiej Jałowickij. Tego samego roku grupa postanowiła wziąć udział w Mołdawskich preselekcjach do konkursu piosenki eurowizji, który odbywał się w Oslo, dzięki wygranej Alexandra Rybaka. Pod koniec lutego zespół wystąpił z piosenką “Run Away” w pierwszej rundzie półfinałowej i z pierwszego miejsca awansował do finału, który odbył się 6 marca. Grupa zdobyła w nim maksymalną liczbę 24 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów, tym samym wygrywając eliminację.

25 maja grupa SunStroke Project, otworzyli stawkę pierwszego półfinału Eurowizji w Oslo i z dziesiątego miejsca zakwalifikowali się do finału, w którym zajęli ostatecznie 22. miejsce z 27 punktami na koncie.
Po udziale w konkursie popularność zdobyła instrumentalna solówka Siergieja Stiepanowa zagrana na saksofonie,  został wówczas okrzyknięty mianem Epic Sax Guy – powstała nawet wersja 10 godzinna tego wykonu TUTAJ.

Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół wydał kolejne single – „Sax U Up”, „Epic Sax”, „Scream”, „Listen” oraz „Play with Me”. W 2011 roku formacja wyruszyła w trasę koncertową oraz nagrała dwa nowe utwory – „Walking in the Rain” i „Sunshine Day”.
W 2012 roku zespół ponownie zgłosił się do krajowych eliminacji eurowizyjnych, tym razem z piosenką „Superman”, która nie została zakwalifikowana do stawki półfinałowej.

W 2015 roku zespół zgłosił się ponownie do udziału w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworami „Lonely” i „Day After Day” nagranym we współpracy z Michaelem Rą. Obie propozycje zostały zakwalifikowane do rundy przesłuchań, po której w stawce pozostała piosenka „Day After Day”. W lutym zespół wystąpił w pierwszym półfinale selekcji i awansował do finału, w którym zajął ostatecznie trzecie miejsce.

W tym roku już piąty raz chłopaki zgłosili się do krajowych preselekcji. Po przesłuchaniach na żywo, do których dopuszczono 39 piosenek, wybrano 14, które zakwalifikowały się do półfinału selekcji. W półfinale, który odbył się 24 lutego 2017, 8 utworów zakwalifikowało się do finału, a wśród nich również piosenka “Hey Mamma”.
W finale, który miał miejsce dzień później, Sunstroke Project zdobył 22 punkty (10 od jurorów i 12 od widzów), dzięki czemu wygrał eliminacje i został reprezentantem Mołdawii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Piosenka która została zaprezentowana na oficjalnym kanale Eurowizji w YOUTUBE, jak do tej pory “zdobyła” 556 865 wyświetleń w tym 8 501 łapek w górę, a 1 320 łapek w dół.
Jednym się piosenka podoba, inni raczej nie są przychylni do niej, wybrane komentarze poniżej:

Chelsea H

I didn’t know Draco Malfoy was going to be in Eurovision!!

Allen San

Is this song about a guy who wants to bang the mother of his girlfriend. Or what is it about

Pol Marin

Congratulations Moldova from Spain !! Is a good song !!

Christian R. 

This has to qualify! For sure! #SaveEpicSaxGuy #SaveEpicViolinMan #SaveEpicLeadSingerGuy

Jeśli chodzi o statystki przed eurowizyjne, na portalu escstats.com piosenka Mołdawska, zajmuje 34 miejsce, z 425 punktami, tylko  u jednej osoby piosenka zajęła 1 miejsce.

Natomiast w rankingu aplikacji MyScoreBoard, SunStroke Project zajmuje miejsce 29. z łączną ilością punktów 4286.

Poniżej prezentujemy opinie naszej redakcji:

Timur:

Skoncza, wesoła, niby nowoczesna, ale nie podoba mi się. Wraz z zaczęciem refren zaczyna mnie boleć głowa. Z piosenką z zeszłego roku było podobnie, no ale wiadomo, że po Mołdawii nie powinniśmy się nigdy spodziewać czegoś bardzo dobrego (albo chociaż dobrego). Ocena końcowa 0/10

Darek: 

Całkiem mi się podoba, wpada w ucho, można potańczyć, pośpiewać, ale nie do końca podoba mi się teledysk. Troche też nudzi mnie ten saksofon w pewnym momencie, i mam wrażenie jakbym gdzieś już to słyszał. Ogólnie spoko, ale bez szału. Ocena 4,5/10 

Tomasz:

Bardzo energetyczny kawałek. Słynny Epic sax Guy robi robotę. Jednak wiele w tej piosence się nie dzieje przez co niektórym może nie przypaść do gustu. Osobiście bardzo podoba mi się ten utwór. Ocena końcowa 9/10

 

A jak Wam się podoba propozycja tegoroczna Mołdawi?
Myślicie że w tym roku awansuje do finału? Odpowiedź na to pytanie, już w sumie za nie cały miesiąc 13 maja.

źródło: (wiwiblogs.com, własne, youtube.pl, eurovision.tv) 

 

About Dariusz Fry

Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje filologie hiszpańska. Mam 29 lat. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! Preselekcjami innych krajów i całą oprawą konkursu zacząłem interesować się w 2011/2012 roku. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Grecja. Kocham Eurowizję za to, że jest nieprzewidywalna i dzięki niej mogę poznać wielu wspaniałych i ciekawych ludzi!

Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje filologie hiszpańska. Mam 29 lat. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! Preselekcjami innych krajów i całą oprawą konkursu zacząłem interesować się w 2011/2012 roku. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Grecja. Kocham Eurowizję za to, że jest nieprzewidywalna i dzięki niej mogę poznać wielu wspaniałych i ciekawych ludzi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *