Słuchem Redakcji: Mołdawia – SunStroke Project – Hey Mamma

Kolejnym przystankiem przed Eurowizyjnym świętem, w naszym cyklu #SłuchemRedakcji jest Mołdawia, która zajmuje 24 miejsce w rankingu redakcji INFE Poland. Więcej na temat historii kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji, możecie przeczytać w zeszłorocznym cyklu “Droga do Sztokholmu”, w którym szerzej opisaliśmy Mołdawię, artykuł dostępny TUTAJ

Po raz drugi, bałkański kraj reprezentować będzie grupa SunStroke Project.

Zespół został założony w 2007 roku przez skrzypka Antona Ragozę i saksofonistę Siergieja Stiepanowa, którzy poznali się podczas służby wojskowej, kiedy to narodził się pomysł stworzenia przez nich grupy. W 2010 roku nowym wokalistą zespołu został Siergiej Jałowickij. Tego samego roku grupa postanowiła wziąć udział w Mołdawskich preselekcjach do konkursu piosenki eurowizji, który odbywał się w Oslo, dzięki wygranej Alexandra Rybaka. Pod koniec lutego zespół wystąpił z piosenką “Run Away” w pierwszej rundzie półfinałowej i z pierwszego miejsca awansował do finału, który odbył się 6 marca. Grupa zdobyła w nim maksymalną liczbę 24 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów, tym samym wygrywając eliminację.

25 maja grupa SunStroke Project, otworzyli stawkę pierwszego półfinału Eurowizji w Oslo i z dziesiątego miejsca zakwalifikowali się do finału, w którym zajęli ostatecznie 22. miejsce z 27 punktami na koncie.
Po udziale w konkursie popularność zdobyła instrumentalna solówka Siergieja Stiepanowa zagrana na saksofonie,  został wówczas okrzyknięty mianem Epic Sax Guy – powstała nawet wersja 10 godzinna tego wykonu TUTAJ.

Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół wydał kolejne single – „Sax U Up”, „Epic Sax”, „Scream”, „Listen” oraz „Play with Me”. W 2011 roku formacja wyruszyła w trasę koncertową oraz nagrała dwa nowe utwory – „Walking in the Rain” i „Sunshine Day”.
W 2012 roku zespół ponownie zgłosił się do krajowych eliminacji eurowizyjnych, tym razem z piosenką „Superman”, która nie została zakwalifikowana do stawki półfinałowej.

W 2015 roku zespół zgłosił się ponownie do udziału w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworami „Lonely” i „Day After Day” nagranym we współpracy z Michaelem Rą. Obie propozycje zostały zakwalifikowane do rundy przesłuchań, po której w stawce pozostała piosenka „Day After Day”. W lutym zespół wystąpił w pierwszym półfinale selekcji i awansował do finału, w którym zajął ostatecznie trzecie miejsce.

W tym roku już piąty raz chłopaki zgłosili się do krajowych preselekcji. Po przesłuchaniach na żywo, do których dopuszczono 39 piosenek, wybrano 14, które zakwalifikowały się do półfinału selekcji. W półfinale, który odbył się 24 lutego 2017, 8 utworów zakwalifikowało się do finału, a wśród nich również piosenka “Hey Mamma”.
W finale, który miał miejsce dzień później, Sunstroke Project zdobył 22 punkty (10 od jurorów i 12 od widzów), dzięki czemu wygrał eliminacje i został reprezentantem Mołdawii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Piosenka która została zaprezentowana na oficjalnym kanale Eurowizji w YOUTUBE, jak do tej pory “zdobyła” 556 865 wyświetleń w tym 8 501 łapek w górę, a 1 320 łapek w dół.
Jednym się piosenka podoba, inni raczej nie są przychylni do niej, wybrane komentarze poniżej:

Chelsea H

I didn’t know Draco Malfoy was going to be in Eurovision!!

Allen San

Is this song about a guy who wants to bang the mother of his girlfriend. Or what is it about

Pol Marin

Congratulations Moldova from Spain !! Is a good song !!

Christian R. 

This has to qualify! For sure! #SaveEpicSaxGuy #SaveEpicViolinMan #SaveEpicLeadSingerGuy

Jeśli chodzi o statystki przed eurowizyjne, na portalu escstats.com piosenka Mołdawska, zajmuje 34 miejsce, z 425 punktami, tylko  u jednej osoby piosenka zajęła 1 miejsce.

Natomiast w rankingu aplikacji MyScoreBoard, SunStroke Project zajmuje miejsce 29. z łączną ilością punktów 4286.

Poniżej prezentujemy opinie naszej redakcji:

Timur:

Skoncza, wesoła, niby nowoczesna, ale nie podoba mi się. Wraz z zaczęciem refren zaczyna mnie boleć głowa. Z piosenką z zeszłego roku było podobnie, no ale wiadomo, że po Mołdawii nie powinniśmy się nigdy spodziewać czegoś bardzo dobrego (albo chociaż dobrego). Ocena końcowa 0/10

Darek: 

Całkiem mi się podoba, wpada w ucho, można potańczyć, pośpiewać, ale nie do końca podoba mi się teledysk. Troche też nudzi mnie ten saksofon w pewnym momencie, i mam wrażenie jakbym gdzieś już to słyszał. Ogólnie spoko, ale bez szału. Ocena 4,5/10 

Tomasz:

Bardzo energetyczny kawałek. Słynny Epic sax Guy robi robotę. Jednak wiele w tej piosence się nie dzieje przez co niektórym może nie przypaść do gustu. Osobiście bardzo podoba mi się ten utwór. Ocena końcowa 9/10

 

A jak Wam się podoba propozycja tegoroczna Mołdawi?
Myślicie że w tym roku awansuje do finału? Odpowiedź na to pytanie, już w sumie za nie cały miesiąc 13 maja.

źródło: (wiwiblogs.com, własne, youtube.pl, eurovision.tv) 

 

Najstarszy fan Eurowizji w naszej ekipie, niebawem stuknie mi na liczniku 30-stka. Mieszkam we Wrocławiu, tutaj pracuje i studiuje m.in filologie hiszpańska. Eurowizje śledzę już od najmłodszych lat, zaraziła mnie do niej moja mama. W pełni pierwszy konkurs obejrzałem w 2000 roku! I tak to trwa do dziś, moja miłość i pasja do ESC sie pogłebia. Kraje które zawsze uwielbiam i trzymam za nie kciuki to m.in. Serbia, Czarnogóra, Hiszpania, Ukraina, Izrael. Do INFE Poland przystąpiłem w 2015 roku, dzięki temu poznałem masę świetnych ludzi. oraz wiele się tutaj nauczyłem. Aktualną ekipę INFE śmiało mogę okrzyknąć rodzinką którą sam mogłem sobie wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *