Słuchem Redakcji: Armenia – Artsvik – Fly With Me

Przed Wami kolejne miejsce w naszej topce Słuchem Redakcji. Miejsce 17. zajmuje Armenia. Reprezentantką kraju jest kobieta ukrywająca się pod pseudonimem Artsvik, która na scenie wykona utwór Fly With Me. Nim przyjrzymy się bliżej jej karierze i temu, w jaki sposób znalazła się na Eurowizji, zapraszamy do lektury o poczynaniach konkursowych Armenii zawartych w artykule z cyklu “Droga do Sztokholmu: Armenia“.

Artsvik Harutyunyan to urodzona 21 października 1984 roku w Kapat armeńska wokalistka. W 2013 roku wzięła udział w drugiej edycji programu Golos – rosyjskiej wersji popularnego The Voice. Swoją przygodę z programem zakończyła na etapie bitew.

W 2016 r. rozpoczęto proces Depi Evratesil  – selekcji, podczas którym wybierano przyszłorocznego reprezentanta Armenii.
Pierwszym etapem były zapisy online. Od 6 lipca do 25 sierpnia telewizja armeńska zbierała zgłoszenia do konkursu.
Kolejnym etapem były przesłuchania. Odbyły się one we wrześniu. Spośród zgłoszeń z różnych krajów, m.in.: Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Gruzji czy też Armenii wybrano 80 uczestników selekcji. Podczas przesłuchań każdy uczestnik miał 2 minuty na to, by przekonać do siebie członków Jury. W skład Jury wchodzili reprezentanci kraju:

  • Iveta Mukuchyan (2016)
  • Essaï Altounian (2015)
  • Aram Mp3 (2014)
  • Inga Arshakyan (2009 i 2015)
  • Anush Arshakyan (2009)
  • Hayko (2007)

Jeśli któryś z uczestników się spodobał, członkowie naciskali przycisk. Do następnej rundy awansowali ci, którzy uzyskali “TAK” od trójki sędziów.

W drugim etapie było już 37 uczestników. Tym razem sędziowie tworzyli z uczestników grupy. Grupa mogła się składać z 4 uczestników. Każdy z Jury mógł nacisnąć przycisk podczas ostatnich 10 sekund każdego występu. Uczestnik wędrował do grupy tego sędziego, który nacisnął przycisk jako pierwszy. Jeśli żaden z nich nie nacisnął przycisku, uczestnik był eliminowany.

Trzeci etap – sędziowie wybierali dwóch członków swojej grupy, którzy stawali do muzycznej bitwy przeciwko sobie. Panowała zasada – jeden zostaje, jeden odpada. Pięciu pozostałych przyznawało punkt dla ulubionego artysty. Następnie lider grupy przyznawał trzy punkty. Do wygranej potrzeba było mieć więcej punktów niż przeciwnicy. Na koniec dwóch ostatnich uczestników grupy walczyło ze sobą, jednak wtedy, o tym, kto przejdzie dalej decydował już lider grupy.

Kolejnym etapem był pierwszy półfinał, który odbył się 10 grudnia. Spośród 6 najlepszych uczestników tylko czwórka awansowała do drugiego półfinału. Zostali oni wybrani poprzez kombinację głosów publiczności oraz 9 członków profesjonalnego Jury. Do przyznania było 189 punktów. Każdy z sędziów mógł przyznać od 1 do 6 punktów. Reszta pochodziła od rozłożenia się procentowego głosowania SMS.

Drugi półfinał odbył się 17 grudnia. Wtedy z czwórki uczestników wyłoniono dwójkę finalistów. Zasady głosowania podobne jak w pierwszym półfinale, z tą różnicą, że tu było 11 członków Jury, do przyznania było łącznie 110 punktów, a sędziowie mogli przyznać od 1 do 4 punktów.

Finał odbył się 24 grudnia. Zmierzyli się tam Artsvik oraz Marta. Wykonywały po dwie piosenki. Zwycięzca był wybierany poprzez kombinację procentową głosów publiczności oraz członków Jury, a ostatecznie prawo do reprezentowania Armenii na Eurowizji otrzymała Artsvik.

Na dzień 21.04 utwór Fly With Me ma prawie 1,5 mln wyświetleń, prawie 17 tys. “łapek” w górę i około 6 tys. w dół. W rankingu strony escstats.com Armenia plasuje się 14. na miejscu z 1466 punktami.

W popularnej aplikacji My Eurovision Scoreboard znajduje się na 23. lokacie z 6716 punktami na koncie.

Sprawdźmy co mają do powiedzenia na temat tego utworu słuchacze serwisu YouTube:

To jest piosenka, którą umieszczę na swojej liście odtwarzania.
Coś innego 🙂 To jest mój tegoroczny faworyt😍
Kolejny majstersztyk od moich przyjaciół z Armenii. Pozdrowienia z Francji!
Wow świetna piosenka. Lubię ją bardzo i będziemy głosować na Was. Przesyłamy pozdrowienia z Grecji!

Czas na nasze komentarze do utworu:

Tomasz:

Faktycznie, jest to coś innego, wokalistka ma dość mocny wokal. To jest piosenka, którą się albo kocha, albo nienawidzi. Myślę, że powinna sobie poradzić w półfinale. Ocena końcowa 6,5/10
Timur:
Na początku nie byłem przekonany co do utworu. Od niedawna podoba mi się coraz bardziej. Jest ciekawy, orientalny i egzotyczny, a głos Artsvik idealnie do niego pasuje. Ocena końcowa 7/10
Share

Jestem Tomek, rocznik 91. Eurowizją interesuję się od 2003 roku, kiedy to "zupełnym przypadkiem" natrafiłem na występ Ich Troje. Poza Eurowizją lubię słuchać muzyki (nie tylko tej z Eurowizji :)), kolekcjonować różne rzeczy, czytać książki. Lubię też rozmawiać, spacerować, i robić wiele innych, ciekawych rzeczy. No i śpiewać, choć nie zawsze mi to wychodzi :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *