Słuchem Redakcji: Dania – Anja – Where I Am

Dzisiaj, w cyklu Słuchem Redakcji przyjrzymy się bliżej sylwetce reprezentantki Danii, która w naszym TOP zajęła 16 miejsce. Anja Nissen, bo tak nazywa się wokalistka, która w maju stanie na eurowizyjnej scenie, zaprezentuje utwór Where I Am. Jeżeli chcecie poznać historię Danii na Eurowizji, zapraszamy do artykułu z serii “Droga do Sztokholmu: Dania“.

Anja Nissen urodziła się 6 listopada 1995 roku w Australii, konkretnie w Winmalee (Nowa Południowa Walia). Jej rodzice są z pochodzenia Duńczykami. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła w wieku 6 lat. Od dziecka ćwiczyła śpiew, co nie zawsze podobało się jej sąsiadom, szczególnie podczas jej pierwszych prób. Kiedy miała 12 lat uczestniczyła w lokalnej edycji Mam Talent, w której udało jej się osiągnąć etap półfinałowy. Następnie występowała w różnych programach telewizyjnych takich jak Young Talent Time, Mornings with Kerri – Anne i Schools Spectacular. Miała zaszczyt wykonać hymn Danii przed księżną Marią.

Anja postanowiła rzucić studia na uniwersytecie, bo jak stwierdziła nie chce marnować czasu, który mogłaby wykorzystać na rozwój w przemyśle muzycznym. Ponadto, jest osobą bardzo nieśmiałą. Smucą ją, komentarze,, iż karierę zawdzięcza tylko swoim walorom fizycznym, jak podkreśla najważniejszą rzeczą dla niej jest śpiew. Inspirują ją piosenkarki ze świetnym wokalem, a za swój główny wzór podaje Beyonce. Nie tylko ze względu na umiejętności wokalne, ale też za umiejętność bycia sobą i świetne samopoczucie w swoim ciele. W październiku 2013 roku jej rodzinne miasto nawiedził pożar w wyniku którego jej dziadkowie stracili dom. Jednak ta tragedia ją wzmocniła. Jak wspomina, dzięki pomocy, którą dała dziadkom stali się wielką rodziną. Uświadomiła sobie ważną rolę jej rodziny w życiu.

Punktem zwrotnym w jej karierze, był udział w trzeciej edycji The Voice of Australia, w 2014 roku. Anja pomyślnie ukończyła etap “blind”, po którym znalazła się w drużynie will.i.am’a. Wykonała piosenkę Mariah CareyVanishing. Wokalistka dostała się aż do finału, który ostatecznie wygrała. Jednak o mały włos nie pożegnałaby się z show. Pierwotnie, przed odcinkiem finałowym przegrała z ZK, jednak dzięki dzikiej karcie od publiczności ostatecznie przeszła dalej.  Po udziale w programie wydała debiutancki album pt. Anja Nissen, który niestety nie okazał się sukcesem. Płyta sprzedała się w zaledwie w 1952 w pierwszym tygodniu po opublikowaniu go. Anja wytłumaczyła to materiałem. Krążek zawierał covery piosenek, które wykonała w trakcie programu The Voice. Z tego powodu, nie czuła, że utwory należą do niej.

Eurowizyjna przygoda Anji zaczęła się rok temu. Do Dansk Melodi Grand Prix 2016 młoda wokalistka zgłosiła utwór Never Alone, który specjalnie dla niej napisała zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 2013 – Emmelie de Forest. Udało jej się zająć 2. miejsce dzięki 36 procentowemu poparciu, przegrywając jedynie z zespołem Lighthouse X. W tym roku, wraz z piosenką Were I Am zdeklasowała konkurencję zdobywając 64% poparcia. O szczegółach jej wyboru napisaliśmy tutaj.

Utwór Where I am na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTubie, został już odtworzony 1 053 912 razy, i ze statystyk wynika że podoba się słuchaczom. Pod klipem zostawili 10 875 “kciuków” w górę i 1 316 w dół. Sprawdźmy więc, co sądzą o duńskiej propozycji użytkownicy YouTuba:

Ioanna:

Kocham to! Moja zwyciężczyni, ulubiona piosenka! Dalej Danio! Powodzenia z Grecji, kocham was!

JJ Green:

Jej wokal jest perfekcyjny, najlepszy na tym świecie.

Micaela Fernandez:

Anja wygrała The Voice w 2014 roku, mam nadzieję że wygra Eurowizję w 2017!

Janelle:

Arcydzieło! A ten głos… wow.

W głosowaniu zorganizowanym przez portal escstats.com Anja zajmuje obecnie 15. miejsce z liczbą 1387 punktów. 8 osób głosujących wskazało jej piosenkę jako swoją ulubioną.

Z kolei w głosowaniu przeprowadzonym w aplikacji My Eurovision Scoreboard zajmuje 9. miejsce, dzięki 15035 punktom.

Opinie naszej redakcji na temat tej piosenki są następujące:

Bartek:

Dla mnie jest to jedna z topowych piosenek z tego roku. Nie zdziwię się jeżeli zobaczymy Anję na podium konkursu, albo nawet na 1 miejscu. Piosenka, chociaż niektórzy twierdzą że zbyt radiowa, jest bardzo chwytliwa i niebanalna. W dodatku Anja ma świetny wokal, który na pewno zauważą jurorzy z całej Europy. Już w zeszłym roku powinna była jechać na Eurowizję… teraz życzę jej jak najlepiej! Ocena końcowa 10/10

Tomasz:

Dania w moim odczuciu ma taką dość średnią propozycję bez szaleństw, ale też nie jakąś mega koszmarną. Ot taka zwykła piosenka. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to wykonanie. Drażni mnie jej wokal. Ocena końcowa 6/10
Timur:
Nie znoszę piosenki z Danii. Jedno z moich ostatnich miejsc w tym roku. Jak dla mnie w refrenach wokalistka nie śpiewa, tylko krzyczy. Niestety nie potrafię podać innych przyczyn niskiej pozycji Danii. Ta piosenka jest po prostu okropna, a kiedy ją słyszę zaczyna boleć mnie głowa. Ocena końcowa 0/10

(źródła: Daily Telegraph; wikipedia.org; youtube.com)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *