Słuchem Redakcji: Grecja – Demy – This Is Love

Dwunaste miejsce w rankingu redakcji INFE Poland zdobyła Grecja, która jest w tym roku reprezentowana przez Demy. Wokalistka wykona na Eurowizji 2017 w Kijowie utwór This Is Love. Jeżeli chcecie przeczytać więcej o eurowizyjnej historii Grecji, zapraszamy do artykułu z serii “Droga do Sztokholmu: Grecja“. Teraz przyjrzyjmy się bliżej reprezentantce Grecji.

Demy, właściwie Dimitra Papadea urodziła się 21 sierpnia 1991 roku w Atenach. Zakochała się w muzyce już będąc dzieckiem. Pierwszą lekcję pianina odbyła w wieku zaledwie pięciu lat. Zapisała się także do szkolnego chóru, i na lekcje śpiewu. Do dziś kontynuuje te zajęcia, tak samo jak lekcje pianina.  Po skończeniu szkoły dostała się na studia prawnicze na jeden z najlepszych uniwersytetów w Grecji. Nadal uczęszcza na swoją uczelnię.

Demy czerpie swoje inspiracje z różnych stylów muzycznych. Wyróżnia jazz, soul, r’n’b, rock n’ roll, jako te, na których najbardziej się wzoruje. Unika sklasyfikowania swoich utworów do jednego nurtu muzycznego. Jej pierwszym, profesjonalnym osiągnięciem w branży muzycznej była współpraca z raperem OGE. Stworzyli wspólnie piosenkę Mono Mprosta, która okazała się w Grecji hitem.

Sukces przeboju doprowadził Demy do współpracy z MIDENISTIS. W jej wyniku powstał utwór Mia Zografia. Piosenka zdobyła dwie nagrody na gali MAD Video Music Awards 2012 w kategoriach: Najlepszy teledysk hip hop/urban i Najlepszy duet roku. Również w 2012 ukazała się jej wersja utworu Mono Mprosta. Słowa do piosenki napisała siostra DemyRomy Papadea. W tym samym roku ukazał się debiutancki minialbum piosenkarki – o tytule Mono Mprosta. Album uzyskał status platynowej płyty.

Rok 2012 był bardzo owocny dla piosenkarki ponieważ w czerwcu ukazał się singiel Poses hiliades kalokeria. Dotarł na szczyt greckiej top listy iTunes i notowania Billboard Greece Digital Records. Latem wyruszyła w trasę koncertową po Grecji, Cyprze oraz Rosji. Jej ważnym punktem był festiwal Europa Plus Life (Moskwa). Zaprezentowała tam  utwór Fallin razem z duetem Playman, który stał się hitem w Grecji. Jeszcze pod koniec intensywnego dla Demy 2012 roku ukazał się jej debiutancki album LP o tytule #1. Podobnie jak debiutancka EP uzyskał status platynowej płyty i znalazła się na szczycie najchętniej kupowanych albumów w Grecji.

Na początku 2013, 18 lutego, Demy po raz pierwszy miała styczność z Eurowizją. Wystąpiła podczas greckich preselekcji razem ze zwycięzcą Eurowizji 2008 – Dimą Bilanem. Duet zaśpiewał utwór Belive, który podczas Konkursu w Belgradzie zdobył Grand Prix.

W 2015 roku również została nagrodzona na gali MAD Video Music Awards, dzięki piosence Oso o kosmos ta exei esena nagranej wspólnie z raperem Mike’em. Para została nagrodzona w kategorii Duet roku. Podczas edycji tej gali w 2016 roku zaśpiewała wspólnie z Poli Genovą piosenkę, która reprezentowała Bułgarię w Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 – If Love Was a Crime. Piosenkarki wykonały ten utwór w wersji grecko-angielskiej.

Później Demy wydała greckojęzyczną wersję tej piosenki. Nosi ona tytuł Isovia Mazi. Wtedy też, zrodziły się plotki o jej potencjalnym wyborze na reprezentantkę Grecji.

Oficjalnie informacja o wyborze Demy została opublikowana w styczniu tego roku, po wielomiesięcznych spekulacjach, w których brano pod uwagę także Helenę Paparizou. Demy została wybrana wewnętrznie, natomiast jej piosenka This is Love w otwartych preselekcjach. O szczegółach wyboru możecie przeczytać tutaj oraz tutaj.

Eurowizji utwór Grecji na oficjalnym kanale Konkursu na YouTubie zgromadził już 872 503 wyświetleń, 13 760 “kciuków” w górę i 2 232 w dół. Użytkownicy portalu tak wypowiadają się na temat tej piosenki:

Mauro Sanchez:

Jestem w szoku! Świetny utwór z Grecji i dziewczyna jest idealna! 12 punktów z Argentyny!

Rita:

Świetna piosenka, uważam że prawdopodobnie wygra Eurowizję w tym roku. Powodzenia z Portugalii!

Narek:

OMG, ta piosenka jest fantastyczna, Grecjo, pozdrowienia z Armenii, świetny wybór w tym roku! Będę na nią głosować!

Przejdźmy teraz do statystyk rankingowych. W głosowaniu przeprowadzonym przez portal escstats.com Grecja zdobyła 1155 punktów co pozwala jej na zajmowanie 18 miejsca w chwili obecnej. 35 osób wskazało This Is Love jako swój ulubiony utwór.

Z kolei w aplikacji My Eurovision Scoreboard Grecja znajduje się na 26 miejscu z liczbą 5705 punktów.

 

Zobaczmy co o piosence Demy sądzi nasza redakcja!

Bartek:

Dla mnie piosenka Grecji jest w tym roku absolutnym hitem! Śpiewa ją piękna wokalistka z pięknym wokalem. Połączenie paru styli muzycznych- czyli to w czym Demy czuje się najlepiej. Uważam, że po roku przerwy Grecja spokojnie wróci do finału Eurowizji! Ocena 10/10

Timur:

Słaba, tania, typowa łupanka. Nie wiem co większość osób widzi w tej piosence. Wokal jest dobry, a w Kijowie z takim teamem jaki ma na pewno poradzi sobie dobrze. Ocena 1/10
Tomasz:
Grecja – piosenka taneczna, na pewno bardzo szybko wpadnie ludziom w ucho, bardzo mi się podoba. Troszkę bym się czepił jej wokalu, ale myślę że w Kijowie będzie dobrze. Ocena 9/10

 

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *