Słuchem Redakcji: Macedonia – Jana Burčeska – Dance Alone

Dzisiaj w naszym rankingu Słuchem Redakcji przyszedł czas na pechowe, 11. miejsce – tuż za top 10. Głosami redakcji INFE Poland na tejże lokacie plasuję się Macedonia, którą w tym roku reprezentuje Jana Burčeska. Na scenie w Kijowie wykona utwór Dance Alone. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o historii tego małego, bałkańskiego kraju, to zapraszamy do naszego zeszłorocznego cyklu ”Droga do Sztokholmu: Macedonia”.

Jana urodziła się 6 lipca 1993 roku w stolicy Macedonii – Skopje. W 2011 roku wystąpiła w macedońskiej wersji programu Idol, w którym zajęła piąte miejsce. Podczas jej zmagać w programie za stołem jurorskim zasiadali m.in. Kaliopi – reprezentantka Macedonii w 2012 i 2016 roku oraz Toni Mihajlovski, który w 2014 roku wraz z Aleksandarem Tarabunovem wziął udział w festiwalu Skopje Fest, który miał wyłonić ich reprezentanta. Z piosenką Marija zajęli piąte miejsce.

Później, a dokładnie w 2011 roku Jana wzięła udział w projekcie UNICEF, gdzie walczyła przeciwko przemocy w szkole. 23-letnia dziewczyna starała się już o występ na Eurowizji. W 2012 roku zadebiutowała w macedońskim festiwalu Skopje Fest, gdzie wykonała utwór Bi bila tvoja. W 2013 roku wystąpił a w festiwalu w duecie z Mikim Sekulovskim z którym zaprezentowała kompozycję Ljubovna. Po raz trzeci (również nieszczęśliwy, bo bez zwycięstwa) pojawiła się w Skopje Fest w 2015 roku z piosenką Jas i ti.

https://www.youtube.com/watch?v=z-Z4NjkDfF4

21 stycznia Jana Burčeska została ogłoszona reprezentantką Macedonii. Obiecywano, że jej utwór będzie eurowizyjną kompozycją, nowoczesną i atrakcyjną z domieszką charakteru narodowego. Sama piosenka Dance Alone została zaprezentowana 10 marca i bardzo zaskoczyła większość fanów, bowiem nikt nie spodziewał się czegoś tak świeżego i nowoczesnego po Macedonii, która na Konkurs wystawia raczej inne propozycje.

Czas na naszej ukochane statystyki! Na dzień 27.04 piosenka Dance Alone uzbierała aż mln wyświetleń, “kciuków” w górę i w dół. W rankingu strony escstats.com Macedonia plasuje się na 7. lokacie z 2354 punktami na koncie.

W aplikacji mobilnej My Eurovision Scoreboard Jana zajmuje 6. miejsce z 17251 punktami.

Teraz sprawdzimy co o utworze sądzą internauci:

Talip Akyüz:

O mój Boże to brzmienie!!! Pozdrowienia z Tucji

upfrontbear74:

Bardzo to lubię. Serdeczne pozdrowienia z Wielkiej Brytanii

Spyros:

Kocham to. Jest w moim top 5! Powodzenia z Grecji ☺

Chocoxx Jarben:

Kiedy zdasz sobie sprawę, że najlepsza eurowizyjna propozycja pochodzi z Macedonii 🇲🇰

Ostatnim punktem dzisiejszego artykułu będę jakże wspaniałe i mrożące krew w żyłach opinie członków redakcji INFE Poland:

Timur:

Fajna, miła, przyjemna i radiowa piosenka. Według mnie jest naprawdę średnia i przeciętna, jednak doceniam ją bardziej, bo czegoś takiego (po Macedonii) się po prostu nie spodziewałem. Ocena końcowa 5,5/10

Tomasz:

Piosenka bardzo klimatyczna. Kojarzy mi się z jakąś reklamą butów czy coś takiego, ale wpada w ucho i trochę może zawojować. Ocenakońcowa8,5/10

Dariusz:

Tegoroczna propozycja Macedonii zachwyciła mnie od pierwszego przesłuchania! Piosenka świeża, nowoczesna, aż chce się przy niej tańczyć! Wpada w ucho i pozostaje na dłużej ,a to najważniejsze 😉Finał w moim odczuciu gwarantowany. Ocena końcowa9,5/10

Bartek:

Macedonia jest cudowna w tym roku. Jest świeża i wpadająca w ucho. Mam nadzieję, że w końcu zła passa tego kraju zostanie zakończona bo teraz bardzo na to zasługują. Najlepsza Macedonia od czasów Kaliopi (2012). Mam nadzieję, że zostanie dobrze zaprezentowana. Ocena końcowa 10/10

(źródła: eurovision.tv; escxtra.com; fot.: wiwibloggs.com; esctoday.com)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *