Słuchem Redakcji: Islandia – Svala – Paper

W naszym rankingu Słuchem Redakcji okrywamy już ostatnie, najwyższe miejsca! Tuż przed top 5, czyli na 6. miejscu ląduje Islandia, którą na tegorocznym Konkursie z utworem Paper reprezentuje Svala. Jeśli chcielibyście nieco przybliżyć sobie historię tego kraju w Eurowizji, to zapraszamy Was do naszego zeszłorocznego cyklu “Droga do Sztokholmu: Islandia“. Zachęcamy także do zapoznania się z wywiadem zrealizowanym właśnie ze Svalą przez redakcję INFE Poland. Wersję w języku polskim możecie przeczytać tutaj, a w języku angielskim tutaj.

Svala, czyli dokładniej Svala Björgvinsdóttir urodziła się 8 lutego 1977 roku w Reykjavíku – stolicy Islandii. Jest córką piosenkarza i producenta muzycznego – Björgvina Halldórssona, który w 1995 roku z piosenką Núna reprezentował kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. W wieku siedmiu lat nagrała kilka dżingli, wspierała też wokalnie swojego ojca na jednej z jego płyt. Dwa lata później (czyli w wieku dziewięciu lat!) zadebiutowała na pierwszym miejscu krajowej listy przebojów ze świątecznym utworem Fyrir Jól, który nagrała wspólnie z ojcem. Dwa lata później ponownie zdobyła z nim szczyt notowań, dzięki piosence Ég hlakka svo til.

W wieku 16 lat (wraz z innymi muzykami) stworzyła zespół Scope. Grupie udało się wystąpić jako support przed takimi zespołami jak The Prodigy czy Saint Etienne. Po pewnym czasie Svala podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Skifan Records, a po wydaniu kilku utworów ze Scope odeszła z zespołu, by dołączyć do nowego – Bubbleflies. Wraz z grupą udało się jej wydać kilka utworów i odbyć ogólnokrajową trasę.

Mając już wiele za sobą i dopiero osiemnaście lat wokalistka nawiązała kolejną muzyczną współpracę, tym razem ze szkockim producentem Ianem Morrowem. W 1999 roku podpisała kontrakt (na sześć płyt!) z wytwórniami EMI i Priority Records. W 2001 roku wydała swój debiutancki album The Real Me, który promował singiel o tym samym tytule. Krążek osiągnął status platynowej płyty za sprzedaż w Islandii. Można było go kupić także w takich krajach jak Niemcy, Hiszpania i Japonia.

Po powrocie z Los Angeles do kraju Svala zaczęła pisać materiał na swoją drugą płytę. Swój drugi krążek The Bird of Freedom ukazał się cztery lata po wydaniu debiutanckiej płyty, czyli w 2005. Tym razem album uzyskał status złotej płyty w kraju. 8 lutego 2006 roku wraz z mężem Einarem „Mega” Egilssonem i jego młodszym bratem Edvardem „Eddiem” stworzyła zespół muzyczny o nazwie Steed Lord. Kilka miesięcy później do składu grupy dołączył brat muzyków – Elli. Po zagraniu kilku koncertów na terenie Islandii grupa stawała się coraz bardziej popularna i rozpoznawalna, także poza granicami wyspy. W 2006 roku nawiązali współpracę ze szwedzką marką odzieżową WeSC, której zostali ambasadorami. W 2007 zaprojektowali ubrania dla znanej firmy odzieżowej H&M. 9 kwietnia 2008 r. grupa miała poważny wypadek samochodowy. Wszyscy członkowie zespołu odnieśli poważne obrażenia (w tym złamania kończyn). W listopadzie 2008 Steed Lord wydał swój pierwszy krążek Truth Serum, którego w całości możecie posłuchać tutaj. Latem 2009 roku Svala Björgvinsdóttir wraz z zespołem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, a dokładniej do Los Angeles, a na początku 2010 jeden z członków, a dokładniej Elli ogłosił odejście z zespołu. W 2010 r. wydali swój drugi album Heart II Heart, który dostępny jest tutaj. W 2012 roku zaprojektowali kolejną serię ubrać, tym razem sygnowaną własną nazwą Kali, a także wydali ostatnią, trzecią płytę The Prophecy pt. 1. Później zespół wydał jeszcze dwa utwory.

Pierwszym z nich była wydana w 2013 roku piosenka Viva La Brea.

Rok później można było ich usłyszeć w kawałku Curtain Call.

27 lipca 2013 roku wzięła ślub ze swoim partnerem, Einarem Egilssonem,a jesienią 2015 Svala została jurorką w programie  The Voice Ísland – islandzkiej wersji popularnego programu The Voice.

11 marca wraz z piosenką Paper (wykonywaną na etapie półfinałów w języku islandzkim) Svala w finale preselekcji Söngvakeppnin 2017 zdobyła w sumie (od jury i widzów) 70017 punktów i wraz z Daði Freyr Péturssona trafił do SuperFinału, w którym swoje głosy oddawali już tylko widzowie. Oczywiście udało jej się zwyciężyć.

Czas na statystyki! Na oficjalnym kanale Konkurs Eurowizji na YouTubie utwór Paper uzbierał (na 02.05) ok. 500 tys. wyświetleń, prawie 6 tys. “kciuków” w górę i ponad 1 tys. w dół. W rankingu prowadzonym na stronie escstats.com propozycja z Islandii znajduje się na 22. miejscu z 1084 punktami na koncie.

Dzięki głosom oddawanym przez fanów w aplikacji My Eurovision Scoreboard Svala plasuje się na 23. lokacie z 7372 zebranymi punktami.

Sprawdźmy co o propozycji sądzą internauci:

RetroQ8:

12 punktów dla kolczyków Svali!!!

eurofanserbia:

Kocham tę piosenkę! Svala jest bardzo dobra! Kocham to! Pozdrowienia z Serbii!

Alessandro Iannone:

W tym roku Islandia ABSOLUTNIE ZASŁUGUJE NA FINAŁ <3

Graduate Conference Unisa:

Mam obsesję na punkcie tej piosenki. 12 punktów z Włoch

Na koniec mam dla Was opinię członków redakcji INFE Poland! Sprawdźcie co powiedzieli!

Timur:

Ciekawy, klimatyczny, nowoczesny, trochę inny od innych eurowizyjny utwór. Po raz kolejny kocham propozycję z Islandii! Obawiam się, że przy takiej konkurencji w I półfinale nie uda się jej awansować do finału. Propozycja zdecydowanie trafia w moje muzyczne gusta i upodobania, a w Eurowizji szukam właśnie takich utworów. Ocena końcowa 9,5/10

(źródła: wikipedia.org; eurovision.tv; fot.: eurovoix.com; mbl.is)

About Timur Wesołowski

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię 😉 Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Jestem Timur. Cóż za niespotykane imię ;) Mam 17 lat, mieszkam w Gdańsku. Eurowizją interesuję się od 2014/2015 roku (żałuję, że nie dłużej). Moje ulubione piosenki z Konkursu to m.in. "1944", "LoveWave", "Weil's da guat got", "Suus", "Midninght Gold", "Flashlight", ''Bones'', "Skeletons", czy "Undo". Oprócz Eurowizji interesuję się geografią, kulturą i zwyczajami poszczególnych państw. Zagłębiam też tajemnice Islandii, gdzie chciałbym w przyszłości zamieszkać. W redakcji INFE POLAND jestem od grudnia 2016 roku i nie zamierzam zbyt prędko się z nią żegnać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *