Słuchem Redakcji: Bułgaria – Kristian Kostov – Beautiful Mess

Eurowizja 2017 zbliża się już wielkimi krokami, a my zbliżamy się do kluczowych miejsc w rankingu redakcji INFE Poland. Dziś przyszedł czas na miejsce 8, które zajął Kristian Kostov z Bułgarii. W Kijowie już za niecałe dwa tygodnie wykona on piosenkę Beautiful Mess. Jeżeli chcecie zagłębić się w historii Bułgarii na Eurowizji, zapraszamy do przeczytania artykułu z serii Droga do Sztokholmu: Bułgaria.

Kristian to najmłodszy uczestnik tegorocznej Eurowizji. Urodził się 15 marca 2000 roku, w Moskwie. Jego ojciec jest Bułgarem, natomiast matka Kazaszką. Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku sześciu lat. Odkąd skoczył jedenaście lat brał udział w wielu muzycznych konkursach. Jednak kariera Kristiana nabrała tempa w 2014 roku, kiedy uczestniczył w rosyjskiej edycji The Voice Kids. Podczas przesłuchania w ciemno, dzięki interpretacji piosenki If I ain’t got you Alicii Keys sprawił, że odwróciły się wszystkie trzy fotele. Pod skrzydłami swojego trenera Dimy Bilana, zwycięzcy Eurowizji 2008, udało mu się dotrzeć do finału programu. Młody wokalista bardzo ceni sobie współpracę z Bilanem. Przyznał, że gdyby nie on, nie zaszedłby tak daleko w show.

W sierpniu 2015 Kristian przebywał wspólnie ze swoją rodziną na wakacjach w Bułgarii. Wtedy dowiedział się o castingu czwartej bułgarskiej edycji programu X-Factor.  Na przesłuchaniu błyskawicznie oczarował jurorów swoim głosem i charyzmą. W programie, jego trenerką została Stanislava Armoutlieva, producentka muzyczna i dyrektor wytwórni Virginia Records. Poprowadziła Kristiana aż do finału, w którym zajął drugie miejsce. Jednak dzięki udziałowi w X-Factorze stał się prawdziwą gwiazdą w Bułgarii. Podpisał kontrakt z wytwórnią swojej trenerki. W 2016 ukazał się jego debiutancki singiel Ne Si Za Men, natomiast najnowszy hit powstał we współpracy  z duetem Pavell & Venci Venc’ Vdigam LEVEL. Utwór został odtworzony na Youtubie ponad 7 mln razy.

Kristian podkreśla, że ważną rolę w jego życiu odgrywają social media i Internet. Jak mówi, uwielbia komunikować się z fanami, prowadzenie osobistych kont na różnych portalach to dla niego hobby. Specjalnie z okazji udziału w Eurowizji uruchomił nowe konto na Twitterze. Z natury jest bardzo nieśmiały. Przyznaje, że wynika to z nadopiekuńczości jego mamy, oraz z uczęszczania do bardzo restrykcyjnej szkoły w Moskwie. Rozwój jego kariery muzycznej sprawił, że jest bardziej pewny siebie, ale nie sądzi, że jego życie kiedykolwiek całkowicie się zmieni. Nigdy nikomu nie opowiada o swojej pracy, dopóki sam nie będzie zadowolony z jej efektów. Został okrzyknięty bułgarskim Bieberem. Kristian czuje się z tego powodu zaszczycony ale jednocześnie dziwnie. Podkreśla, że Justin osiągnął sukces z powodu skrajnych emocji ludzi. Jedni go nienawidzą, drudzy kochają. Nie chciałby być całkowicie zamknięty w ramach Justina Biebera, nie jest to cel do którego dąży.

Kristian został wybrany wewnętrznie na Konkurs Piosenki Eurowizji 2017 przez bułgarskiego nadawcę BNT 13 marca tego roku. O szczegółach wyboru informowaliśmy tutaj. Stało się to dwa dni przed jego urodzinami. Kristian przyznał, że jest to dla niego najlepszy prezent, jaki mógł sobie wyobrazić. Propozycja przyszła w bardzo napiętym dla wokalisty okresie w moskiewskiej szkole. Zdecydował się poświęcić cale życie muzyce i szybciej skończyć edukację, dlatego zalicza dwa lata na raz. To spowodowało spory natłok materiału do nauki i egzaminów. Teraz najważniejszym i jak zaznacza najtrudniejszym egzaminem dla niego jest występ na Eurowizji. Pojawienie się na największej muzycznej scenie na świecie ze świetną realizacją techniczną jest wielkim przeżyciem dla wokalisty. Od lat ogląda Eurowizję w domu, a teraz jest pełen entuzjazmu wyobrażając sobie siebie na scenie wyglądającej jak “statek kosmiczny” z tysiącami ludzi z flagami w środku. Jego dusza już od dnia wyboru jest w Kijowie. Sporządza notatki, wnikliwie studiując system głosowania i żałuje, że wiedza o Eurowizji nie może być przedmiotem w szkole.

Zapytany o piosenkę, Kristian odpowiada, że Beautiful Mess to utwór autentyczny, przekazujący uczucie i główny przekaz. Bardzo lubi ten utwór, ponieważ całkowicie się z nim utożsamia. Jako artysta, próbuje odszukać siebie. To pierwszy utwór w jego karierze, który ma głębsze znaczenie. W przyszłości chciałby się skupić właśnie na takich projektach w których liczy się przekaz. Eurowizyjna propozycja to pierwszy krok do artystycznej tożsamości Kristiana. Już podczas jego tworzenia, w listopadzie ubiegłego roku narodził się pomysł aby zgłosić go do tegorocznej Eurowizji bądź za rok.

Piosenka Beautiful Mess od dnia publikacji na oficjalnym kanale Eurowizji na Youtubie uzyskała już 2 281 781 wyświetleń. Widzowie oceniają ją entuzjastycznie ponieważ przyznali jej 37 112 kciuków w górę i tylko 2 295 w dół. Sprawdźmy, jakie komentarze zostawili słuchacze.

Chrissi E.K

OMG, 12 punktów z Norwegii!

Nisa

Nie wierzę w to… Wspaniała piosenka i głos! 12 punktów z Turcji.

Prutsie

Dlaczego wszyscy szaleją za Włochami i małpą, to jest lepsze! Będę głosować! 12 punktów z Belgii dla Bułgarii!

Agelika

Ta piosenka jest piękna, nie wiem dlaczego, ale wywołuje u mnie łzy… Bułgario, masz mój głos! Pozdrowienia z Polski.

W rankingu przeprowadzonym przez stronę escstats.com Bułgaria zajmuje 8 miejsce dzięki 2285 punktom. 38 osób wskazało piosenkę Beautiful Mess jako swoją ulubioną.

Z kolei w aplikacji My Eurovision Scoreboard Kristian zdobył 20219 punktów, dzięki czemu zajmuje 4 miejsce.

Czas na opinie naszych redaktorów!

Bartek

Mój absolutny faworyt w tym roku. Piosenka jest kompletna- wszystko się ze sobą ładnie komponuje, piękna melodia z przejmującym tekstem. Kristian ma idealny głos, uważam że najbardziej zasługuje na zwycięstwo spośród wszystkich państw. Ocena 10/10

Darek

Bułgaria kolejny raz mnie powaliła swoją propozycją na kolana! Młody, utalentowany, chłopak pokazał swoim utworem ogromną dojrzałość i perfekcje, a sama Bułgaria to że zasługuje na tegoroczne trofeum! Moj “number one” tegorocznej Eurowizji! Ocena 10/10

(źródła: eurovision.tv, youtube, eurovision.bg)

About Bartłomiej Chodyna

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

Share

Z wykształcenia europeista, tytuł; zdobyty na Uniwersytecie Warszawskim. Fan Eurowizji od 2003 roku. Do moich ulubionych państw należą Turcja, Armenia, Izrael, Hiszpania, Bułgaria, Islandia. Moją ulubioną artystką eurowizyjną jest Lena. Prywatnie lubię uczyć się języka hiszpańskiego.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *