Drugi półfinał Eurowizji 2017 już dzisiaj! Kto awansuje? Jak kształtuje się oglądalność pierwszego półfinału w Europie?

Dzisiaj, w hali Międzynarodowego Centrum Wystawienniczego w Kijowie odbędzie się drugi półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji 2017. Start o 21.00 czasu polskiego. W show weźmie udział 18 państw.

Drugi dzień zmagań w Kijowie zostanie ponownie poprowadzony przez trzech prezenterów- Oleksandra Skichko, Volodymyra Ostapchuka Timor Miroshnychenko (green room). Program będzie transmitowany na antenie telewizyjnej Jedynki i TVP Polonia. Na obu antenach Konkurs skomentuje Artur Orzech.

Podobnie jak w półfinale pierwszym, dzisiaj zobaczymy osiemastu kandydatów do finału. Wystąpią oni w następującej kolejności:

 1. Serbia – Tijana BogićevićIn Too Deep
 2. Austria – Nathan TrentRunning On Air
 3. Macedonia – Jana BurčeskaDance Alone
 4. Malta – Claudia FanielloBreathlessly
 5. Rumunia – Ilinca & Alex FloreaYodel It!
 6. Holandia – O’G3NELights & Shadows
 7. Węgry – Joci PápaiOrigo
 8. Dania –  Anja NissenWhere I Am
 9. Irlandia – Brendan MurrayDying To Try
 10. San Marino – Valentina Monetta & Jimmie WilsonSpirit Of The Night
 11. Chorwacja – Jacques HoudekMy Friend
 12. Norwegia – JOWSTGrab The Moment
 13. Szwajcaria –  TimebelleApollo
 14. Białoruś – NAVIBAND – Historyja Majho Zyccia
 15. Bułgaria – Kristian KostovBeautiful Mess
 16. Litwa – FusedmarcRain Of Revolution
 17. Estonia – Kooit Tome & Laura Verona
 18. Izrael – IMRII Feel Alive

Powszechnie uznaje się, że jest to półfinał bardziej nieprzewidywalny od poprzedniego i nie wiadomo kto tak naprawdę awansuje do finału, Jednak bukmacherzy największe szanse dają Bułgarii, Rumunii, Holandii, Estonii, Danii, Izraelowi, Węgrom, Austrii, Białorusi i Norwegii. Jak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się już dzisiaj wieczorem!

Warto na moment wrócić także do pierwszego półfinału, aby przeanalizować wyniki oglądalności show. W Polsce, na antenie TVP 1 i TVP Polonia, Eurowizję oglądało 1,8 mln osób, co stanowi 14,1% udziału w rynku. Moment występu Kasi Moś widziało 2,7 mln widzów.  Dzięki temu, Jedynka zajęła drugie miejsce pod względem oglądalności w paśmie. Wyprzedziła ją tylko Dwójka, nadająca w tym czasie M jak Miłość. Wtorkowy koncert eurowizyjny okazał się hitem w Portugalii. Oglądalność była tam najwyższa w historii. Nie trudno się domyślić, że związane jest to z pozycją Salvadora jako faworyta. Półfinał był najchętniej oglądanym programem w paśmie i zgromadził ponad milion widzów. To samo można zauważyć we Włoszech. Dzięki faworyzowaniu Francesca Gabbaniego, odnotowano wzrost oglądalności o 150.000 widzów więcej niż w zeszłym roku. Bardzo dobre wyniki odnotowano także w Holandii. Pomimo tego, że reprezentantki tego kraju dzisiaj pierwszy raz na eurowizyjnej scenie, we wtorkowy wieczór przed telewizorami zebrało się 1,5 mln widzów. Wzrost oglądalności w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano także we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Niechlubnym rekordem może się poszczycić Hiszpania. Pierwszy półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji miał udział w paśmie zalednie 2,8%. Zapewne jest to związane z zamieszaniem, jakie zaistniało po wyborze Manela Navarro na reprezentanta. W Grecji oglądalność wyniosła 12%, co jest wartością mniejszą niż zazwyczaj. Słabą oglądalność odnotowano także w Czechach.

(źródło: fot. eurovisionworld, infenetwork, wirtualnemedia.pl)

Facebook Comments

Share This: