Eurowizję 2017 obejrzało 182 miliony widzów! Czy Stany Zjednoczone pokochały Konkurs?

Ponad 182 miliony osób, przez co najmniej minutę, oglądało tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji na całym świecie! To wynik o 22 milionów widzów mniej, niż w zeszłym roku, kiedy europejskie święto muzyki odbywało się w Sztokholmie. Europejska Unia Nadawców tłumaczy ten spadek brakiem transmisji w Rosji, ze względu na wycofanie się z Konkursu.

Coraz popularniejsza staje się także transmisja internetowa. W tym roku takim sposobem Eurowizję oglądało dwa razy więcej widzów niż w roku ubiegłym. 6 milionów internautów widziało Konkurs za pośrednictwem YouTube, a 8,5 miliona w serwisach na życzenie.

Portugalia, która zwyciężyła, odnotowała największą liczbę widzów finału od 2008 roku. W sobotni wieczór zmagania Salvadora i innych artystów uczestniczących w finale obejrzało 1,4 miliona Portugalczyków. W Bułgarii, która zajęła najwyższe, 2 miejsce w swojej historii, Eurowizję obejrzało 650 000 widzów, co stanowi najlepszy wynik od 2003 roku.  Na Ukrainie, gdzie organizowano Konkurs, sobotni finał obejrzało 1,5 miliona widzów. To najlepszy wynik od 2009 roku. Największy udział transmisji na rynku osiągnęła Islandia. Finał obejrzało tam 98% osób zgromadzonych przed telewizorami.

Po raz drugi w historii Eurowizja została transmitowana w Stanach Zjednoczonych, za pośrednictwem telewizji LogoTV. Konkurs obejrzało tam 62 000 telewidzów. To o 12 000 więcej niż w zeszłym roku. Mimo to, Eurowizja nie znalazła się w TOP 150 programów nadawanych 13 maja. Tylko 0,02% osób w wieku 18-49 oglądało Konkurs. Europejska Unia Nadawców postanowiła podpisać umowę z LogoTV z powodu geograficznej blokady oficjalnego kanału Eurowizji na YouTube i w ten sposób umożliwić fanom zza Oceanu obejrzenie show.

(źródła: ebu.ch; eurovoix.com)

Facebook Comments

Share This: