Słowenia wprowadza wymóg językowy w preselekcjach EMA 2018

Omar Naber– reprezentant Słowenii na Eurowizji 2017.

Dziś na stronie eurovizija.com poinformowano o dodatkowej zasadzie uczestnictwa w preselekcjach słoweńskich – EMA 2018. Według niej, zgłoszona piosenka musi być wykonana po słoweńsku bądź w jednym z języków mniejszości.

Oprócz języka słoweńskiego, artyści będą mogli zgłaszać utwory po chorwacku, niemiecku, węgiersku, włosku, romsku i serbsku. Oznacza to wykluczenie języka angielskiego, w którym artyści ze Słowenii śpiewali w ostatnich latach.

Odkąd wprowadzono regułę dowolnego języka w 1999 roku, Słowenia wysłała sześć utworów w swoim narodowym języku, dziesięć po angielsku a dwa razy wersję bilingualną (angielski i słoweński na Eurowizji 2009 i 2014). Najlepszy wynik z piosenką po angielsku osiągnęli w 2001 roku, kiedy Nuša Derenda wykonała Energy i zajęła 7. miejsce. Najlepiej w języku narodowym poradziła sobie Alenka Gotar, której piosenka Cvet z Juga została sklasyfikowana na 15. miejscu.

Nie jest jeszcze jasne, czy wymóg będzie podobny do tego, który obowiązuje w preselekcjach Islandii (trzeba zgłosić piosenkę po islandzku, natomiast w przypadku awansu do finału preselekcji można już zdecydować o wyborze języka) czy utwór będzie musiał być zaprezentowany w języku narodowym lub mniejszości na Eurowizji w Portugalii.

(źródło: eurovoix.com)

Facebook Comments

Share This: